Skip to content

Grodzisko wczesnośredniowieczne w Grodzisku Dużym Traditional Cache

Hidden : 4/6/2016
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


127370301

Zapraszam na krótki spacerek 3w1. W tym miejscu możecie zobaczyć:

Wczesnośredniowieczne grodzisko w Grodzisku Dużym

Dzisiejsza nazwa Grodzisk pochodzi od istniejącego tu grodziska wczesnośredniowiecznego (X-Xllw. ) położonego na krawędzi wzniesienia w płn.-zach. części dawnego parku dworskiego. Jest to grodzisko pierścieniowate o kształtach regularnego koła (średnica ok. 80m. wysokość wału po stronie zewnętrznej ponad 3m. od strony wewnętrznej ponad 2m.) W trakcie poszukiwań natrafiono na ślady fundamentów drewniano-ziemnej konstrukcji wału oraz drobne ułamki naczyń glinianych. Grodzisko to stanowiło kolejną po Narwi linie obrony północno-wschodniego Mazowsza. Otoczone było fosą. W warowniach tych stacjonowały niewielkie załogi wojskowe strzegące granic państwa piastowskiego przed Jaćwingami, Prusami oraz Litwinami. Do rejestru zabytków grodzisko wpisano 20. 12. 1965r. pod nr 754. Eksponaty znajdują się w zbiorach Instytutu Historii Kultury Materialnej.

Park dworski

Park podworski o pow. 1,5 ha (w tym wody ok. 0,1 ha). Założony został w II połowie XIX wieku, gdy właścicielami majątku byli Andlanerowie. Park ma kształt nieregularnego wieloboku, zbliżonego do trapezu, którego dłuższa podsta¬wa oparta jest o rzekę Orz, a krótsza przebiega po północnej stronic dawnego, wczesnośre¬dniowiecznego grodziska pierścieniowego. Przez cały park przebiegał kanał o wybrukowanym korycie, łączący dwa stawy z rzeką, dzielący park na kilka części, które tworzyły szereg wydzielonych wnętrz parkowych. Ocalało i przetrwało do dziś wiele starych drzew, a wśród nich pomniki przyrody: lipa (obw. 300 cm), jesion (268 cm), wiąz górski (282 cm). Szacunkowo przyjąć można, że rośnie tu około 500 sztuk starych drzew, wśród których występują: lipy, klony, jesiony, dęby, olsze, wierzby, topole, graby, brzozy, wiązy, świerki, sosny, modrzewie, a spośród krzewów: lilaki, bzy czarne, jaśminowce, żywotniki i inne.

Nie pielęgnowany w okresie powojennym park stracił obecnie swój dawny charakter.

Dwór w Grodzisku

Dwór w Grodzisku został wybudowany w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Budowniczym tego dworu był pochodzący z Al­zacji Augustyn Schurr. Do rodziny Schurrów należały spore połacie parafii czerwińskiej (1877). W 1898 roku wybudował on również neogotycką kaplicę na cmentarzu w Czerwi­nie, wyposażoną w ołtarz i witraże. W podzie­miach znajdują się krypty na trumny zmarłych członków rodziny. Dwadzieścia lat później majątek odziedziczył po teściu Wawrzyniec Andlauer. Dziś po dworze w Grodzisku pozo­stały tylko aleje oraz zdjęcie pałacu dworskie­go.

Flag Counter

Additional Hints (No hints available.)