Minulost a současnost Poštovního muzea
Muzeum bylo zřízeno 18. prosince 1918. Památky z dějin poštovnictví měly dokládat svébytnost českého a slovenského národa. Ve stejný den byla vydána i první československá poštovní známka, známé „Hradčany" podle návrhu Alfonse Muchy.
V počátečním období se úsilí soustředilo na sbírkovou činnost. Po deseti letech byla otevřena expozice v přízemních místnostech Karolina, budovy Karlovy Univerzity. Krátce poté však bylo třeba najít nové působiště. Univerzita potřebovala sály pro vlastní účely. Novým sídlem se stal bývalý klášter sv. Gabriela na Smíchově.
Veřejnosti se muzeum opět otevřelo v únoru 1933. Největší popularitu si získala sbírka dopravních prostředků – dostavníky, kočáry, saně, a dokonce i letadlo.
Úspěšný rozvoj přerušila okupace. V září 1944 bylo muzeum uzavřeno a činnost obnovilo až v květnu 1945.
Po únoru 1948 přišlo další uzavření. Přednost dostala filatelie, dějiny poštovnictví byly opomíjeny. Výsledkem byl vznik stálé expozice poštovních známek v prosinci 1953. Sály, které se věnovaly dějinám pošty, telekomunikací a radiokomunikací, byly zrušeny.
Novou atmosféru přinesla 60. léta. V bývalém cisterciáckém klášteře ve Vyšším Brodě byla v roce 1976 zpřístupněna expozice dějin poštovnictví. Byl také vyhledán nový objekt pro pražské sídlo – barokní dům vyzdobený malbami Josefa Navrátila. Slavnostní otevření se konalo v srpnu 1988.
Další změny přišly s rozpadem federace. Bylo zahájeno dělení sbírek mezi Českou a Slovenskou republikou.
V roce 2002 se sbírka Poštovního muzea stala součástí kulturního dědictví České republiky
Zdroj: Historie. Poštovní Muzeum [online]. Praha: Česká pošta s.p., 2015 [cit. 2016-03-14].
Dostupné z: https://www.postovnimuzeum.cz/historie-id33025
Cache
Cache je umístěna kousek od vchodu do Poštovního muzea. Umístění je velice frekventované, prosím tedy o pokud možno nenápadný odlov, aby cache alespoň chvíli vydržela.
Pokud máte zájem spojit odlov cache s návštěvou muzea, můžete tak učinit každý den kromě pondělí v časech 9–12 hod. a 13–17 hod.
Vracejte prosím cache co nejníže.