Skip to content

Kremenna Traditional Cache

Hidden : 8/19/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
3.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

CS: Tisícovka blízko Volar s vrcholovou skalkou a skvělým výhledem ze svahů.
EN: The thousender mountain near Volary with small rocks on the summit and with lovely views from its slopes.

Skalky s padlým kmenem

Volary jsou město zaslíbené tisícovkářům, neboť je skoro ze všech stran obklopeno tisícovkami. Kromě velmi známých hor jako je Velký Bobík či Stožec, najdete v okolí také Jedlovou, Větrného, trojici vrcholů Doupné hory, Mechový vrch a Křemennou. Na poslední horu vás tímto zveme, těšte se na výhledy i drobnou vrcholovou skalku.

Geodetický bod

Křemenná, dříve Steinschicht Berg, je plochým sukem vypínajícím se 5 km jihovýchodně od Volar. Leží v Chlumské hornatině na západním okraji Želnavské hornatiny, která je z velké části ukryta ve Vojenském výcvikovém prostoru Boletice. Vrchol vystupuje do nadmořské výšky 1084,8 m (dle geodetického bodu, skutečná výška bude krapet větší) a hora je podle své výšky přibližně uprostřed seznamu českých tisícovek. Průměrnost nadmořské výšky zastíní dostatečná prominence, díky které patří Křemenná mezi elitní ultratisícovky – vrchol je o 147 metrů výše než klíčové sedlo s Dlouhým hřbetem.

Solitér na Horní Sněžné

Tvar hory připomíná zčásti čtyřboký jehlan protažený k západu: od ústí Volarského potoka do Teplé Vltavy na okraji Mrtvého luhu v nadmořské výšce 736 m se pozvolna zvedá kopec přecházející v hřeben, který táhlým obloukem přes Mechový vrch (1012 m) stoupá až k vrcholu Křemenné. Mechový vrch (dříve Stein Berg, Steinsriegel Berg) je projektem Tisícovky.cz považován za vedlejší vrchol Křemenné, ale vrcholy jsou odděleny dostatečně hlubokým sedlem, aby mohly být oba považovány za hlavní vrcholy.

Jihozápadní stěnu jehlanu Křemenné tvoří přes tři kilometry široký svah zvaný Chlumský les, dříve Kameniště či Steinschichtenwald, rozsáhlé lesy jistě nepřehlédnete při cestě po silnici I/39 do Volar. Na opačné straně hřebenu, přivrácené k severozápadu a městu Volary, je svah zvaný Mechoviny (dříve Langmoos wald). Na úpatí a v níže položených partiích je svah pokryt loukami a pastvinami, které výjimečně vystupují až do 850 m n.m., výše položené části jsou zalesněné. Severovýchodní svah je oproti oběma dosud zmíněným pozvolný – směrem k vojenskému újezdu jej pokrývají louky a pastviny z velké části chráněné v národní přírodní památce Prameniště Blanice.

Nejvrcholovatější vrchol Křemenné

Stejně jako velká část Šumavy je Křemenná budována vyvřelými a přeměněnými prvohornímistarohorními horninami. V nižších polohách na západě jde o světlou žulu různých zrnitostí, většinu zbylých svahů tvoří granulit, opět spíše světlejší. Vrcholové části Křemenné a Mechového vrchu jsou vystavěny z tmavější, střednězrnné žuly až granodioritu. Horniny můžete snadno pozorovat na balvanitém až skalnatém vrcholu, mnoha skalních výchozech či v sutích na svazích.

Lidé na hoře

Obdobně jako zbytek hřebenu až k Větrnému byly svahy Křemenné posety statky a chalupami. V sedle s Doupnou horou stála Horní Sněžná (Ober Schneedorf), kde byste našli i jednotřídní školu a hostinec. Na jihovýchodním výběžku se nacházely Nové Chalupy (Neuhäuser), opět s rozptýlenou zástavbou. O něco níže byly Jodlovy Chalupy (Jodlhäuser) patřících už pod blízký Chlum, devět domků vystavěných roku 1773 z podnětu Schwarzenberků.

Ruiny domu v Horní Sněžné, v pozadí Chlum
Ruiny domu v Horní Sněžné, v pozadí Chlum

Domy v Horní Sněžné stály až do nadmořské výšky 1025 metrů, což muselo nutně znamenat náročný a drsný život. Okolo nich se rozprostíraly louky a pastviny členěné kamenicemi a cestami, pastviny též obtáčely téměř celý vrchol. Horní Sněžná zanikla, z domů zbyly jen rumiště a haldy kamení. Díky loukám se ze sedla otevírá krásný pohled do vojenského prostoru a na vrcholy jako Chlum či Knížecí Stolec. V Nových Chalupách se dochoval dům čp. 11, v okolí naleznete několik rekreačních domů na místech původních usedlostí.

SOTA cache

Křemenná je zařazená do programu Summits On The Air neboli Vrcholy v éteru. Cílem programu je rozvoj radioamatérského provozu z vrcholů kopců a hor. Radioamatér si do batohu složí své přenosné vysílací zařízení a vydá se vlastními silami na vrchol vybraného kopce. Z něj pak vysílá a snaží se spojit s jinými radioamatéry, ať již doma či na jiných lokalitách.

Výhled z Horní Sněžné
Výhled z Horní Sněžné směrem k Chlumu, autor: Xth-Floor (větší rozlišení)

Radioamatér na kopci získává body, které rostou s náročností výstupu (tj. nadmořská výška, bonus za zimní terén), nicméně jsou započítány jen při 4 a více spojeních. Získané body se objevují v ústřední databázi SOTA. Program SOTA není omezen na české radioamatéry, naopak jde o aktivitu celosvětovou, ke které se Česko připojilo v květnu 2007. Křemenná (OK/JC-017) patří svou výškou jako všechny tisícovky mezi desetibodové hory. Poprvé byla aktivována 17. listopadu 2009 Mirkem z Ládví s volacím znakem OK1UBM. Od té doby byl vrchol aktivován jen třikrát.

Kudy ke krabičce

Pěšky z Volar: Z volarského náměstí se vydáte po zelené turistické značce k rozcestí Na Rozvodí (waypoint T5). Můžete pokračovat po zelené přes vrchol Větrného k Horní Sněžné nebo sejít po modré do Dolní Sněžné a odtud pokračovat na jih po žluté do Horní Sněžné (waypoint T1). Pak pokračovat po společné části trasy, viz dále. Čeká vás celkově přes 9 km chůze a více jak 400 metrů převýšení, to vše prokládané výhledy.

Cesta u Horní Sněžné

Pěšky nebo na kole od silnice: Po sz. svahu se na Křemennou drápe lesní silnička, která ústí v sedle u Horní Sněžné. U jejího začátku lze s trochou ohleduplnosti zaparkovat (waypointy P1 a P2), nevadí-li vám několik kilometrů stoupání, je sjízdná na kole či s kočárkem. Celkově jde o 4,3 km s převýšením 330 metrů.

Společná část od Horní Sněžné: ze sedla (waypoint T1) pokračujte k jihu po žlutě značené turistické trase. Až k waypointu T2 lze pohodlně dojet na kole, dál začíná terén. Odbočíte vpravo, po cestě vedoucí napříč loukou se vydáte k lesu a po cestě budete pokračovat až na hřebínek (waypoint T3). Odtud už moc výškových metrů nenasbíráte, vrchol je blízko. Kromě logbooku keše se zapište i do vrcholové knihy, na tyto kopce moc lidí nechodí.

CHKO Šumava

Logo NP a CHKO Šumava

Keš je umístěna na území Chráněné krajinné oblasti Šumava. Při svém pobytu buďte k přírodě ohleduplní: chovejte se tiše, odnášejte si své odpadky, zapomeňte na rozdělávání ohně a v lesích vynechte i kouření. Květiny, stromy a živočichy nechte růst a žít, jsou tu doma a mnoho z nich patří mezi ohrožené. S kolem jezděte především po silnicích, pevných cestách a vyznačených cyklostezkách, kdekoliv jinde přemýšlejte, zda je cesta pro kolo vhodná. Jděte tak, aby příroda po vaší návštěvě zůstala stejná i pro další návštěvníky. Děkujeme!

(kopie listingu)

Additional Hints (Decrypt)

[CS] i qhgvar, qb 2 z bq iepubybir fpuenaxl, fzrerz x arwilffvzh onyinah [EN] n ubyybj, hc gb 2 zrgref sebz gerr jvgu obk

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)