Kešu
Kešu jsou semena tropického stromu Ledvinovníku západního (Anacardium occidentale).
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny(Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné(Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné(Rosopsida)
Řád: mýdelníkotvaré (Sapindales)
Čeleď: ledvinovníkovité(Anacardiaceae)
Rod: ledvinovník (Anacardium)
Ledvinovník západní je 12 metrů vysoký tropický strom pocházející ze severovýchodní Brazílie. Tento „ovocný“ strom je rozšířen celosvětově v suchých tropických oblastech. Mezi největší pěstitele patří Brazílie, Indie, Indonésie, Mozambik, Nigérie a Tanzanie.
Ledvinovník západní poskytuje jedlé nažky, známé pod tržním názvem ořechy kešu. Tyto nažky se nacházejí v nepravém plodu, kterému se říká „kešu jablko“. Osemení obsahuje velké množství kardolu, což je smolnatý olej, který při manipulaci dráždí pokožku a před konzumací se z jedlých částí (ořechů) odstraňuje zahříváním (pražením).
Hlavním důvodem pro pěstování ledvinovníku západního jsou kešu oříšky.
Méně známé je využití zdužnatělých plodních stopek, které se v místě pěstování používají jako velmi chutné ovoce. Jsou velmi šťavnaté, sladkokyselé a aromatické. Konzumují se čerstvé, chutí velmi připomínají mango. Bohužel špatně snášejí převoz a lze je využívat jen v oblastech pěstování.
Další využití nacházejí též „kešu jablka“, která se společně s kůrou a větvemi využívají ke krmení dobytka, ale lze je využít také na výrobu džemu nebo kompotů. Z plodů se též lisuje šťáva, ze které se vyrábí alkoholické nápoje (víno, pálenka) nebo ocet.
Další využití nalézá v medicíně. Jde hlavně o kardol z osemení, který má dezinfekční účinky a používá se proti revmatickým bolestem, ale také se přidává do insekticidů, laků, barviv apod. V Indii se jím tradičně impregnuje dřevo jako ochrana proti termitům.
Plody kešu jsou bohaté na taniny nebo vitamin C. Při konzumaci „kešu jablek“ nebo kešu oříšků může docházet k různým zdravotním potížím. U „jablek“ je to kvůli obsahu kardolu a taninů, na ořechy se vyskytuje alergie.
Dřevo ledvinovníku je velmi tvrdé a používá se při výrobě nábytku jako tzv. bílý mahagon.
Oříšky kešu mají obsah tuku 45%, Obsahují vitamíny sk. B a hodně kyseliny listové. Mají spolu se slunečnicovým semínkem nejvyšší obsah hořčíku ze všech ořechů a semen vůbec. Mimo hořčíku mají také hodně železa, draslíku a fosforu.
Vysoké množství karotenoidů v kešu působí léčivě na kůži, sliznice a oči. Ořechy kešu jsou vhodné při onemocněních nervové soustavy jako je častá nervozita, podrážděnost, deprese, a také při slabosti a únavě. Používají se také při křečích dutých orgánů, jako je tlusté střevo (podrážděná střevo), děloha (bolestivá menstruace) nebo při angině pektoris. Podporují regeneraci a jsou vhodné při anémii.