Pro první tři je připraven dárek. Tyto tři předměty můžete odnést bez výměny.
Žebřík
Žebřík se skládá z dvou svisle postavených štěřin, mezi které jsou po celé jejich délce v pravidelných vzdálenostech umístěny příčle. Žebřík slouží k překonání výškového rozdílu z bodu A do bodu B. Musí být vždy o něco opřený nebo k něčemu připevněný. Při lezení po žebříku pokládá kačer nohy na dolní příčle a po jednotlivých příčkách vstoupá výše. Rukama se drží příčlí nebo štěřin a tím i vyvažuje rovnováhu, aby nespadl.
Štafle
Pokud spojíme dva žebříky k sobě, říkáme tomu štafle. O štaflích si třeba povíme někdy příště..
Použití žebříku
Žebřík se musí opřít o plochu nebo strom pod ostrým úhlem. Vznikne nám nakloněná rovina, po které se dá lézt nahoru nebo dolů. Nejčastěji se žebřík používá pro lezení na stromy, když chceme trhat ovoce. Další použití žebříku je při natíraní, lezení na posed nebo také na vysílače. Jako děti jsme se určitě setkaly s použitím žebříku na palandu, který se používá k vylezení do horního patra.
Výroba žebříku
Dnes se žebříky vyrábí z hliníku nebo jiných lehčích materiálů. Dříve se žebříky vyráběly ze dřeva. My si jeden postup výroby žebříku ze dřeva popíšeme.
Technologie výroby žebříku
Potřebný materiál
- Hranoly 40 mm × 70 mm x dle délky žebříku - dva kusy na štěřiny
- Kulatá tyč ∅ 35 mm × 380 mm počet podle délky žebříku na příčle
- Hranol 50 mm × 26 mm (svlaky) počet dle délky žebříku na příčle
- Kolíky - počet je na každý hranol a kulatou tyč krát dva
Postup výroby
- Ohoblování materiálu
- Do dvou hranolů vydlabeme hranaté otvory o rozměrech 44 mm × 20 mm pro svlaky (každý pátý)
- Mezi hranaté otvory vyvrtáme kuželovité otvory (počítáme na vnitřní straně žebříku ∅<35 mm a konče ∅ na vnější straně cca. 12 až 15 mm.
- Kulaté tyče ∅ 35mm osekáme do kuželu na obou koncích tak, aby zapadly do otvorů v trámech A.
- Hranoly 50 mm × 26 mm na obou koncích zařízneme na rozměr 44 mm × 20 mm, aby zapadly do otvoru v hranolu A.
- Z takto připravených částí sesadíme žebřík.
- Po sesazení vyvrtáme do středu otvory o ∅ 5-8mm a zajistíme kolíky proti axiálnímu posunutí a rozpadnutí žebříku.
Pověra o žebříku
V anglosaských zemích lidé věří na pověru: „Projít pod žebříkem přináší smůlu.“ U nás tato pověra není tak známá.
Informace ke keši:
Pokud se rozhodnete jít odlovit naší keš, nejprve si místo důkladně prohlédněte. Důležité je, aby se neponičil strom a hlavně nepolámaly větve! Prosíme všechny návštěvníky, aby keš zamaskovali a uzavřeli tak, jak byla před jejich příchodem. Obtížnost je dvě hvězdičky a to kvůli tomu, abyste dávali pozor na mudly. Při odlovu se snažte chovat nenápadně. V blízkosti se nachází rozhledna Krkavec a také turistické trasy a cyklostezka. Nemusíte tu nic rozhrabávat ani rozrývat. To nechte divočákům. Divočák možná v zemi najde potravu, ale ty tam nic nenajdeš.. Stačí se jen pořádně rozhlédnout a zvednout hlavu. Při odlovu dávejte pozor, ať krabičku ani obal neponičíte a sami si neublížíte.
Pohled kačera na žebřík zdola
Černá listina podvodníků
Na černou listinu podvodníků se dostane každý kdo není zapsán v logbooku a keš si zalogoval na internetu. Jako důkaz přikládám rozklikávací odkaz na účet na geocaching a dále odkaz na log. Každý se může přesvědčit, že se jedná o podvodníka, který byl chycen při činu. Podvodníky nejprve upozorňuji emailem a až pak je zařadím na černou listinu. Může se stát, že se někdo zaloguje omylem.. Ale stávat by se to nemělo!
Podvodníci
Jméno: |
Datum: |
Log: |
Odkaz na log: |
Log smazán: |
Tonny.M |
01.02.2016 |
Díky za kešku |
odkaz |
22.5.2016 |
Někteří podvodníci už byli propuštěni z vězení a proto je věznice prázdná.
Počet osvobozených vězňů: 2