Naším cílem je vás seznámit s geomorfologií Korábské vrchoviny a možností procházky po vrstevnicích jihozápadního svahu hory Koráb v Korábské vrchovině až po vesničku Branišov v Branžovském hvozdě.
Nezapomeňte si opsat číslo pro bonus A3=...
Připravili jsme pro vás první část série skládající se z 10 keší a bonusovky/tvořící podpalubí naší archy/. V budoucnu chystáme sérii doplnit o druhou část-Palubu archy. Celková trasa až k bonusové keši je asi 3,3 km. Zpáteční trasa je o něco kratší a můžete si zvolit jednodušší po vrstevnici nebo přes chatu Koráb. Celá trasa se nechá absolvovat i s terénním kočárkem a zde bychom doporučovali start z parkoviště P2. V případě že zaprší, je terén od první keše ke druhé s kočárkem v délce 200m obtížně sjízdný. Celá trasa vede po lesních cestách a ke schránkám si jen odskočíte pár metrů.
Geomorfologie „Korábské vrchoviny“
Geomorfologie: je věda ,která se zabývá studiem vzniku tvarů a stáří zemského povrchu. Poprvé byl tento termím použit americkým geologem W.J.McGee a to již v roce 1893.
Charakter georeliéfu(zemského povrchu)je v území nenápadnější, a proto pro krajinný ráz ze všech přírodních podmínek nejdůježitější. Podílí se na utváření rázu krajiny na regionální i okrskové úrovni. Reliév je také jedním z nejdůležitějších činitelů ovlivňující rozmístění vegetace v krajině. Reliéf utváří klima, čehož důsledkem je vznik mezo a mikroklimatických anomálií, jichž odrazem jsou lokální vegetační jevy (inverzní,…..). Reliéf usměrňuje odtok a průsak srážkové vody, ovlivňuje hloubku půdního poryvu a hydrologický režim půd. Zde se nejvíce uplatňují základní geomorfologické tvary reliéfu jako plošiny, vrcholy, hřebeny, údolí, úžlabiny a údolní kotliny
Reliéf České republiky je poměrně různorodý a pestrý. Základním rysem reliéfu je rozdíl mezi starší Českou vysočinou a a výběžky pohoříé karpat na východě. Nejvyším bodem České republiky je Sněžka (1602mn.m.) a nejnižším bodem ČR je výtok Labe z ČR.
Korábská vrchovina je z hlediska ČR zařazena takto:
Alpsko–Hymalájský systém(střední a východní Morava)
Hercynský Systém(Čechy a západní Morava):
-Česká vysočina:
-Šumavská soustava
-Česko-moravská soustava
-Krušnohorská soustava
-Krkonošsko-jesinická soustava
-Česká tabule
-Poberounská soustava:
-Brdská oblast
-Plzeňská pahorkatina:
-Rakovnická pahorkatina
-Plaská pahorkatina
-Švihovská vrchovina:
-Merklínská pahorkatina
-Klatovská kotlina
-Radyňská vrchovina
-Rokycanská pahorkatina
-Chudenická Vrchovina:
-Korábská vrchovina
-Poleňská pahorkatina
Korábská vrchovina je přes Chudenickou vrchovinu součástí Švihovské vrchoviny . Rozkládá se na jihozápadě Čech, kde zaujímá převážnou část okresu Plzeň-jih a přilehlé oblasti okresů okolních (jihozápad okresu Rokycany, jihovýchodní polovici okresu Plzeň město, severozápad okresu Klatovy a východní okraj okresu Domažlice. Nejvyšší vrchol tvoří hora Koráb u Kdyně se svojí výškou 773mn.m.
Nezapomeňte si opsat číslo pro bonus A3=...