Skip to content

CAM I./03 - Víztorony Traditional Cache

This cache has been archived.

feherlofia: Ahogy azt korábban jeleztem, a ládát archiválom. Ha mégis tervezed a javítását, a következő 30 napban jelezd felém, és újraaktiválom a leírást!

Köszönöm a megértésed!
fehérlófia
Geocaching Ellenőr

More
Hidden : 3/1/2014
Difficulty:
1.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:



Tekerd körbe Mosonmagyaróvár és környékét


A ma ismert Mosonmagyaróvár az ország észak-nyugati szegletében, az osztrák határtól 6 km, a szlovák határtól 13 km-re fekszik. Az ország két fontos határállomásához, Hegyeshalomhoz és Rajkához való közelsége fontos gazdasági, pénzügyi, idegenforgalmi, közlekedési, ipari és kereskedelmi központtá tették. Az "arany háromszög" középpontjának is nevezik, mert Győrtől 36 km, Pozsonytól 32 km, Bécstől pedig 84 km-re található.

A település egyike Magyarország 16 történelmi városának, alapítása a római korig nyúlik vissza, ekkor a település elnevezése Ad Flexum volt, amely város évszázadokon át jelentős védelmi és kereskedelmi funkciókat látott el. Ez a tény meghatározó volt a vidék történetében, s ma is jelentős a régió szempontjából.

Moson neve valószínűleg szláv eredetű, mocsári várat jelent. Első előfordulása 1046-ból való Musun alakban, német neve (Wieselburg) a területén egykor álló középkorú várra utal. Az Óvár helynév bizonyára az itt állomásozó római katonai táborral kapcsolatos, amely a mai magyaróvári belváros és a vár területén helyezkedett el. Magyar előtagja a Bécstől keletre lévő Németóvártól való megkülönböztetést szolgálta.

Moson várának 1271. évi pusztulása után Magyaróvár vette át a hadi és közigazgatási szerepet, ezért emelte Erzsébet a királynéi városok rangjára 1354-ben a települést, amely a trianoni békét követő megyeösszevonásig Moson megye székhelye volt.

Moson megyén jelentős kereskedelmi útvonalak vezettek át, gabonapiaca vetekedett a győrivel, a folyóvizek pedig virágzó malomipar kialakulását tették lehetővé.

A 20. század első harmadában Mosonban és Magyaróváron fejlett gyáripar jött létre, amely a környéknek is adott munkát. 1939-ben Moson és Magyaróvár egyesült, és Mosonmagyaróvár kisrégiós központként megerősödött.

Turisztikai szempontból a Szigetköz kapujaként vált ismertté, de jelentős az átutazó-bevásárló és a fogturizmus is. Mosonmagyaróvár meghatározó turisztikai vonzereje a termálfürdő, gyógyvizét mozgásszervi, idült gyulladásos, gyomor- és bélbetegségek gyógyítására alkalmazzák.

Mosonmagyaróvárról bővebben itt olvashatsz: Wikipedia


Ládákhoz tartozó rövid szabályok:

  • Kérlek, ne tölts fel képet a ládáról és a láda konkrét rejtekéről!
  • Városi sorozat révén, kérlek, hogy amennyire tudod álcázd a tevékenységedet, hogy a ládák hosszú életűek legyenek!
  • Kérlek, a ládát pontosan ugyanúgy rejtsd vissza, ahogy találtad és némelyikhez íróeszközre is szükséged lesz!
  • Kérlek, szólj, ha a ládával gond van, beázott, eltört, stb..., illetve ha a logbookban kevés a hely!
  • Ha szeretnéd megkeresni a sorozat BONUS ládáját, ne felejtsd el feljegyezni a sorozat ládáiban elrejtett koordinátákat és kódokat!
  • A kerékpáros útvonal hossza 25,3 km, amelynek térképét elérheted itt.

Kellemes kikapcsolódást és jó láda "vadászatot" kíván a ZD team!


CAM I./03 - Víztorony


A Mosoni-Duna jobb partján lévő kiváló minőségű vízkészletet 1990 óta élvezhetik a mosonmagyaróvári fogyasztók. A kutakból nyert vizet semmilyen tisztítási eljárásnak nem kell alávetni, közvetlenül a hálózatba szivattyúzható. Mosonmagyaróvár ivóvízhálózata vegyes körvezetékes jellegű, amelynek impozáns víztornya egyedülálló formájával hívja fel magára az arra járó figyelmét. A város peremén elhelyezkedő torony mind a belső 200 m3-es, mind az 1800 m3-es külső víztartályát négy, terpeszben álló acéloszlop tartja közel 50 méteres magasságban. Az I. jelű oszlopban üzemi közlekedés céljára lépcsőház található, a II. és IV. jelű oszlop a töltő-ürítő csőnek, valamint a túlfolyócsőnek ad helyet, amely a Lajta Malom-ágába vezet. A III. számú oszlopban a víztorony villamos berendezéseit helyezték el.

Additional Hints (No hints available.)