"TOP stavby Třince" (TST) - tato minisérie vás postupně přivede k nejvýznamnějším stavbám 20. století nacházejících se na území architektonicky skromného města Třince.
Jednoduchá městská cache je věnovaná architektonicky kvalitní a typově ojedinělé stavbě na území Moravskoslezského kraje, která bývala součástí kolonie úřednických domů Třineckých železáren vybudované v roce 1926.
V 20. letech minulého století investovala kapitálově silná Báňská a hutní společnost značné finanční prostředky do rozvoje Třineckých železáren, které se tak zařadily k nejmodernějším hutním závodům s uzavřeným hutním výrobním cyklem ve střední Evropě. Dynamicky se rozvíjející podnik s moderními technologiemi nutně potřeboval personálně stabilizovat výrobní a technický management. Za tímto účelem byly pro inženýry Třineckých železáren vystaveny v roce 1926 moderní obytné domy poskytující na tehdejší dobu komfortní bydlení.

Z původní kolonie sedmi obytných domů stojících podél ulice Frýdecké (viz foto) se dochovaly pouze dva, a to čp. 509 a 510, které dodnes slouží k obytným účelům. Ostatní domy byly od roku 2006 postupně zbořeny a na uvolněných lukrativních pozemcích bylo vybudováno obchodní centrum.

Dům čp. 509 je jediný, jenž neprošel v minulosti různými stavebními úpravami, takže po stavební stránce zůstal zachován v téměř původním stavu.
Jedná se o cihlový omítaný čtyřpodlažní podsklepený dům pravidelného půdorysu s valbovou střechou krytou plechovými šablonami. Uliční průčelí je hladké osmiosé s obdélnými okny s hladkými "šambránami" (plastické orámování oken). V ose průčelí je "rizalit" (vystupující část stavby) o šířce okenních os s nárožními balkóny, krytý valbovou střechou.
Zadní severozápadní průčelí je pětiosé se dvěma mohutnými rizality po stranách a středním pětibokým schodišťovým rizalitem, mezi ně jsou vloženy balkóny s kovovým zábradlím. Obě užší průčelí obsahují čtyři řady obdélných oken. Hladký sokl je nahoře ukončen profilovanou římsou.
První nadzemní podlaží oddělují od soklu a druhého nadzemního podlaží dvě jednoduché římsy. Dochovala se původní kastlíková obdélná dělená okna s nadsvětlíkem. Vstupní dvoukřídlé prosklené dveře jsou vsazeny do schodišťového rizalitu v nádvorním průčelí.
Fasáda objektu je pokryta okrovou hladkou vápennou omítkou. V interiéru domu je dochována původní litá dlažba na chodbách, kovové schodiště s dřevěným madlem, dřevěné, částečně prosklené vstupní dveře jednotlivých bytů. Technickou zajímavostí je původní nákladní výtah s elektrickým pohonem pro dopravu paliva.
Pro svoji mimořádnou kvalitu a architektonickou zajímavost byl rozhodnutím Ministerstva kultury ČR ze dne 26.11.2007 obytný úřednický dům čp. 509 prohlášen nemovitou kulturní památkou a rozhodnutí nabylo právní moci dne 22.08.2008. Toto jej sice zachránilo, avšak na jak dlouho?!

V blízkosti cache uvidíte ještě další zajímavost, Einmannbunkr tzv. "Ajnman" – prefabrikovaný pevnostní objekt německé provenience z období druhé světové války. Těmito "bunkry pro jednoho" byly za války vybaveny zahrady "úřednické kolonie" a důležité objekty Třineckých železáren. Tento je jeden z mála, které zůstaly na původním místě. U vedlejšího obytného domu čp. 510 naleznete ještě další dva bunkry. Více informací o "Ajnmanech" se dovíte na http://cs.wikipedia.org/wiki/Einmannbunker.
Moc děkuji Kalichovi za technickou pomoc, cenné rady a provedení betatestu.

M pubqavxh fvebxl hxebx fgnpv,
nm mn gra qehul fnuav ehxbh enqfv.