Jednotky 8. Air Force pokračovaly v ničení důležitých cílů v okupované Evropě. Celkem 307 bombardérů 1. Air Division, rozdělených do osmi Combat Bombing Wing, odstartovalo na žádost velitelství 1. US Army ze základen v Anglii proti zbrojovce v Plzni a plzeňskému vojenskému letišti. Málokdo tušil, že to bude poslední den operačního nasazení bombardérů 8. AF v Evropě v letech 2. světové války.
V průběhu operace shodilo celkem 276 bombardérů (198 na Škodovku a 78 na borské letiště) na stanovené cíle 588 tun bomb všeobecného použití, tzv. "GP", a 127 tun bomb zápalných. Bombardování uskutečněné od 10 hod. 23 min. do 11 hod. 16 min. z výšky 6060 - 7060 metrů bylo vizuální a za současné pomoci palubních radarů. Flak byl nad cílem mírný až intenzivní a všeobecně přesný.
Ve snaze ušetřit civilní obyvatelstvo bylo nařízeno, že v průběhu náletu na Plzeň bude bombardování provedeno pouze vizuální. V důsledku opakovaného průletu nad cílem a včasným ohlášením úderu spojeneckých letounů proti Plzni rádiem BBC zhruba 2 hodiny před příletem svazu do Plzeňské oblasti, což nemělo po celou dobu letecké války v Evropě obdoby, bylo 58 bombardérů poškozeno silně a 122 lehce. 11 letadel bylo ztraceno, z toho 6 jako přímý důsledek palby protiletadlového dělostřelectva a 5 dalších z jiných příčin, vesměs vlivem poškození nad cílovou oblastí. Několik poškozených strojů přistálo na kontinentě. Během celé operace mělo chránit bombardovací svaz směřující na Plzeň 206 letounů od čtyř stíhacích jednotek, z nichž 188 účinně zasáhlo do akce. Pouze jeden P-51D Mustang byl ztracen v důsledku mechanické poruchy.
Za více než 30 minut trvání náletu dopadlo z útrob amerických bombardérů na továrnu 410 tun bomb všeobecného použití a 116 tun bomb zápalných. Škodovka byla ze 70% zničena. Dílo zkázy dokonaly rozsáhlé požáry, které se rozpoutaly v důsledku použití značného množství zápalných bomb. Při likvidaci ohňů byla nasazena požární pohotovost s několika stříkačkovými oddíly a řada požárních sborů, mimo jiné i pražské Avie, která byla tehdy jedním ze závodů koncernu škoda. Zcela zničeno bylo 28 továrních budov a dalších 33 těžce poškozeno.
Celkové škody byly odhadnuty na více než 12 miliard tehdejších korun. Díky včasné výstraze, nemající v dějinách letecké války nad Československem obdoby, zahynulo ve zcela zdemolované továrně jen 6 osob, 4 byly lehce zraněny a 3 pohřešovány.
Také v přilehlé čtvrti Škvrňany bylo mnoho domů poničeno nebo zcela zdemolováno bombardováním. Valná většina střech, poškozená již v r. 1943 květnovým náletem britské RAF, musela být po útoku Američanů nově přeložena.
BYOP
Zdroj: Poslední akce / Karel Foud, Vladislav Krátký, Jan Vladař, 1. vydání, Plzeň: NAVA TISK s.r.o., 1997, 178 str, ISBN 80-85254-98-0