Cesta k Polihofu a Zadním Paštím
V sedle, kde se kříží cesta od Paštěckého mostu na Zadní Paště s cestou z kaňonu Křemelné na Velký Babylón, dnes stojí dřevěné turistické odpočívadlo (waypoint R4). Je to krásné místo vhodné pro chvíli posezení, s výhledem na louky, údolí Otavy a Křemelné, se statnými stromy v okolí.
Lípa u hospody
Ještě před pětašedesáti lety tu byla víska, právě v okolí křižovatky cest začínaly Prostřední Paště (Mitter Waid). V 17. století zde bývala sklářská huť, kterou koupil Martin Hasenkopf. Toto poměrně neobvyklé jméno provázelo historii Předních Paští až do jejich zániku. Přibližně v polovině 18. století vystavěli potomci Hasenkopfů na místě někdejší sklárny velký statek, později zvaný Korlhof a označovaný čp. 13 (waypoint R6). Ke statku patřily rozsáhlé pozemky, což znamenalo dobré výnosy, ale také spoustu práce.
Hostinec a lípy na dobovém snímku
Hasenkopfové z Korlhofu byli zámožní, což jim umožnilo postavit za 2000 zlatých výminek pro rodiče. Výměnkářský domek stával naproti dvoru přes křižovatku, označen byl čp. 266 (waypoint R2). V roce 1923 došlo k prodeji Korlhofu včetně výminku, Korlhof koupil Johan Schröder ze statku Hoffmannsbauer na Předních Paštích. Zda již v době prodeje sloužil dům čp. 266 jako hostinec, není známo, ale v následujících letech to tak určitě bylo. Není ani jednoznačné vlastnictví hostince, ale je možné, že Schröderovi hospodu pronajali rodině Scheinostově, která ji provozovala.
Zbylé základy hostince
Hospoda bývá na vsích centrem večerního života, u křižovatky cest a ještě vedle krámku Theresie Wienerlové (waypoint R5) muselo být živo stále. Před hostincem bývaly kamenné stoly, které stínily tři lípy. Marie Malá si vzpomíná, že Scheinostovi měli syna Waltra a tři dcery. Po válce však došlo na vyhnání Němců a Scheinostovi se dostali do Bamberku. Hospoda byla v padesátých letech v souvislosti se vznikem Vojenského výcvikového prostoru Dobrá Voda stejně jako ostatní domy demolována a dnes z ní zbyly jen základy včetně dochovaného sklepa.
Opuštěné lípy u hostince v zaniklé vsi dorostly úctyhodných rozměrů. Krajní před několika lety podlehla zásahu blesku a další léta její koruna usychala svěšená okolo roztříštěného kmenu, než ji rozřezali. Vedle pahýlu kmenu však roste stále prostřední, krásná, mohutná a zdravá lípa s obvodem přes 4 metry (waypoint R1). Snad bude ještě dlouho zdobit rozcestí, stínit zbytky staré hospody a spolu s křížkem (waypoint R3) připomínat, že tu žili a pracovali lidé.
Kudy ke krabičce
Není nic orientačně lehčího: místem prochází zeleně značená turistická trasa vedoucí od Paštěckého mostu na Stodůlky. Ze směru od Stodůlek je cesta skvělá pro kočárek, ale i v opačném směru by terénní kočárek stoupání z údolí Otavy překonal. Ke keši se však nesmí zajet na kole. Na rozcestí u bývalého hostince vás také přivede cesta od Velkého Babylónu vedoucí přes Paštěckou Paseku a Grankbauerhof.
Série na Křemelné
Projděte se s námi po svazích výrazné šumavské hory Křemelné a nalezněte harmonickou krajinu přetvořenou člověkem, přesto mnoho desítek let opuštěnou. Navštivte místa připomínající zlatý poklad v jejích hlubinách, obejměte stromy věkem překlenující staletí, procházejte se rozlehlými lesy, objevujte usedlosti zmizelé v propasti času, zastavte se u nově obnovených kaplí, či se posaďte do trávy se svačinou a užívejte úchvatných vyhlídek. Půvabně osamělá Křemelná na vás čeká, abyste ji mohli důvěrně poznat, dokážete-li respektovat její přírodu a klid. Naše krabičky vám budou spolu se vzpomínkami zdejší rodačky paní Marie Malé průvodcem po cestách, loukách, lesích a také v čase. Najdete-li je všechny včetně čísel, je pro vás připravena krabička navíc jako malá odměna.
Národní park Šumava
Keš je umístěna na území Národního parku Šumava, v části volně přístupné veřejnosti. Při svém pobytu buďte k přírodě ohleduplní: chovejte se tiše, odnášejte si své odpadky, zapomeňte na rozdělávání ohně a v lesích vynechte i kouření. Květiny, stromy a veškeré živočichy nechte růst a žít, jsou tu doma a mnoho z nich patří mezi ohrožené. S kolem jezděte jen po silnicích a vyznačených cyklostezkách, kdekoliv jinde sesedněte. Pohybujete-li se mimo značené či zpevněné cesty, jděte tak, aby příroda po vaší návštěvě zůstala stejná i pro další návštěvníky. Respektujte I. zóny národního parku chránící nejcennější a nejstabilnější území s přirozenými ekosystémy a vstupujte do nich jen po vyznačených cestách. Děkujeme!
(kopie listingu)