Pseudotsuga menziesii - Douglaska tisolistá
zajímavosti
· Jedná se o jednodomý, stálezelený rychle rostoucí jehličnan původně rozšířený v Americe.
· Jde o rod z čeledi borovicovitých, pojmenovaný na počest skotského botanika Davida Douglase, který přivezl její semena do Skotska roku 1827 (počátek výskytu v Evropě).
· Druhové jméno menziesii, je po Archibaldu Menziesovi, skotském lékaři, rivalu Davida Douglase, jehož příjmení se objevuje v českém názvu. Menzies první zdokumentoval strom (Pseudotsuga mensiesii) na Vancouver Island v roce 1791.
· Douglasky jsou vysoké stromy s hnědou, ve stáří velmi silnou a rozpraskanou borkou. Jehlice mají ploché a uspořádané spirálovitě, v optimálních podmínkách přetrvávají na větvičkách 4 - 7 let. Nerozpadavé převislé šišky s nápadnými trojcípými šupinami dozrávají v prvním roce. Semena jsou malá, trojúhelníkovitá, s podlouhlým křídlem.
|
|
|
Archibald Menzies
|
David Douglas
|
šiška
|
ne - památný strom
· Černínova douglaska, nejznámější památná douglaska u nás.
· Roste v americké zahradě v Chudenicích, okres Klatovy.
· Více než stošedesátiletá douglaska patří mezi nejstarší evropské stromy svého druhu v Evropě (vysazena roku 1842, když byla jako tříletá dovezena z Flottbecku u Hamburku).
· Pojmenována po Janu R. Černínovi, zakladateli zdejšího arboreta.
· Podle měření z roku 2010 dosahuje strom výšky 34,8 m a obvod kmene ve výšce 1,3 m je 572 cm.
· Černínova douglaska není vyhlášena jako památný strom, neboť je chráněna jako součást NPP.
Stařechov
· Nádherná lesní lokalita poblíž Zruče nad Sázavou.
· Na Kutnohorsku jeden z nejzachovalejších jedlových porostů.
· Bohatý výskyt douglasky.
· Přes Stařechov je v plánu vést naučnou stezku a na vrcholu má prý dokonce stát rozhledna (městys už má hotový projektový návrh - v plánu je 40 metrů vysoká stavba za zhruba tři miliony korun).
· V roce 1905 pořádala Česká lesnická jednota velkou slavnost, postavila na Stařechově kamenný stůl. Později tam přibyla i lavička. Tehdy to byl majetek pánů z Lichtenštejna. Účastníci přijeli do Ratají vlakem a při výstupu na kopec jim k tomu hrála Kmochova kapela.
výchozí souřadnice
· Na tomto místě nahrála vsetínská kapela Žamboši v srpnu 2012 kytarovou skladbu (pro FTF je v keši dárek v podobě celého CD na USB).
cache
· Krabičku naleznete, když zjistíte, ve kterém roce opustilo semínko nejstarší "žijící" evropské (české) douglasky šišku = ABCD.
N 49° 50.(C-A)(A+A+C)(B-A) ; E 14° 59.(A+C)(A+A)(D-B-A)