Druhá keška ze série Industrial monuments in Zatec (Průmyslové památky v Žatci)
Již přes více než 200 let je možné Žatec nazývat průmyslovým městem. Jedním z prvních založených podniků byl roku 1801 měšťanský pivovar, zdaleka ne však posledním. Zásadní impuls pro rozvoj průmyslu mělo napojení města na železniční trať v 70. letech 19. století. V Žatci se křížila trať spojující Prahu s Chomutovem s tratí spojující Plzeň s Mostem. Při hlavní stanici pak vzniká průmyslová čtvrť, kde vyrůstají mnohé továrny. Série keší IM vás zavede k části pozůstatků těchto průmyslových staveb a ukáže i jinou historii Žatce, města chmele. Na pozadí listingů se pak nachází výkres komínu, jakožto symbol této doby.
Papírny
Dějiny papírenské výroby v Žatci sahají do roku 1866, kdy Johann Schöffl založil manufakturu na výrobu kartonáže v historické části města. Tuto manufakturu koupil roku 1873 Moritz Lüdersdorf. Manufaktura zřejmě nestačila pokrýt zájem odběratelů, takže dal M. Lüdersdorf postavit na žateckém Horním předměstí, při silnici do Rakovníka (dnešní ulice Volyňských Čechů), novou továrnu podle návrhu žateckého architekta Josefa Petrovskeho, která byla dostavěna roku 1878. Závod byl značně rozšířen v letech 1881 a 1888–1889 a tak se ke konci 19. století stala továrna největší kartonážkou v celém Rakousku-Uhersku a jen v sousedním Německu byly dva o málo větší závody se stejným výrobním programem. Tehdy továrna zaměstnávala na 300 lidí a vyráběla především lékárnické a klenotnické krabičky, kartonáž pro cukrovinky a pro kosmetiku. K potisku krabic měl závod svou vlastní tiskárnu.
Další tovární hala byla k závodu přistavěna v roce 1909 podle návrhu Josefa Salomona. Tím se nejen opět zvýšil objem výroby, ale i její sortiment. Součástí závodu byla k tomuto datu i knihtiskárna.
Historický pohled na budovu papíren
Moritz Lüdersdorf a jeho manželka Maria vlastnili továrnu spolu s vilou do poloviny 30. let 20. století, kdy vlastnictví přešlo na syna původních majitelů Rudolfa Lüdersdorfa. Ten vlastnil závod pravděpodobně až do roku 1945, kdy mu byl na základě tzv. dekretů prezidenta republiky odebrán a přechází na československý stát. Po krátkém období národní správy byla továrna opět krátce začleněna do národního podniku Západočeské papírny.
V roce 1950 přechází kartonážka do n. p. Děčínské papírny. Na počátku 60. let se pak továrna stává pobočným závodem n. p. Severočeské papírny Štětí (a tedy také užívá známou obchodní značku SEPAP) se specializací na výrobu krabic, papírových pytlů a krabiček pro luxusní výrobky (české křišťálové sklo a karlovarský porcelán), později – v 90. letech 20. století – i papírových nákupních tašek. Po privatizaci se ze závodu stala dceřiná společnost a. s. SEPAP Štětí.
V roce 1995 zaměstnávala továrna 70 lidí. Po změně majitele papírny ve Štětí se žatecká továrna stává rovněž majetkem švédské firmy Assidomän a stejně tak o několik let poté majetkem rakouské firmy Frantschach Consumer Bags.
Roku 2002 firma zastavila v žatecké továrně výrobu, areál prodala developerovi, který ve dvoře bývalé továrny postavil prodejnu řetězce LIDL.
Na konci roku 2015 byla ukončena rekonstrukce horní části budovy papíren, kde vnikl depozitář Regionálního muzea K. A. Polánka, výstavní prostory, prostory pro činnost spolků a též zde sídlí expozice o průmyslové historii Žatce (doporučuji navštívit). V současné době (leden 2024) finišuje rekonstrukce spodní části budovy. Památkově chráněná vila, jež se nachází v bývalém areálu papíren v místech kdysi krásné továrníkovy zahrady, kde je dnes parkoviště, zatím však chátrá dále...
|
|
Fotografie papíren srovnávající dřívější a nedávný stav (klikněte na obrázek pro jeho zobrazení v plné velikosti) |
Jak na kešku
Po příchodu na úvodní souřadnice před sebou uvidíte budovu papíren. V průčelí budovy (nahoře) naleznete tři letopočty. Proveďte ciferaci všech čísel z letopočtů a získáte číslo A. Zjištěné číslo dosaďte do vzorce a můžete se vydat pro finálku.
Finálka je umístěna asi 200 m chůze od úvodní pozice. Jelikož se nachází na ulici mezi domy, buďte při odlovu velmi opatrní! Doporučuji ponechat návštěvu spíše na pozdější odpolední hodiny či na tmu (neberte si baterku!).
Nezapomeňte si opsat bonusové číslo (je to číslo A)!
N 50° 19.(A-2)(A-3)(A+3)
E 013° 32.(A+1)(A-2)(A-5)
POZOR! Keška se nachází na rušném místě.
Dbete proto, prosím, zvýšené obezřetnosti!
Navštivte i další kešky z industriální série: