Kotoučová #09
Nejčastěji používaným typem nástroje pro dělení dřeva a materiálů na bázi dřeva je bezesporu pilový kotouč. Tento typ nástroje je určen pro ruční kotoučové pily, truhlářské stolové pily, formátovací pily, nářezová centra, omítací a rozmítací pily, jiné typy i pro stroje na dělení kulatiny a v neposlední řadě i pro kotoučové pily na řezání palivového dřeva. Největší výhodou technologie řezání pilovými kotouči je dosažení nejvyšší řezné rychlosti (až 100 m/s) oproti ostatním technologiím řezání. Navíc lze výrobu pilových kotoučů a jejich údržbu považovat ve srovnání s jinými nástroji za relativně jednoduchou. Jednoduchá je i výměna a seřizování pilových kotoučů ve strojích, která spočívá v nasazení kotouče na hřídel stroje a zajištění maticí. U většiny strojů se pilový kotouč upíná mezi dvě příruby, které by měly mít průměr roven 1/3 průměru pilového kotouče. Příruby částečně eliminují boční chvění kotoučů. Seřizování vlastního nástroje ve stroji se neprovádí.
V základním provedení se jedná o plechový kotouč, který má na obvodu laserem vypálené ozubení a v ose upínací otvor. Základním parametrem při výběru pilového kotouče je jeho průměr. Maximální průměr je limitován výrobcem stroje. Dalšími důležitými parametry jsou počet zubů (GC41TK0 - Doporučené otáčky a posuv na zub), tvar jednotlivých zubů (GC41TND - Tvar a geometrie ozubení) a upínací průměr (GC3YY7X - Upínací otvor)
Typy a povrch pilových kotoučů
Pilové kotouče pro řezání stavebních materiálů
Tyto kotouče mají speciální geometrii ostří, která zvyšuje odolnost proti mechanickému a abrazivnímu účinku. Jsou určeny pro řezání stavebního dřeva, DTD, heraklitu a pórobetonu bez kovové výztuže.
Obrázek 15 Pilový kotouč na řezání stavebních materiálů (Pilana, 2011)

Kotouč na obrázku 16 je primárně určen pro pokosové pily a jeho geometrie ostří je velmi podolná předchozímu typu. Je určen pro řezání stavebních materiálů, tenkých železných materiálů, neželezných kovů. PVC, plexiskla, sendvičových panelů a akrylátů.
Obrázek 16 Pilový kotouč pro krácení stavebních materiálů (Pilana, 2011)
Jak na keš?

Upozornění: Keš je nachází stromě a k jejímu odlovu je zapotřebí speciální stromolezecké vybavení.
Mělo by stačit následující:
30m lana
Sedák
Nějaké blokanty/jistítka (Jumar, Grigri, prusiky, Croll, .....)
http://www.horolezeckametodika.cz/
Zdroj informaci a mozna jeste neco navic:
http://drevene-materialy.fld.czu.cz/uvod
Hlavně dodržujte zásady bezpečného lezení. Lezete na vlastní nebezpečí, tak opravdu opatrně.
V kesi neni tuzka!!!