Není černá skříňka jako černá skříňka. Známe černé skříňky dvou typů.
- Černá skříňka (Black Box) je zařízení umisťované zpravidla do letadel a jiných dopravních prostředků za účelem zaznamenávání nejdůležitějších parametrů letu pro objasnění příčin případné havárie. Podle mezinárodních dohod je musí mít všechny letecké společnosti umístěny ve svých letadlech. Černou skříňku vynalezl v roce 1954 australský technik David Warren a pojmenoval ji ARL Flight Memory Unit. Nejdříve byla užívána pouze ve Velké Británii, později se rozšířila do USA a odtud do celého světa. V současnosti se do letadel umisťují černé skříňky dvě, zpravidla do zadní části letadla, protože právě ta bývá při leteckých nehodách poškozena nejméně.
- Každá z těchto skříněk má svou funkci:
- Cockpit voice recorder (CVR) › nahrává rozhovory v pilotní kabině
- Flight data recorder (FDR) › nahrává letové údaje (výšku, rychlost, tlak vzduchu v letadle, stav paliva a mnoho dalšího)
Černá skříňka je konstruována pro zachování neporušeného obsahu i v extrémních podmínkách. Je schopna 45 minut odolávat teplotě 1000 °C, vydrží silné přetížení (3600G), je vodotěsná a vyrobená z nekorodujících materiálů. Uvnitř je umístěn i miniaturní vysílač, který po katastrofě vysílá signál, podle něhož se dá skříňka najít. Pro snazší nalezení je černá skříňka křiklavě oranžová.
- Obecně se jedná o označení zařízení, nebo obecně jakéhokoliv jevu, u kterého je zřejmé, jak se chová či projevuje navenek, ale principy, na kterých funguje, nám zůstávají utajené. V typickém případě má černá skříka vstupní a výstupní svorky. Experimentátor má možnost přivádět na vstupní svorky různá napětí a signály a přitom měřit signál na výstupních svorkách. Ze vztahu mezi výstupním a vstupním signálem se pak v průběhu funkcionální analýzy snaží odvodit tzv. funkcionální model neznámého systému. Z funkcionálního modelu lze pak případně usuzovat na skrytou vnitřní strukturu, tj. vytvářet hypotézy o možných strukturních modelech (i když s konečnou jistotou to nelze nikdy tvrdit). Uvedené postupy jsou základem modelování a funkcionální identifikace systémů, která nalézá své uplatnění jak v technických, průmyslových, tak i v přírodovědných, biologických , medicínských aj. oborech (diagnostika)
Zdroj: Wikipedie
Keš nehledejte na startovních souřadnicích. Ze startovních souřadnic je vidět ownerovi do oken. Pokud si s keší nevíte rady, můžete si přijít na startovní souřadnice a zazpívat oslavnou píseň na ownera. Pokud ji uslyší a bude se mu líbit, možná vám příjde dát nějakou nápovědu. Je ovšem také možné, že vám někdo jiný příjde dát přes ústa.
Při hledání této keše se budeme zabývat černou skříňkou druhého typu, ačkoli na finálních souřadnicích by se klidně mohla nacházet i ta první, letadla tudy létají poměrně zhusta. Jedno vám ale mohu prozradit rovnou: keška nemá křiklavě oranžovou barvu.
O co tedy půjde? Naše černá skříňka se nachází na externí stránce: http://alnagon.wz.cz/blackbox Tato černá skříňka reaguje na vstupní řetězce písmen anglické abecedy číselným výstupem. Vašim úkolem je najít takový vstup, aby se na výstupu objevila následující řada číslic: "500796201407579". Můžete si se skříňkou libovolně hrát a zkoumat ji. Funguje při zadání libovolného písmenného vstupu dlouhého alespoň tří znaky.