Legionářská stráž Českého Brodu
Jednota Československé obce legionářské v Českém Brodě
Jednota za první republiky
O začátcích organizací legionářů v Českém Brodě neexistují přesnější záznamy, nicméně v místním tisku ( Naše Hlasy ) je zmínka o tom, že dne 12.6.1921 uspořádala legionářská organizace v Českém Brodě slavnost sjednocení ve prospěch vdov a sirotků po padlých a zemřelých legionářích. V březnu byl zřízen zemědělský odbor, který měl sledovat průběh pozemkové reformy a příděl půdy ze zabraných lichtejnštejnských dvorů na Českobrodsku žadatelům z řad legionářů. Dále již záznamy jsou a první valná hromada ČsOL se konala dne 3.2.1924. Mimo jiné se hodnotila i činnost za rok 1923. Předsedou byl zvolen Josef Křivánek, odborný učitel v Českém Brodě a jednatelem Josef Hladký, učitel v Českém Brodě, správcem pomocného fondu Jan Klíma, zubní technik a pokladníkem František Hocke, rotmistr. V roce 1924 má jednota již 100 členů. V témže roce vyplatila jednota 3200 Kč podpory vdovám a sirotkům po padlých a zemřelých legionářích a nezaměstnaným legionářům. Dalším a celkově dlouholetým předsedou byl Rudolf Lehovec, disponent Legiobanky v Českém Brodě. V roce 1928 se v Českém Brodě konaly velké oslavy, při kterých došlo k uložení prsti z bojišť ( 8.7.1928 z bojiště u Doss Alta v Itálii a 28.10.1928 z bojiště u Terronu a Vouziers ve Francii ) do pomníku Prokopa Velikého. Na Lipanské mohyle byla prsť z bojišť uložena 6. července 1928. Od roku 1927 fungovala v Českém Brodě i Nezávislá jednota čsl. legionářů. Ta se například neúčastnila oslav v roce 1928. Jejími členy byli mimo jiné i dřívější členové ČsOL ( Jan Klíma, František Hocke ). V čele jednoty byl Emanuel Zlatohlávek, majitel autodílny v Českém Brodě, v letech 1935-37 pak Jaroslav Syřiště, notář. V roce 1938 ještě vzniklo Sdružení legionářského dorostu jejímž předsedou byl Karel Kadeřábek, úředník a jednatelem Josef Lacina, poštovní posel z Tuchoraze.
Jednota za II.světové války a po ní
Jednota ČsOL byla stejně jako jiné rozpuštěna v srpnu 1939 a její majetek zabavilo Kolínské Gestapo. Majetek byl uložen na městském úřadě v Českém Brodě. Hned po německé okupaci ČSR dochází k odstraňování legionářů ze státní správy a samosprávy. Na Českobrodském okrese se jednalo o 35 členů obecních úřadů ve 25 obcích ( z 88 obcí ). Mnoho z Českobrodských bylo během války zatčeno a umučeno v koncentračních táborech. Mezi prvními byl zatčen italský legionář Karel Kudrnáč a notář JUDr. Jaroslav Syřiště. Bratr Kudrnáč zemřel v koncentračním táboře v Oranienburgu, bratr Syřiště se sice vrátil, ale na následky věznění zemřel v r. 1944. V roce je zatčen 1940 Karel Boháček, francouzský legionář, který též zemřel v koncentračním táboře v r. 1944 a v r. 1942 byl zastřelen v Pardubicích dr. Emil Říha, ruský legionář. Z koncentračního tábora se vrátil ruský legionář Rudolf Lehovec. Jednota ČsOL byla obnovena 25.5.1945 a jednatelem se stal Karel Günther, berní úředník, pokladníkem Karel Koc, úředník ONV Český Brod. V roce 1947 byl rozšířen název na Československá legionářská obec, místní jednota majora Františka Záruby v Českém Brodě ( + 29.10.1943 ve Vratislavi, zatčen za účast v odbojové skupině ÚVOD).
Zánik a obnova jednoty
Po roce 1948 ČsOL zaniká a činnost je obnovena až po roce 1990. Po generačním odchodu veteránů II.odboje byla jednota v Českém Brodě obnovena v roce 2007. Členové pocházeli ze Sdružení válečných veteránů ČR, Spolku pro vojenská pietní místa, pozůstalých členů bývalých jednot Kolín a Nymburk a také z řad sympatizantů. Předsedou jednoty je pplk. Josef Přerovský.
zdroj:
https://vets.estranky.cz/clanky/csol-cesky-brod/historie-legionaru-v-ceskem-brode.html
http://www.csol.cz/projekty/legie-100
Legionářská stráž
Série kešek, které se věnují českobrodským legionářům, tedy vojákům kteří bojovali v československých dobrovolnických jednotkách v letech 1914 - 1920 a svým vlasteneckým nadšením a odvahou se jako celek rozhodujícím způsobem zasloužili o vznik Československa v jeho téměř maximálně možných hranicích. Je to jen drobný příspěvek do projektu Legie 100 a zároveň chceme zobrazit legionáře jako téměř běžné občany našeho městečka. Na pokud možno hezkých přírodních místech okolo městečka je celkem 6 kešek, z nichž každá je věnována jednomu z českobrodských legionářů. Zároveň je v každé umístěn legionářský deník a v něm je číslo, které vám napomůže odlovit finálku "Jednota ČsOL Český Brod". Finálka je zařazena do společného projektu Československé obce legionářské a Spolku pro vojenská pietní místa jako VPM-006.
Jak na finálku
K odlovu finálky musíte dosadit zjištěná čísla do následujícího vzorce, kde BN je číslo z keše Bedřicha Nezavdala,....
N50°04.(BN*RK*AA-5) E014°52.(FB*KU*OV-5)
Bedrich Nezavdal
Rudolf Kořínek
Antonín Adamec
František Balátě
Karel Urbánek
Oleg Vojtíšek
---------------------------
Historie keše:
06/2012 založil Roverstein
04/2020 adopce Plha
05/2020 úprava listingu