Silné, zavalité telo na krátkých a rychlých nozkách s velkou hlavou a typickym dlouhym rypakem to je divoke prasatko. Divocí cuníci jsou schopni vyvinout rychlost 48 km/h. Pokud by vás nejaké prasátko chtelo prohnat radeji vyskocte na nejaký blízký strom. Na druhou stranu prase divoké lze povazovat za velmi chytré a ucenlivé zvíre, které se pry muze stát domácím mazlíckem stejne dobre jako pes, ci kocka.
Prase divoké se v lidské kulture objevuje jiz od pradávna (vzpomente si na Bivoje). Vetsinou jako významný zdroj potravy nebo symbol plodivé síly. Objevuje se v jeskyních malbách, v bájesloví, je castým námetem erbu mnoha svetových mest. Doposud je prase divoké také nejrozsírenejsí a nejoblíbenejsí lovnou zverí na svete.
Jeho domovinou je velká cást Evropy a Asie, ale clovekem byl zavlecen i na jiné svetové kontinenty.
Dospelí samci dorůstají 120 - 180 cm a v kohoutku měří přibližně 90 cm. Jejich hmotnost je znacne ruznorodá , v průměru vsak činí 50 - 90 kg. Ale potkat muzete i 300kg samce! Nebojte se v Kersku ne.
Jeho srst je tvorená hustými stetinami, které ho chrání pred nepríznivými vlivy. V zime je barva sedo-cerná, v léte rezavě hnedá. Práve odtud pochází oznacení, které rádi pouzívají myslivci - cerná zver. Mládata - pyzamáci, jak se jim také ríká, jsou cerne a bézově pruhovaná.
Mezi dalsí nápadné znaky prasete divokého patrí jeho ctyri výrazné trojhranné spicáky, jez se pri dorustání zahýbají vzhůru. Slouzí hlavne jako úcinná zbran pri soubojích. U samců dorustají 20 - 30cm. U samic -bachyni jsou viditelne mensí a pouze u starsích jedincu.
Bachyne dospívají v 8. až 10. mesíci zivota, samci priblizne ve veku 2 let. Vetsina vrhů vychází na jarni období. Pocet mládat se pohybuje od 3 do 12. Behem péce jsou samice velmi ostrazité a v prípade bezprostredního ohrození mohou potenciálního predátora napadnout. Dozivaji se 11 - 12 let.
Jsou aktivní zejména v noci, den tráví vetsinou odpocinkem. Jedná se o skryte zijící tvory, kteri se díky svým dokonale vyvinutým smyslům, predevsím cichu a sluchu, vetsinou velmi úcinně vyhýbají prítomnosti cloveka. Zijí obvykle ve skupinách, které prumerně cítají 20, vzácne až 50 jedinců. Výjimkou jsou pouze starí samci, kterí zijí samotársky.
Nejenze je prase divoké daleko nejrozsírenejsím zástupcem celé své celedi, ale navíc patrí i mezi nejrozsírenejsí pozemské savce a je jiz povazován za vázného skudce. Jedná se o vsezravce. Pozírá trávu, hlízy, orechy, ruzné bobule, mrsiny, koreny, odpadky, hmyz, malé plazy. Casto navstevuje pole, zvláste kukuricná, kde dokáze napáchat znacné skody.
Víte z jakého slavného filmu je slavná hláska ….„Se zelim!....Se sipkovou!....“
Kdo ví, muze si na vybornou zverinu z divocaka …„Se zelim!....Se sipkovou!....“
po odlovu skocit.