Série „Signálka“ aneb Skrz naskrz Ceským lesem
Ceský les tvorí cesko-bavorské pohranicní pohorí, na jeho území leží Chránená krajinná oblast Ceský les, sahající od Folmavy na jihu po Broumov na severu. Prostor kolem dálnice D5 (Katerinská kotlina) byl z CHKO vyclenen, takže oblast je rozdelena na dve cásti - menší, zhruba tretinovou severní a dvoutretinovou jižní cást. Prevážne lesnatá krajina Ceského lesa je doplnena pestrou mozaikou pastvin, luk a zarustajících lad. Pro severní cást Ceského lesa jsou charakteristická vrchovištní rašelinište s borovicí blatkou a svébytnou rašeliništní kvetenou. Zachovalá lucní spolecenstva jsou tvorena zejména podmácenými loukami s výskytem chránených a vzácných druhu rostlin. Krajina Ceského lesa je silne poznamenána historickým vývojem 2. poloviny 20. století, kdy došlo k násilnému odsunu puvodního obyvatelstva a uzavrení znacné cásti hranicního pásma verejnosti.
Zdroje informací o Ceském lese:
Správa CHKO Ceský les
Chránená krajinná oblast Ceský les
Zaniklé obce
Greenbelt (cástecne)
Celá série zacíná v jižní cásti CHKO u vesnice Železná a pokracuje podél cesko-nemeckých hranic víceméne po asfaltových cestách, které pohranicníkum usnadnovaly hlídání hranic a „signálky“ (více informací treba na WikipediE, Zelezna opona, Iron-curtain). Vede dále pres celou severní cást CHKO a koncí již mimo území CHKO na vrcholu Dylen. Série je taková malá ceská „Route 66“ – najdete zde celkem 66 tradicních keší.
Je urcena hlavne cyklistum a je vhodná jak pro horské, tak i pro krosové kolo, protože pojedete vetšinou po asfaltu, prípadne po zpevnených cestách, jen výjimecne po pešinách. Jen pocítejte s tím, že signálky vedly podél hranic vetšinou bez velkého ohledu na okolní terén, takže budete místy jako na houpacce, nahoru a zase dolu a nejmenšímu prevodníku se urcite nevyhnete. Kešky nejsou prímo u cesty, z kola budete muset sesednout a pár metru dojít.
Protože se vetšinou budete pohybovat na chráneném území, tak se podle toho prosím chovejte, predevším dodržujte zákazy vjezdu - nejezdete na sérii autem, na motorce nebo na ctyrkolce.
Odmenou za vynaloženou námahu vám urcite nebude jen pár bodu do statistik, ale hlavne klid, který v místních lesích je - nedivte se, když predevším v severní cásti za celý den nepotkáte živou duši. Ceský les vás neohromí dalekými výhledy na každém rohu, tady na vás ceká opravdový LES - padlé stromy plné drevokazných hub, mechy, mokriny a rašelinište, vítr na rozsáhlých loukách a jenom sem tam zapadlá vesnicka nebo nekde dnes už bohužel pomalu mizející stopy po tech, které byly zlikvidovány po válce.
A pro ty úplne skalní, kterým by nestacila jenom série – okolo trasy najdete i pár dalších keší (napr. tyhle nejsou od trasy príliš daleko: GC1J226 GC2A6QZ GC12J3K GC1YG0X GC2A6KV GC2RJ3R GC20RQA GCH2E0 GCW6KP ).
Cestou po keškách série se budete pohybovat také po cástech nekterých naucných stezek - zastavte se u informacních tabulí at se taky neco nového dozvíte. Od jihu to postupne jsou:
Kolowratova naucná stezka
Príhranicní naucná stezka Rozvadov
Sklárství v okolí Lesné
Naucná stezka Branka
Naucná stezka Slatina
A nakonec ješte pár císel k celé sérii:
Pocet keší:
|
66 + 2
|
Celková délka:
|
cca 70 km
|
Nejníže položená keš:
|
500 m.n.m
|
Nejvýše položená keš:
|
930 m.n.m
|
Prumerná nadmorská výška keší:
|
683 m.n.m
|
|