Tato cache je soucástí série kostelu.
Poznamenejte si bonusové císlo pro získání klíce k bonusové cache.
Samotná vesnice byla založena na prelomu 11. a 12. století plzenským meštanem Epem, v údolí mezi Cilinou a Skálami. V písemných pramenech jsou Ejpovice poprvé zminovány k roku 1331, kdy patrily ke špitálu sv. Márí Magdalény v Plzni. K špitálu je pripojil Konrád z Dobran a král Jan Lucemburský osvobodil vesnici od placení královské berne. Dejiny obce úzce souvisely se zemskou stezkou vedoucí z Bavorska do Cech. Na puvodní královské ceste z Norimberka do Prahy stával hrad, který fungoval jako ochranná pevnost pro obyvatele. Na Hrádku u Ejpovic se v roce 1375 usadili dva vladykové Štepán a Zifríd. Tento Hrádek se stal sídlem témer všech pánu Ejpovských. Držitelé vesnice se postupne strídali a patrili mezi ne napr.: Ctibor ze Švamberka, Beneš z Ejpovic, Stanek z Pavlovic ci Kryštof a Václav Tocníkové. A práve poslední jmenovaní prodali spolu se svým strýcem Janem tvrz Ejpovice a Hrádek mestu Plzni. Do dnešních dnu se dochovalo z hrádku jen hradní zdivo. V 17. století byla v okolí obce zahájena intenzivní težba železných rud a byl zde postaven vodní hamr, který podporoval práci v Horomylsické železárne. Vesnice byla nakonec rozdelena do držení Rokycan a mesta Plzne.
Název obce znamená „ves lidí Epových“ a pochází od nemeckého osobního jména Eppo (Ebbo), zkrácené podoby jména Eberhart; Nynejší podoba s pocátecním ej- vznikla prodlouženou výslovností po predložkách v a z. Dlouhé é se pak druhotne zmenilo v ej (srv. pejsek místo pések ci Švejda a Švéd). První písemná zmínka o obci (Eypowicz) pochází z roku 1331, kdy král Jan Lucemburský Ejpovice, tehdy v držení špitálu sv. Marí Magdaleny v Plzni, zprostil královské berne.
Ejpovice prináležely k farnosti Dýšina, kam verící pravidelne docházeli na bohoslužby. Návesní kapli se místní rozhodli postavit až na pocátku 20. století. Financní prostredky byly získány z výtežku ochotnických predstavení, verejnou sbírkou a príspevkem mlynáre Josefa Tyla z cp. 41. Konecný dluh ve výši 1000 K prevzala obec Ejpovice. Stavební pozemek naproti cp. 22 byl vybrán v breznu 1904 a na návrh stavitele Josefa Paška z Plzne byla kaple zasazena do mírného vršku. Stavba byla provedena behem peti mesícu (duben – zárí). Dlouho se nevedelo, kterému svetci kapli zasvetit, nakonec i pres protest dýšinského faráre, zvítezil sv. Václav. Kaple byla slavnostne vysvecena 28. 9. 1904. Obec nad ní prevzala patronát a zavázala se k financování jejích prípadných oprav. Autorem oltárního obrazu sv. Václava je akademický malír Václav Jedlicka z Prísednice (1862 – 1928). V roce 1994 probehla rekonstrukce kaple a její znovu vysvecení plzenským biskupem Mons. Františkem Radkovským. V kapli se každou nedeli slouží bohoslužby a casto se zde také konají koncerty vážné hudby..
Návesní kaple sv. Jana Nepomuckého v Ejpovicích, umístená pri místní komunikaci v blízkosti potoka, je postavená na približne ctvercovém pudorysu. Má stanovou strechu ukoncenou ctyrbokou vežickou, nad níž je umístena osmiboká cibulová vežicka s makovicí a krížem. Kaple je situována vstupem k silnici. Kaplicka, stejne jako ostatní sakrální stavby v Ejpovicích musela podstoupit rozsáhlou rekonstrukci, která se uskutecnila v roce 2000 a v témž roce probehlo její znovuvysvecení.
Na úvodních souradnicích najdete kapli Svatého Václava v Ejpovicích. Zde zjistíme také všechno co potrebujeme k nalezení cache.
Obejdeme si kapli a všimneme si nekolika drobností.
Pocet pulkulatých vitrážových oken kaple = A
Celkový počet všech schodů ke kostelíku od chodníku = B
Nad hlavním vstupem do kaple, u kulatého okýnka, nalezneme letopocet. Je špatně vidět ale je tam. Ciferace letopoctu = C
Pocet symbolu kríže na streše kaple = D
Na souradnicích waypointu najdeme kapli Svatého Jana Nepomuckého. Pocet vyrezávaných lišt místo sklenené výplne dverí kaplicky = E
Pocet kulatých oken kaplicky viditelných ze silnice (do zahrady nelezte!) = F
No vida, je to jednoduché. Tak honem pro cache.
N 49° 4 (A+D) . (B-A) (E-D) B
E 13° 3 (F-A) . (C+A+D) (E-F) C
Happy geocaching prejí Pohodári :-)