Skip to content

Ema Destinnova - Znama? Neznama? Mystery Cache

This cache has been archived.

baron12: Tak Emuško.. Mej se krásne.

More
Hidden : 6/25/2011
Difficulty:
4 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Ema Destinnová.. Emmy Destinn.. Emílie Mottlová.. Za všemi temito jmény se skrývá jedna velká osobnost nejen našich ceských dejin.

Tato operní pevkyne a celkove všestranná osobnost se narodila 26.února 1878 v rodine bohatého kulturního mecenáše Emanuela Kittla. Už jako malé díte byla opravdu nadaná, hrála na housle, se kterými mela už v osmi letech svuj první koncert, umela malovat. Ale to nejzásadnejší jí ješte cekalo. Od svých ctrnácti let zapocala studium zpevu u paní Marie Loewe Destinn, podle které prevzala svou prezdívku, kterou pak používala v její umelecké kariére – Destinn.

Mimo to studovala herectví v dramatické škole pri Národním divadle v Praze. Bohužel, jedno z jejích angažmá v Praze bylo z politických duvodu prerušeno. Po jejím velice úspešném debutu v dráždanské dvorní opere v roli Santuzzy, byla okamžite prijata k petileté spolupráci v berlínské Statní opere, kde poprvé vystoupila roku 1898 opet jako Santuzza v opere Cavalleria rusticana. O tri roky pozdeji vystupovala na Wágnerovských operních slavnostech v roli Senty v opere Bludný Holandan, za což byla ohromne oslavována.

Následovaly výstupy v dalších rolích jako Carmen, Valentina, Mignon, Elisabeth, Selika a Destinnová se stala primadonou berlínské opery, v níž vystoupila v padesáti úlohách behem deseti let.

Roku 1905 debutovala v londýnském operním dome Covent Garden v titulní roli Pucciniho Madam Butterfly. 

Po úspešných hostováních ve Vídni, Londýne, Praze a Paríži byla v roce 1908 pozvána také do newyorské Metropolitní opery, kde zpívala 10. prosince 1910 v premiére Pucciniho opery Dívka ze zlatého Západu jako partnerka po boku jednoho z nejslavnejších tenoru všech dob Enrica Carusa, roli Minnie.

V roce 1916 se vrátila do Cech. V posledním roce 1. svetové války, 1918,  se opet vrátila na scénu a všude slavila úspechy. Na konci koncertu zpívala ceskou národní hymnu Kde domov muj, kde vlast je má…, címž vyjadrovala na svých vystoupeních národní manifest.

Ema Destinnová zkomponovala nekolik písní a napsala nekolik básní a románu. Byla vynikající interpretkou díla Wolfganga Amadea Mozarta, Richarda Wagnera a italské operní hudby, ale zárila rovnež v ceských dílech Smetany a Zdenka Fibicha.


Stráž nad Nežárkou

Na zámku ve Stráži nad Nežárkou se usídlila na vrcholu své slávy. Díky ní je mestecko v kulturních kruzích známé dodnes. Celá léta se do Stráže vracela ze svých namáhavých, ale úspešných cest po evropských i zámorských operních jevištích. Milovala stromy a vodu, naucila se rybarit a vysedávala s rybárským prutem hodiny na Leštine, svém oblíbeném míste na Nové rece.  Zámecek, k nemuž pozdeji prikoupila mlýn a vilu za zámkem, a ke kterému patrily lesy, nekolik rybníku, pivovar a lihovar, potrebovaly trvalý dozor. Jejich majitelka netušila, že si uvázala nesmírné bremeno. Krásné místo na zotavenou pro letní mesíce pohlcovalo ponenáhlu i tak velké jmení, jaké Destinnová na vrcholu své kariéry mela.

Zde také napsala román Ve stínu modré ruže o živote predchozích majitelu Stráže. Celý život toužila po lásce, v roce 1923 se dokonce vdala za mnohem mladšího muže, zcela jinak založeného než ona. Manželství se nevydarilo, Destinnová se stále více stranila lidí a obracela se k prírode.

V Ceskoslovensku byla oslavována a ctena jako národní hrdinka. Její soprán platil za vzor cisté krásy. Výborne zvládla repertoár více než 80 velkých operních rolí. 

Ema Destinnová zemrela v Ceských Budejovicích, pri operaci ocní sraženiny, kterou jí zpusobila mozková mrtvice, po pádu do bezvedomí nedaleko Stríbce. Na její poslední ceste na hrbitov ceských velikánu na Vyšehrade se s ní prišlo rozloucit velké množství lidí.

Po její smrti nechal její prítel statkár Vladimír Hoffbauer ze Stríbce u Nové reky vybudovat žulový pomnícek. Tento pomník nalezneme na cyklostezce s názvem Stezkou Emy Destinnové.

Ema je také jednou z osobností, která je zpodobnená na ceských bankovách, konkrétne na 2000, která je v obehu od roku 1996.

Additional Hints (No hints available.)