Skip to content

Tovarna na cokoladu Traditional Cache

This cache has been archived.

Tobias Reviewer: Archivace listingu keše.

[b]Tobias Reviewer, Reviewer pro ČR[/b]

More
Hidden : 8/31/2010
Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

"Silný clovek se pozná tak, že rozlomí tabulku cokolády na dva kusy a pak sní jen jeden!" -
Judith Viorst, autor mnoha detských knížek

Továrna na cokoládu

Když vane ten správný vítr, nese se územím Modran vune cokolády. Odkud? Prece z "Orionky", modranského závodu akciové spolecnosti Cokoládovny Praha.

Pocátky dnešní továrny Orion se již léta tradic neuvádejí vetou: "Historie závodu zacíná v roce 1891, kdy František Maršner v malé dílne na Královských Vinohradech zacal varit na primitivním ohništi za svitu petrolejové lampy turecký med." Výroba v dílne Františka a Albíny Maršnerových se postupne rozširovala o další druhy oblíbených orientálních cukrovinek, a proto zahájili v roce 1896 jednání o stavbe nové továrny. Její výstavba na Korunní tríde za meštanským pivovarem byla povolena v následujícím roce. Firma byla registrována v obchodním rejstríku jako verejná obchodní spolecnost pod názvem Továrna na orientálské cukrovinky F. Maršner, hlavní závod na Královských Vinohradech, odštepný v Praze. F. Maršnerrozšíril výrobu také o zpracování kakaových bobu na cokoládu a cokoládové cukrovinky. Již v roce 1897 poprvé vyrobil vánocní zboží, hlavne cokoládové figurky a penové cukrovinky.

Továrna RUPA
Továrna RUPA

V roce 1901 byla ustavena akciová spolecnost pod názvem První ceská akciová spolecnost továren na orientálské cukrovinky a cokoládu na Královských Vinohradech, která prevzala veškerou podstatu firmy Albíny Maršnerové. Vznikem akciové spolecnosti byl dán základ k dalšímu rozvoji firmy. Prekonala težké období 1. svetové války a v poválecném období zvýšeného zájmu o cukrovinky ztrojnásobila svou výrobu. V dalších letech ji pak rozširovala o nové druhy úspešných a kvalitních cukrovinek. Znacku Orion nesly její výrobky od roku 1924. Ke zmene dlouhá léta užívaného názvu firmy na Orion, továrny na cokoládu, a. s., Praha, došlo však až v roce 1928. Hospodárská krize sice ovlivnila výrobu firmy, ale ta presto zustala kvalitou výrobku i nízkými cenami mezi nejznámejšími evropskými výrobci cokolády a cukrovinek až do 2. svetovéválky.

Vedle továrny Orion vznikla v Praze rada dalších cukrovinárských závodu, z nichž nejznámejší byla RUPA. Zakladatelem firmy byl Rudolf Pachl, puvodne obchodní zástupce továrny na cokoládu a cukrovinky O. Ruger v Podmoklích. V roce 1914 si zarídil na Královských Vinohradech vlastní výrobu cokolády a cukrovinek, kterou v roce 1917 prestehoval do nového objektu na Palackého tríde v Nuslích. Protože výroba firmy Rudolf Pachl, továrna na cokoládu a cukrovinky Praha-Nusle nestacila poptávce zvýšené zrízením vlastních prodejen firmy na celém území CSRv roce 1930, koupil Rudolf Pachl zacátkem cervence 1932 od firmy Damase Hobé Cie továrnu s pozemky v Modranech v Riegrove ulici cp.205. Od založení této modranské továrny v roce 1902 se v objektu vystrídala rada cinností. Nejdríve tu byla pila, pak výroba drevité vlny, slévárna, výroba zapalovacu, poté výroba marmelády a naposledy destilace likéru. Soucástí komplexu budov byl také obytný dum - vila z roku 1897. Rudolf Pachl v krátké dobe vybavil továrnu potrebným zarízením a stroji a od 3. ríjna 1932 zahájil s 200 zamestnanci výrobu, aby zvládl vánocní poptávku pozboží.

V následujících letech probíhaly v areálu cetné stavební práce, prestavby a nástavby dílen, skladu, expedice, transformacní stanice atd. Vedení podniku zustalo v Nuslích. V roce 1934 došlo ke zmene dosavadního názvu firmy na RUPA, továrna na cokoládu a cukrovinky R. Pachl. Od 1. ledna 1936 prevzal po dohode s otcem závody v Nuslích a Modranech i pozemky v Hostivari syn Jan Pachl,který již od roku 1928 pracoval ve firme.

V modranské továrne pracovalo 400 až 700 zamestnancu. RUPA vyrábela desítky druhu cokolád, cokoládových dezertu, kandytu, karamel, želé a také trvanlivé pecivo. Koncem roku 1939 dosáhl pocet prodejen firmy 180. Doprava zboží do prodejen byla zajištována prevážne vlastními auty. V roce 1943 však zustaly prodejny jen tri - v Praze, Brne a Plzni.

Cokoládovna Orion (1976)
Cokoládovna Orion (1976)

V lednu 1944 byla na základe výmeru Ministerstva hospodárství a práce výroba v modranské továrne zastavena. Až do jara 1945 byly prostory továrny pronajaty firme Junkers, Flugzeug und Motorwerke, pro válecnou výrobu. Po osvobození se v cervenci 1945 vrátilo vedení obou závodu opet Janu Pachlovi. V továrne se vyklízelo a zbylá nákladní auta sloužila jako autodoprava. V dubnu roku 1947 byl zrízen národní podnik Pražské cokoládovny, jehož soucástí se staly i pražské továrny Orion a RUPA.Po únoru 1948 odjel Jan Pachl s rodinou do Kanady.

Od 1. února 1949 byla v Modranech zahájena opet výroba cukrovinek, i když jen ve dvou dílnách se 100 zamestnanci. V roce 1949 bylo rozhodnuto o postupném rušení menšíchpražských závodu a soustredení výroby do modranské továrny. V roce 1952 byla jako poslední uzavrena i továrna Orion na Vinohradech. Z uzavrených továren byly do Modran prevezeny výrobní stroje, prešli sem nekterí zamestnanci a s nimi také název vinohradské továrny a jejích oblíbených výrobku, známých v celé republice i v zahranicí.

Puvodní objekt byl obklopen novými budovami, kde byla umístena výroba cokoládových hmot, kotelna, kompresorovna, elektrárna asociální zarízení pro zamestnance. Pozdeji byla postavena petipatrová budova nového skladu a sila na kakaové boby a technicko-provozní budova. Instalováním moderních výrobních linek se výroba postupne specializovala na výrobu tabulkových cokolád (1971), cokoládových dezertu a pralinek (1975), cokoládových sezónních výrobku - vánocních kolekcí a velikonocních výrobku, litých kandytu Bon Pari (1977) a cokoládových tycinek (1980). V roce 1993 dokoncená rekonstrukce výroby cokoládových hmotu možnuje dosahovat kvality srovnatelné se svetovým standardem. Poslední významnou investicní akcí byl projekt zpracování kakaových bobu i pro ostatní závody Cokoládoven.

 

Ke keši samotné

Keš je plastová krabicka s vickem o velikosti cca 7 x 4 cm, GC se do ní vejdou,TB na zváženou, podle velikosti.

Zmeny:
2.10.2012 - nova krabicka, logbook, drobna zmena mista
25.4.2011 - krabka opet premístena, ted už snad definitivne, obmenena krabicka
13.4.2011 - krabka enabled, po dlouhém disabled, nová krabka na novém míste, které je posunuto asi o 10-15 metru vzdušnou carou od místa puvodního
14.9.2010 - krabka published, na puvodním míste
15.9.2010 - disable, krabka zmizela - nová krabka umístena na nové místo
16.9.2010 - puvodní krabka se našla, objevila se na puvodním míste - krabka stažena
21.9.2010 - preventivní presun kvuli parkujícíím autum



Jako vždy, šetrete prosím místem v logbooku a poodlovu co nejlépe zamaskuje, at se nevymudlí jako ta poslední!

ŠTASTNÝ LOV PREJE Riff The Pilot!

Additional Hints (Decrypt)

mrq - arobwgr fr cnibhxh i uyhovanpu :) // jnyy - qba'g or nsenvq bs fcvqref :)

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)