CZ
Tato keš Vás zavede k místu, kde je pohrbeno více než 1000 Napoleonových vojáku, kterí zemreli v Novo-Etynském lazaretu v letech 1813-1814.
EN
This Cache will lead you to the pleace where rest in peace around 1000 Napoleon's soldiers. They died in lazaret between years 1813 and 1814. This lazaret was situated in castle of Nova Vcelnice.
STAGE 1
N49° 14.311', E015° 04.361'
Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Na úvodních souradnicích naleznete kostel s farou. Pred kostelem je smerový ukazatel na nemž jsou dve císla:
A = vzdálenost do Žirovnice
B = vzdálenost do Zdešova
A = distance to Žirovnice
B = distance to Zdešov
V údolí reky Vcelnice (od roku 1654 reky Nežárky), nesoucí název podle knížecích zahrad, vznikla na prelomu 13. a 14. století osada s tvrzí. Postupem doby jak se osada rozvíjela získala i svuj první název. Tomu se tak stalo roku 1662, kdy byla do nove vystavené kaple zanesena zázracná soška cerné Panny Marie z Alt Oetingenu. A tak vznikl Nový Oetting. Obec prošla dalším vývojem, roku 1728 byl založen cechovní rád, roku 1786 byl vystaven kostel Nanebevzetí Panny Marie, který do sebe vclenil drívejší kapli. Nedlouho po tom prišla doba napoleonských válek. Po bitve u Slavkova (2. prosince 1805) se zdejším krajem prohnala francouzská, bavorská a rakouská vojska, která zdejšímu kraji znacne uškodila.
Obr.1: Kostel Nanebevzetí Panny Marie
Zacalo to v Rusku roku 1812
A práve v tomto období zacíná príbeh, který je smutnou památkou na napoleonské války. V prubehu listopadu roku 1812 se odehrálo v Rusku nekolik osudových bitev, v nichž byla mocná a slavná Napoleonova vojska poražena. V bitvách se utkali proti sobe francouzský generál a císar Napoleon Bonaparte (1769-1821), považovaný za nejvetšího vojevudce v celé historii lidstva vubec, a proti nemu významný ruský vojevudce Michail Illarionovic Kutuzov (1747-1813).
Obr.2: Napoleonuv ustup od Moskvy (Adolf Northern)
Napoleonova vojska byla v techto bitvách prakticky rozprášena. Ti, kdož prežili byli prinuceni k ústupu. Nekonecné pochody po zmrzlých ruských pláních, zápach ze spálených mest a samozrejme všudyprítomná smrt, to všechno prožívali vojáci oné slavné armády. Probdené noci strávené na úteku pred ruskými nájezdníky. Neustále vojáku ubývalo - umírali na omrzliny, poranení od granátu ci zásahu od strelných zbraní. Zdecimovaní francouzští vojáci se rozutekli témer po celé Evrope. Pro ranené a chorobami sužované vojáky vznikaly napríc Evropou lazarety.
Obr.3: Bitva u Krasného (Piter von Hesse) Obr.4: 1812 (Ilarion Pryanishnikov)
STAGE 2
N49° 14.365', E015° 04.390'
Lazaret
Na techto souradnicích naleznete Novovcelnický zámek. V tomto zámku se nacházel jeden z takových lazaretu. Souradnice ukazují na Památník obetem války, vaším úkolem bude spocítat padlé bojovníky z Nového Etynku, jejichž príjmení zacínají na písmeno "V"
C = pocet padlých bojovníku z Nového Etynku, jejichž príjmení zacíná na písmeno "V"
C = number of warriors from Noveho Etynku who has "V" as a first letter of surname
„Jednoho jarního dne roku 1813 dorazila jednotka francouzských vojáku na pokraj lesa, šikovatel prikázal zastavit. V dáli bylo videt malé mestecko - Nový Etynk. Za tlukotu zvonu vyzvánejícího klekání byl šikovatelem dolu do mesta vyslán poddustojník, ten jako jediný nebyl nakažen.
Ješte onoho vecera probehlo improvizované zasedání rady starších. Na programu byl pouze jediný bod: Pustit nakaženou armádu do mesta - pomoci tem ubožákum a nebo je nechat zemrít v lese? Po dlouhé a horlivé debate rada dospela k záveru, že vojáky vpustí, ale pouze na okraj mesta, kde budou ubytováni v bývalém lazaretu. Ten se nacházel v prostorách Novo-Etynského zámku. Jediní ošetrovatelé, kterí se o ne smeli starat byli zamestnanci místního lékare.“
V letech 1813-1814 prošlo tímto lazaretem mnoho francouzských vojáku a mnoho jich zde zemrelo. Vojáci umírali na válecná zranení, na následky težkých omrzlin, k nimž prišli v nehostinném Rusku. Nejvetší dan si ale vybral mor. Denne jich tam umírali desítky.
Obr.5: Památník obetem války
STAGE 3
N49° 14.518', E015° 05.914'
Pohrebište
Na souradnicích naleznete kamenný kríž, na kterém je ze zadní strany vyryto datum kdy byl umísten:
DEFG = datum vyryté na zadní strane podstavce kríže (uvedeno i na přední tabulce)
DEFG = date located on the back side of a cross (also located on front sign)
Louka, která se pred Vámi rozprostírá je ve své podstate masový hrob, kde odpocívá pres 1000 Napoleonových hrdinu. Chovejte se k tomuto místu s úctou.
Obr.6: Kríž - pohled na pohrebište (z roku 2009 - zde ještě zchátralý kříž) Obr.7: Kríž - zepredu (pohled na již opravený kříž - 2012)
Jako pohrebište bylo radou vybráno pole - dnes je z nej louka na které se nyní nacházíte. Najmutí delníci tam kopali díry. Mrtvá, obvazy omotaná tela byla odvážena na drevených kárách. Aby nedocházelo k rozširování nákazy byla tela v hrobech posypávána vápnem. Postupem casu tam vznikla rada hromadných hrobu s jednoduchými drevenými kríži.
„Z té doby se vypráví hruzostrašný príbeh o vojákovi (v povídce „Kríž“ od Benjamina Silbersteina nese voják jméno Jean-Pierre), který byl vhozen do jednoho z tamních hrobu a považován za mrtvého, poté co nejspíše upadl v lazaretu do komatu. Jeho telo bylo zasypáno trochou vápna a hlíny. Voják se ovšem za velkých bolestí probral, a pokryt vápnem se vší silou vyškrábal ven z hrobu. Oné chladné jarní noci se mu podarilo doplazit až k jednomu z krajních stavení v Novém Etynku. O tom co se stalo dál se prameny rozcházejí. Podle jmenované povídky „Kríž“ byl voják sedlákem ze stavení zastrelen. Ale to jak to skutecne bylo se dnes již težko dozvíme.“
Obr.8: Odhad cesty, kterou musel voják urazit (mapa z roku 1829 - Císarské otisky)
Jak cas plynul pole zarostlo travou, drevené kríže bud zchátraly nebo se úplne rozpadly. Louku dostal za dobrou službu od kamenického barona Jana Jindricha Geymüllera jeho oddaný truhlár Ignác Králka.
Vypráví se, že kdykoliv prišel sklízet seno, odložil náciní a spolecne s prítomnými cleny své rodiny se za francouzské vojáky pomodlil.
Rodina nechala na pocest zemrelých roku DEFG na míste vybudovat velký kamenný kríž. Tento kríž stojí na míste dodnes, a je velkou památkou na padlé hrdiny. Na spodku kríže byl vyhotoven nápis:
Zde odpocívá pres 1000 bojovníku, kterí v Pánu zesnuli roku 1813-1814 v Novo-Etinské nemocnici. Ó člověče pamatuj na tito zde v Pánu odpočívající a obětuj za jejich duše z vroucnosti Otčenáš a Zdrávas Maria.
Na louce je zakázáno provádet zemní práce, nebot stále panují obavy, že budou pozustatky tel vyhrabány a dojde ke kontaminaci zákernou chorobou, která se tam zajisté stále ukrývá.
Smutnou teckou tohoto príbehu je to, že dnes o pohrebišti mnoho lidí neví. Na vojáky bylo zapomenuto.
Kríž donedávna chátral. Naštěstí se našla dobrá duše, která zaplatila jeho opravu.
Nenechme zapomenout na tyto hrdiny pohrbené daleko od svého domova v cizí zemi.
FINAL STAGE
Poklad
Z císlic, která jste posbírali vás ted ceká už jen vypocítat, kde naleznete kýžený poklad. To uciníte následovne:
N49° 14.( E - B + G )( B + C - D ) G'
E015° 05.A ( F - D )( A - B )'
Pro kontrolu: Ciferace souctu císlic A az G = 4
For check: Crossfoot (digital root) of sum A up to G = 4
JEN TAK PRO INFORMACI...
STAGE 1 a STAGE 2 jsou situovány blízko sebe, není nutný presun dopravním prostredkem. Na STAGE 3 je pak asi 2.5km presun. STAGE FINAL se nachází v blízkém okolí STAGE 3.
Popis Cache
Plastová krabice typu Lock&Lock - 2.4l (22x15x11cm)
Tužka a orezávátko nejsou na výmenu! Urceno pro kacery co zapomínají psací potreby.
Prosím, do cache vkládejte smysluplnné predmety. Neco co udelá radost ostatním. Smetí z vaší pudy si odnášejte laskave do popelnice a né do cache. Dekuji!
Zdroje
Jména tam pochovaných válecníku se lze docíst ve Státním archivu v Treboni. Kdo má zájem, muže archiv prohledávat i v elektronické forme zde.
Informace prevzaty z povídky „Kríž“ od Benjamina Silbersteina, která vyšla v Novovcelnickém zpravodaji (04/2004 až 07-08/2004) a Farních listu Kamenice nad Lipou c. 05/09.