Augustin Němejc - asi druhý nejznámější nepomucký rodák po Janu Nepomuckém.
Narodil se 15. března 1861 v Nepomuku (čp. 129). Již od útlého věku se projevoval jeho nesporný umělecký talent. Jeho otec, povoláním řezník, ale neměl pro nadání svého syna pochopení, a poslal jej na vyučení hodinářskému řemeslu do Plzně. Touhu po umění a malování se mu však umlčet nepodařilo. V letech 1883-1884 studoval Augustin Němejc na pražské Akademii u profesora Sequense. Poté následovalo studium na malířské akademii v Mnichově. V Nepomuku žil až do roku 1902, kdy se natrvalo odstěhoval do Plzně. Zde se jako malíř věnoval pedagogické činnosti.
Jeho umělecká tvorba vycházela z tehdejšího společenského dění. Zaměřil se především na téma života venkovského a městského lidu a stal se tak neodmyslitelnou součástí regionální kultury. Mnohá jeho malířská díla zobrazují krajinu Nepomucka i život městečka samého. Na svých obrazech zvěčnil dnes již zapomenutá a zaniklá zákoutí zdejší krajiny. V době jeho plzeňského pobytu rozšířil své umělecké pojetí na celou oblast Plzeňska, která oplývala tehdy nesmírným folkloristickým bohatstvím, především lidovými kroji. Stal se jedním z protagonistů sociálně-kritické malby ve vývoji českého novodobého umění. Zejména v jeho ranné tvorbě je patrný vliv Vojtěcha Hynaise, autora opony Národního divadla.
Koncem 19. století se Augustin Němejc podílel na vzniku reprezentačních budov pro kulturu a společenský život v Plzni. Vytvořil trojici lunet pro Uměleckoprůmyslové muzeum a oponu pro divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni.
Za své dílo byl oceněn řadou cen a stal se členem „Akademie věd a umění“.
Augustin Němejc zemřel 16. srpna 1938 v Plzni a je pohřben na plzeňském Ústředním hřbitově, vpravo od kaple sv. Václava.
Od roku 2010 mohou návštěvníci navštívit rodný dům nepomuckého rodáka malíře A. Němejce. Po náročné rekonstrukci vznikla v domě umělcova galerie čítající několik desítek jeho výtvarných děl. Zárověň byl vytvořen prostor pro konání menších kulturních akcí – koncertů, výstav, divadelních představení apod. K těmto účelům slouží jak citlivě zrekonstruovaný prostor původní stodoly, tak upravené nádvoří domu s pódiem. V podkroví je ateliér sloužící potřebám výtvarného kurzu a menší prostor určený pro semináře, workshopy či přednášky.
...