Vítejte u Barvířského kříže s krásnou vyhlídkou na město Bečov nad Teplou!
Barvířský kříž
První zmínka o Barvířském kříži pochází z poloviny 19. století. Najdeme ji v mapách II. vojenského mapování a kříž je zde uveden pod německým názvem Faber Kreutz.
Kromě Barvířského kříže se na nejvyšších skalách nad Bečovem nacházely ještě Koželužský kříž (Geber Kreutz) a kříž na Zlatém vrchu, který je také obnoven, a který se pyšní titulem největšího kovaného kříže v České republice.
Dříve se o Velikonocích u všech křížů zapálily svíčky a z každého vrcholu zazněly trumpety.
Dne 21. 4. 2019 byl tento zvyk částěčně obnoven. O Velikonoční neděli byl opět slyšet zvuk trumpet od Barvířského kříže.
Iniciátorkou obnovy Barvířského kříže je rodačka z Bečova nad Teplou Anička Rajserová (*1933), která také s místním farářem domluvila malou mši a následné procesí, které končilo právě u Barvířského kříže.
Tento kříž byl obnoven za přispění Karlovarského kraje, města Bečov nad Teplou, paní Anny Rajserové a samotného tvůrce Iva Rudolfa, který vytvořil dřevěný kříž i plastiku Krista. Kříž je vysoký 4 m.
Vyhlídka na Bečov nad Teplou
1) Gotický hrad - založen na počátku čtrnáctého století rodem pánů z Oseka, jimž náležel spolu s panstvím téměř dvě století. K největšímu rozvoji hradu došlo koncem patnáctého století a v první polovině šestnáctého století, kdy hrad patřil rodu Pluhů z Rabštejna. Hrad je unikátní především tím, že si až do dnešních dnů zachoval svou původní středověkou podobu.
2) Barokní zámek - vybudován v letech 1750 - 53 v těsné blízkosti středověkého hradu v místě bývalého předhradí. Přilehlá zámecká terasovitá zahrada pochází až z druhé poloviny 19. století. Pod terasami se nachází rozsáhlá sklepení bývalého pivovaru z 18. století. Spolu s přilehlým hradem je chráněn jako kulturní památka a od roku 1995 jako národní kulturní památka.
3) Kostel sv. Jiří - Pozdně barokní farní kostel sv. Jiří byl postaven v letech 1763-1767 zednickým mistrem Franzem Pöpperlem na místě zničeného gotického kostela na skalnatém návrší nad náměstím uprostřed města Bečov nad Teplou (Petschau). Roku 1834 byl kostel modernizován. Teprve v roce 1885 byla poté toužimským stavitelem Johannem Schobertem vystavěna věž kostela. Po roce 1945 však přestal být kostel udržován a postupně chátral. Od počátku 21. století probíhá postupná rekonstrukce zchátralého kostela.
4) Zlatý vrch (603 m n. m.) - Dominantou Zlatého vrchu je, kromě telekomunikačního vysílače, také 2,5 t vážící a 10 m vysoký kříž, který vznikl v rámci 10. ročníku kovářského sympozia. Dostal název Dotýkat se nebe a jde o největší kovaný kříž nejen v Karlovarském kraji, ale také v celé republice.