Adventure Lab: Městské hradby
Toto je bonusová keš k lab sérii Městské hradby. Po navštívení všech pěti míst a dosazení bonusových čísel do níže uvedených souřadnic si můžete odlovit i fyzickou schránku. Jednotlivé stage lze procházet v libovolném pořadí, s ohledem na umístění bonusové keše však doporučuji začít Opavskou bránou a projít si hradební okruh v protisměru hodinových ručiček.
Přeji příjemnou procházku!
Keš najdete zde: N 49° 53.GHI' E 18° 11.JK5'
A pro zájemce o historii něco málo k opevnění:
Městské opevnění bylo patrně vytyčeno při založení města ve 13. století. V nejstarších dobách bylo město ohrazeno palisádami. Kdy přesně se opevnění začalo stavět, není známo. Taková stavba byla finančně náročným podnikem a často trvala několik desetiletí. Údajně roku 1534 byla za Bernarda ze Zvole dokončena výstavba kamenného opevnění oválného tvaru se dvěma vstupními branami - Opavskou a Ostravskou. Brány hájily dvanáct metrů vysoké čtyřhranné věže. Hradební zdi vyztužovalo dvanáct až třináct půlkruhových bašt. V roce 1821 byly v místech dnešního Pensionu sv. Florian proraženy hradby a byla vybudována třetí městská brána, zvaná Ratibořská.
Tvrz (později zámek) se nacházela uvnitř městského opevnění a od města byla oddělena silnou zdí a příkopem. To bylo obvyklé, panské sídlo mělo být hájitelné i v případě dobytí městských hradeb nepřítelem, a navíc mělo majitele chránit i při případných konfliktech se samotnými měšťany. Ještě před započetím slezských válek byly městské hradby v dobrém stavu. Brány a hradební zdi byly zbořeny v průběhu první poloviny 19. století, kdy bránily dalšímu rozrůstání města.
Průběh hradeb dodnes dokumentuje dvojitý prstenec ulic, zbytky kamenných zdí a rovněž pozůstatky tří bašt (ulice Pode Zdí, Na Valech a Hrnčířská).
Použitá literatura: CHRÁSTECKÝ, Metoděj, ed. Hlučín: 750 let města. Hlučín: Muzeum Hlučínska, 2006. ISBN 80-239-7008-9.