Největší Čech byla anketa pořádaná Českou televizí v roce 2005, v níž se v sérii televizních pořadů volila „ největší osobnost naší historie i současnosti“, definovaná jako „ kdokoliv, kdo se narodil, žil nebo působil na území Čech, Moravy a Slezka, a kdo se zasloužil o společenství žijící na tomto území a významně ovlivnil jeho život“. Anketu licencovala televize BBC podle jejího pořadu „ Greatest Britons“. Televizní pořady uváděl Marek Eben ( který by se jinak rovněž umístil v první stovce, ale podle pravidel z ní byl vyřazen bez uvedení přesného místa). V Česku se bezprecedentně objevilo velké množství hlasů pro nikdy neexistujícího génia Járu Cimrmana, dokonce je možné, že Cimrman mezi nominovanými vedl. Po konzultaci s BBC však Česká televize účast fiktivní postavy zakázala a data o počtu hlasů nezveřejnila. Tím vyvolala mezi částí veřejnosti odpor. Objevila se dokonce internetová petice požadující povolení Cimrmanovy účasti v soutěži. Za zmínku stojí, že v britské anketě se do první stovky dostal král Artuš, jež je současnou vědou považován za ryze fiktivní postavu.
Pořadí ankety:
1. Karel IV. – 68 713 hlasů 2. Tomáš Garrigue Masaryk – 55 040 hlasů
3. Václav Havel – 52 233 hlasů 4. Jan Amos Komenský – 23 583 hlasů
5. Jan Žižka – 13 815 hlasů 6. Jan Werich – 11 140 hlasů
7. Jan Hus – 10 487 hlasů 8. Antonín Dvořák – 8 517 hlasů
9. Karel Čapek – 6 640 hlasů 10. Božena Němcová – 6 470 hlasů
Je vidět, že Václav Kopic vybíral opravdu osobnosti a mně se kromě Václava Havla podařilo v bludišti reliéfů vybrat ty, kteří se umístili v první desítce. Václava Havla , osobnost novodobých dějin, jsem v reliéfech neobjevila.
Na výchozích souřadnicích keš nehledej. K získání souřadnic musíš úspěšně dokončit Adventure LAB "Největší osobnosti naší historie"