Na základě zákona z 12. prosince 1952 č. 71/52 Sb. převzal řízení tělovýchovy Státní úřad pro tělovýchovu a sport. Podle tohoto zákona bylo zavedeno důsledné provádění tělovýchovy podle pracoviště. Vedením bylo pověřeno šest center – Ústřední rada odborů a její svazové výbory, ministerstvo školství, věd a umění, ministerstvo pracovních sil, Sokol, ministerstvo národní obrany a ministerstvo národní bezpečnosti. Při svazech ROH bylo vytvořeno 9 dobrovolných sportovních organizací a to tak, že jedna DSO měla sdružovat k tělovýchovné a sportovní činnosti pracovníky několika odborových svazů – DSO Baník (hutnictví,hornictví), DSO Spartak (těžké a všeobecné strojírenství), DSO Tatran (lesnictví,dřevo průmysl), DSO Dynamo (energetika, spoje), DSO Slavoj (potravinářství), DSO Slovan (veřejná správa a justice) DSO Lokomotiva ( železnice), DSO Slavie ( školství), DSO Dukla, DSO Rudá hvězda (ministerstvo národní bezpečnosti), DSO Jiskra ( textilní průmysl). Tělovýchova v Rožnově tento zmíněný zákon o půl roku předstihla, ale až na schůzi konané dne 28.ledna 1953 došlo k přejmenováni sokolské jednoty n.p. MOP na tělovýchovnou jednotu Jiskra, a závodní sokolské jednoty n.p. Tesla dne 19.1.1953 na tělovýchovnou jednotu Spartak ( Spartak Rožnov měl koncem roku 1953 471 členů, Jiskra Rožnov měla koncem roku 1953 298 členů).
Dne 20.12.1956 se dle zákona stává jediným představitelem tělovýchovy v republice dobrovolná tělovýchovná organizace Československý svaz tělesné výchovy.
K utvoření jednotné celostátní tělovýchovné organizace došlo v době, kdy v Rožnově existovaly dvě samostatné jednoty – Jiskra a Spartak. Dne 19.3.1958 bylo dohodnuto obě tělovýchovné jednoty Jiskra a Spartak spojit a vytvořit jednu společnou jednotu v Rožnově s názvem Tělovýchovná jednota Rožnov pod Radhoštěm (TJ Rožnov p. R).
Sloučení obou tělovýchovných jednot se ukázalo zejména vzhledem k nastávajícím změnám ve vývoji Rožnova v daných politických podmínkách nesmírně závažným a prozíravým krokem.
Jestliže tělovýchova v Rožnově v daných politických podmínkách mohla vystupovat jako celek, bylo to na prospěch především jí a jejím zájmům, zájmům těch, kteří měli na mysli zdraví a tělesnou zdatnost mladé generace i pěstování její žádoucích volních vlastností.
Sloučení obou tělovýchovných jednot Jiskry a Spartaku přineslo lepší využívání tělovýchovných zařízení, zlepšilo podmínky pro rychlejší dokončení zahájených staveb a konec konců vytvořilo podmínky pro uplatnění schopných funkcionářů k prospěchu celé rožnovské tělovýchovy. Tato fakta je nutno zdůraznit, i když je na druhé straně pravdou, že několik osvědčených tělovýchovných funkcionářů se nechalo tímto sloučením odradit a o další práci v tělovýchově ztratilo zájem. Toho je třeba litovat. Avšak na druhé straně na jejich místa nastoupili noví lidé s novými myšlenkami a novými přístupy, kteří byli zárukou úspěšného vývoje tělovýchovy v budoucnosti. A to také prokázali. ( v roce 1989 měla TJ Rožnov 3043 členů).
Před rokem 1958 – před vznikem TJ Rožnov ( sloučení JISKRY a SPARTAKU) byla v Rožnově pouze tato sportovní a tělovýchovná zařízení:
– Sokolovna s ubytovnou
– Skokanský můstek v tom čase bez příslušenství, s kritickým bodem 70 m s umělou hmotou
– Škvárové hřiště pro kopanou „HARCOVNA“ s přiměřeným vybavením
– Tři tenisové dvorce v městském parku s jednou dřevěnou kůlnou
– Hřiště házené Pod Skalkou s obdobnou dřevěnou kůlnou s možností mytí po utkáních v Moravskoslezských pletárnách
– Přírodní kluziště – pokud byla pro lední hokej příznivá zima
– Sjezdařský areál na Soláni, který se začal budovat do dnešního stavu
– k dispozici byla ještě jedna školní tělocvična u ZŠ na Videčské
Dne 10.5.1990 po zániku Československého svazu tělesné výchovy, vzniká TJ Rožnov p.R. jako pokračovatelka původní sportovní organizace, jako již právnická osoba s originální právní subjektivitou, s vlastními registrovanými stanovami u Ministerstva vnitra dle zákona o sdružování občanů s právem
rozhodovat o všech svých záležitostech zcela samostatně.
V roce 1993 Konference TJ Rožnov schválila zánik oddílu ledního hokeje a oddílu tenisu ( na jejich žádost ) v rámci své působnosti a přijala dva nové oddíly – karate – kobudo a ASIA GYM SPORT. V roce 1999 se osamostatnil fotbalový oddíl. V Rožnově p.R. od roku 1990 vznikají i další nové sportovní kluby.