1.9.2022 - přesun cache, změna vzorečku pro výpočet
Jednoduchá cache věnovaná tragickému osudu české sportovní gymnastky Elišky Misákové, členky zlatého československého družstva na olympijských hrách v Londýně v roce ABCD.
Úvodní souřadnice Vás zavedou k jejímu hrobu na hřbitově ve Vyškově. Keš zde nehledejte, je umístěna mimo hřbitov.
Eliška Misáková se narodila 12. října 1925 v Kojeticích. Vyrůstala ve Vyškově, kde v letech 1936 - 1944 navštěvovala reálné gymnázium. Jejím domovem bylo vyškovské nádraží, kde její otec pracoval jako výpravčí. Ve vyškovském Sokole cvičila od žactva a již v dorostu se zařadila mezi nejlepší závodnice, stejně jako její starší sestra Miloslava.
Na jaře roku 1947 se odstěhovala do Prahy, kde se brzy propracovala mezi naše nejlepší gymnastky. Společně se sestrou Miloslavou přešla do Sokola Vinohrady a obě se kvalifikovaly do družstva Československé obce sokolské, které se připravovalo na XIV. olympijské hry v Londýně. Eliška v něm patřila k největším nadějím. Obě sestry se probojovaly do užší nominace, spolu s nimi byla v olympijském družstvu i Marie Kovářová z Lulče.
Když v letadle do Londýna začala mít Eliška bolesti hlavy, netušila, že si sebou již veze zárodky zákeřné nemoci. Po příletu musela být hospitalizována v londýnské nemocnici a britští lékaři diagnostikovali dětskou obrnu, v té době neléčitelnou. Tehdy používané léčebné prostředky včetně "železných plic" a transfuze krve od osoby, která již obrnu prodělala (krev jí poskytl sám lékař výpravy Zdeněk Hornof), selhaly.
K poslední disciplíně olympijské soutěže (Eliška byla zastoupena náhradnicí Věrou Růžičkovou), společné skladbě s kužely, nastupovaly československé gymnastky ve chvíli, kdy přišla zpráva, že Eliška bojuje o život. Družstvo děvčat pod velkým psychickým tlakem předvedlo bezchybný výkon a vyhrálo zlatou olympijskou medaili, Eliška však svůj nejtěžší zápas prohrála. Zemřela druhý den ráno, jen několik málo hodin po skončení závodu. Při slavnostním vyhlášení vítězů byla československá vlajka olemována černou stuhou. Mezinárodní olympijský výbor Elišce jako jedinému sportovci v historii udělil čestnou zlatou medaili in memoriam.
Po kremaci v Londýně byla 4. září pohřbena do rodinného hrobu ve Vyškově. Pohřbu se zúčastnilo na dva tisíce lidí včetně vedoucích představitelů ČOS a olympijského družstva mužů a žen.
Keš naleznete na souřadnicích:
N 49° 1(D-3).(C+1) (B) (A+3)
E 016° 5(B).(A) (D-8) (C-1)
Zdroje:
Renata Kotulánová - Osobnosti Vyškova (2012 Muzeum Vyškovska)
https://cs.wikipedia.org/
https://www.vyskov-mesto.cz/
https://www.lidovky.cz
https://www.idnes.cz
https://www.reflex.cz