Šelmberk
Šelmberk je zřícenina hradu u obce Běleč, asi dva kilometry severovýchodně od Mladé Vožice v okrese Tábor. Stojí na stejnojmenném skalním ostrohu nad údolím říčky Blanice v nadmořské výšce 480 m. Patří mezi hrady bergfritového typu a jeho věž je dominantou zříceniny. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR.
Historie
Hrad vznikl před rokem 1318, kdy je poprvé zmiňován v držení Přibyslava z Křimína, který byl příslušníkem rodu Buziců a zakladatelem jejich větve, pánů ze Šelmberka. Z dalších majitelů je znám jeho syn Přibík ze Šelmberka (1341) a po něm bratři Janek, Čeněk a Ondřej ze Šelmberka. Pánům ze Šelmberka hrad patřil až do devadesátých let čtrnáctého století, kdy jej získal Aleš z Rýzmburka. Z patnáctého století se dochovalo jen několik zpráv. V roce 1431 přešlo vlastnictví hradu z Albera z Těchobuze na Mikuláše z Hořic, který je připomínán ještě v roce 1473. Další zpráva je až z roku 1505, kdy byl spolu se svými bratry majitelem Václav Předbor z Radejšína. Před rokem 1518 panství prodali Albrechtu Ciplovi z Kravska, který zemřel v roce 1542 a majetek po něm zdědila dcera Kateřina. Někdy v prvé polovině šestnáctého století proběhla renesanční přestavba. Kateřina se vdala za Petra Mrackého z Dubé. Podle soupisu panství, provedeném po jeho smrti v roce 1555, stál u hradu také hospodářský dvůr a pivovar. Roku 1586 hrad koupil Michal Španovský z Lisova, připojil jeho panství k Mladé Vožici, a hrad ztratil svou sídelní funkci. Na kresbě z roku 1602 je hradní jádro zachyceno jako zřícenina. Během třicetileté války byl opuštěn úplně a postupně zpustl.
Ke keši:
Tato multinka je dlouhá 2,5 km. A dá se v pohodě vzládnout i na kole. I když sem tam nově ležel přes cestu strom tak stím počítejte. Veškeré indiciie jsou dostupné v zimě.
V létě 2021 tu bude nějaký pěkný event ode mě. Info bude dostatečně předem. :-)
Na trase vás čeká 12 zastávek s velmi jednoduchými otázkami. Vše je vidět na první pohled a není třeba nad tím složitě dumat.
Chci vás tímto provést kolem hradu krásnou přírodou a udělat si pěknou procházku, která rozhodně stojí za to.
Kord třeba na podzim či na jaře.
Keška začíná na hradě. Veškeré indiciie u hradu jsou mimo vstup a tudíž dostupné kdykoliv.
Je to idealní na procházku s rodinou a psi.
Pokud si ti keš líbila budu rád za pěkná fota z cesty a FP :-) ( je to jediná odměna pro ownera ,která mě ale vždycky potěší)
Vzorec:
N 49°JM. (I-H) (D-C-K-I-J) (F-A)
E 014° E(G-C-A) . (L)(B)(L)
ZÁVORKY MEZI SEBOU NENÁSOBTE ! Kontrolní součet je 106.
Tato keška je publikovaná jako součást Táborského adventního kalendáře 2018.