Jelikož studuji geografii a mám za sebou i geologii, byl by hřích nezaložit tento typ kešky.
Horní Mazák
Pod tímto názvem se skrývají pískovcové skály, které jsou až 9 metrů vysoké. Leží mezi vesnicí Ostavice a vrcholem Lysá hora, nedaleko turistického rozcestníku Butořance. Jedná se o nejznámější skalní útvat v oblasti Moravkých Beskyd, který můžete lehce přehlédnout.
A přoč zakládám earth keš přimo spjatou s tímto místem? Protože čeští vědci z Univerzity Karlovy a ústavu Akademie věd ČR odhalili jako první na světě princip vzniku právě takovýchto pískovcových útvarů.
Z pískovce vznikají skály, brány, atd. Krystalizace solí, mrznutí vody, dopad dešťových kapek i tekoucí voda, to všechno jsou dobře známé erozní procesy, které rozkládají pískovec zrno po zrnu, úlomek po úlomku. Jak ale tyto bezduché procesy mohou vytvořit skalní bránu s obloukem 50 m dlouhým a dokonale vykrouženou stěnou? Co je koordinuje? Přes 150 let studia pískovcového reliéfu tuto otázku nikdo nedokázal zodpovědět.
Již zmínění vědci odhalili nečekané vodítko k této záhadě. Pískovcová skála je propojena v jeden celek tlakovým polem skrze vzájemně se dotýkající zrna a zatížení, jehož zdrojem je hmota skály a gravitační pole. Právě gravitačně generované tlakové pole koordinuje rozpad pískovce. Experimenty prokázaly, že rychlost eroze i zvětrání se zpomaluje s rostoucím stlačením. Tam, kde je stlačení nízké, postupuje eroze rychleji, tam, kde je stlačení vyšší, je eroze mnohem pomalejší. Erozní procesy (soli, mráz, déšť) tak vlastně jen odstraňují to, co jim dovolí tlakové pole erodovat. Výsledkem vzájemné interakce tlakového pole a erozních procesů jsou dokonalé tvary: do hladka vykroužené křivky oblouků nebo skály stojící na neuvěřitelně tenkých stopkách.
Studie přesahuje i do dalších vědních oborů i praxe. Ukázalo se, že přílišné soustředění na detaily může zastřít existenci netušených záhad. Vědci studující pískovce se v posledních desetiletích soustředili na detailní studium zvětrávacích procesů (zejména solné zvětrání), aniž by si uvědomili, že procesy může něco koordinovat. V inženýrské geologii vědci přehlíželi možnost, že zvyšující se tlak (přesněji stres) může zpomalovat destrukční procesy. Tlak ovlivňuje erozní procesy i v kulturních památkách v pískovci (např. Petra, Jordánsko). Uvědomění si jeho vlivu umožní lepší ochranu těchto památek.
Studie v bodech:
* Studie odhalila dosud neznámý mechanismus, který vysvětluje vznik skalních útvarů v pískovci, jako jsou skalní brány, věže, sloupy, převisy. Na rozdíl od předchozích prací jsou výsledky doloženy experimentálně vytvořenými skalními útvary, kde je vliv tlakového pole jasně doložen.
* Oproti starším představám se jedná o velmi jednoduchý mechanismus (negativní zpětná vazba mezi tlakem a erozí). Různé skalní tvary v pískovci se od sebe neliší mechanismem vzniku, ale jen odlišnou počáteční situací ve skalním masivu (orientace a množství puklin, a tím i tlakového pole).
OTÁZKY A ÚKOLY
1. Jaká je nadmořská výška na vrcholu?
2. Popiš vlastními slovy, z jakého druhu pískovce je tento útvar!
3. Jak nazýváme geologický tvar těchto skal a co způsobilo největší puklinu (trhlinu v hornině)?
4. Čím jsou ve skalách způsobeny rýhy ?
5. Najdi zde alespoň jeden druh zvětrávání povrchu. Velmi jednoduše jej popiš!
6. (dobrovolné) Přidej k logu fotku sebe nebo GPS přístroje z tohoto místa.
Odpovědi mi zasílejte na mail uvedený na mém profile!
Studie: Bruthans J., Soukup J., Vaculikova J., Filippi M., Schweigstillova J., Mayo A.L., Masin D., Kletetschka G., Rihosek J. (2014): Sandstone landforms shaped by negative feedback between stress and erosion. NATURE GEOSCIENCE, vol 7, August 2014; Foto: Bodzian (mapy.cz)