Earth cache věnovaná geologické stezce v ZOO Olomouc
Do ZOO nemusíte chodit jen kvůli živým organismům, tedy především zvířatům, ale můžete tam narazit i na další zajímavé věci. Kromě botanických zajímavostí můžete obdivovat i neživé exponáty. V areálu ZOO Olomouc kvůli tomu byla při okružní cestě po areálu zoologické zahrady zřízena geologická stezka. Zpestřete si proto procházku po ZOO nejen pozorováním zdejší fauny a flóry (případně odlovem místních fyzických kešek), ale i touto naučnou imateriální keší.
Úvodní zastavení geologické stezky
Stezka začíná nedaleko vstupu do ZOO a jednotlivá zastavení jsou umístěna po celém areálu u cest pro veřejnost. V letech 2018 až 2022 bylo postupně zbudováno 12 zastavení. Na stanovištích věnovaných jednotlivým druhům minerálů a hornin jsou umístěny jejich vzorky a tato stanoviště jsou opatřena informačními tabulemi. Seznámíte se tak např. s krystalickými břidlicemi – amfibolity různorodých barev a forem (kompaktní, vrstevnaté, sloupcovité, s žilkami či vyrostlicemi). Na dalších stanovištích můžete vidět napodobeninu sopečné kaldery s vytékajícím lávovým proudem, kamenný potok tvořený krystalickými břidlicemi - fylity, či vápencové krasové kameny z okolí Mladče. Rovněž se seznámíte s několika barevnými varietami skarnu, což je kontaktní metamorfovaná hornina vyznačující se různou hrubostí zrna. Jedná se o křemičitanovou horninu, na jejímž vzniku se podílí přeměna uhličitanových hornin.
Sopečná kaldera
Kamenný potok
Vaším úkolem bude při procházce po ZOO zjistit na několika zastaveních geologické stezky pár informací. Nebojte se, nebude jich mnoho a nebude to náročné, abyste se mohli věnovat hlavnímu smyslu návštěvy zoologické zahrady a stihli s dětmi vidět i nějaké její zvířecí obyvatele . Všechny potřebné informace najdete na jednotlivých stanovištích a informačních tabulích na nich umístěných.
Ukázka 2 zdejších kamenů a jejich bohaté barevnosti
Pro úspěšné zalogování keše je nutné odpovědět na tyto otázky:
1) Z informační tabule u zastavení č. 2 zjistěte, které dvě horniny vznikly z podmořských výlevů sopek na území Moravy
2) Jaký je název 8. zastavení stezky?
3) Odkud pocházejí migmatity na zastavení č. 10?
4) Napište název největšího kamene "C" na 12. zastavení
5) Uveďte dvě převládající barvy kamene č. 6 (vlastějovický skarn) na zastavení č. 12
Nepovinný úkol – vyfoťte sebe či GPS u některého kamene, který se vám nejvíce zalíbí.
Odpovědi pošlete na náš e-mail v profilu. Na schválení správnosti odpovědí nečekejte a zalogujte se. V případě nějakých nesrovnalostí vás budeme kontaktovat.
English version:
Aswer these questions:
1) From the information board at the 2nd Path Stop find out which two rocks originated from submarine volcanoes in the territory of Moravia
2) What is the name of the 8th Path Stop?
3) Where do Migmatites come from the 10th Path Stop?
4) Write the name of the largest stone "C" at the 12th Path Stop
5) Specify the two predominant colors of stone No. 6 (vlastějovický skarn) on the 12th Path Stop
Voluntary task – take a picture of yourself or GPS with some of the stones you like best.
Send answers to our e-mail (on our profile). Don't wait for a confirmation of your answers. If there is something incorrect, we will contact you.
Zdroj: ZOO Olomouc - Svatý Kopeček a informační tabule u jednotlivých zastavení geologické stezky