Nejen v Praze, ale i ve Starém Plzenci stojí jedna 'Fričova vila', spojená se slavným režisérem předválečných filmových komedií. Martin Frič žil ve Starém Plzenci od roku 1912, kdy mu bylo 10 let, a vracel se sem i v dospělosti. V historickém železničním vagónu na zahradě rodinné vily měl ateliér.
„Jako kluci jsme tam lezli, měl tam obrazy a knížky... a teta Kárníková nás hnala!“ vzpomíná staroplzenecký patriot, lokální historik a fotograf František Ulč. „Byl to starý vyřezávaný dřevěný železniční vagón bez kol, připomínal perníkovou chaloupku. Stál v lese v rohu zahrady a my jsme lezli oknem dovnitř.“ vypráví pan Ulč. „Byl jsem malej, starší děti mě braly s sebou, prolézali jsme zahrady, kradli kedlubny a trhali ovoce... to se tehdy tak dělalo, takové jsme měli dětství.“ V ateliéru prý byl stůl, knihy a malířský stojan, a děti netušily, že tam tráví svůj volný čas slavný filmový režisér.
Vzpomínky místních pamětníků na osobnost samotného Friče a jeho pobyt v Plzenci už bohužel odnesl čas, ale přesto si dnes jedenadevadesátiletý pan Trefný vzpomíná, jak sedával jako mladík s partou kluků s Fričem v hospodě. V hlavě mu utkvělo vyprávění o tehdy nově natočeném filmu Prstýnek, se skandální zápletkou, v níž se kněžna až příliš druží s pytlákem. „To budete valit voči na ty milostné scény,“ říkal jim prý tehdy Frič.
V kronice hradu Radyně, která byla bohužel zničena, byly prý podpisy nejen Friče, ale i mnoha jeho slavných přátel, kteří hodovali v Restauraci na Radyni. Ta už dnes v té podobě také neexistuje. A tak zůstává středem vzpomínek Františka Ulče 'Fričova vila', a především Fričův ateliér, který stojí v zadním rohu její zahrady, a je v současnosti postupně rekonstruován.
Martin Frič 1902 - 1968
Martin (uměleckým jménem Mac) Frič byl legendárním českým filmovým režisérem. Od 20. do 60. let natočil desítky filmů, které častým televizním uváděním doslova zlidověly. Mezi ty nejslavnější patří komedie s Vlastou Burianem, Kristián s Oldřichem Novým nebo pohádky Dařbuján a Pandrhola, Princezna se zlatou hvězdou a mnohé další skvosty. Martin Frič zemřel v Praze po vstupu vojsk varšavské smlouvy v roce 1968. V té době už v plzenecké vile sídlila Lesní správa. Podle vzpomínek režiséra Miloše Formana měl Frič doma v lednici lahev drahé whisky pro případ, že by chtěl skončit se životem. Nesměl totiž ze zdravotních důvodů vypít ani kapku alkoholu a říkal, že chvíle, kdy lahev otevře, určitě jednou přijde...
Čerpáno z webových stránek Skryté město Plzeň.
Jak na kešku:
Jedná se o velmi krátkou nenáročnou multinku. Potřebné údaje zjistíte v nejbližším okolí výchozích souřadnic.
● Přes ulici naproti vile stojí busta knížete Václava. Na podstavci sochy je výrazný letopočet = ABCD
● Když se otočíte a jdete směrem k lesu, máte po levé ruce železný plot s 'plaňkami' zakončenými špičkou. Kolik těchto kompletních tyček napočítáte v posledním, poškozeném, poli plotu? = EF
Kešku pak najdete na souřadnicích:
N 49° 41.(A+E)(A+F)(A+C) E 013° 28.(B+E)(D+E)(E+F)
BYOP - V keši nemusí být tužka, přineste si raději svoji vlastní.