Naučná stezka Petrovicko
zastavení dvacáté Kuníček
Naučná stezka začíná a končí v Petrovicích. Její trasa měří téměř 27 km. Během cesty Vás na všechny zajímavosti upozorní 20 informačních tabulí.
Petrovicko představuje soubor mimořádných hodnot, a to z hlediska krajinářského, historického, památkářského, geologického, botanického i zoologického. Geologické podloží zdejší oblasti tvoří středočeský žulový pluton, který vlivem erozní činnosti vody dal vzniknout četným izolovaným balvanům, vytvářejícím malebné krajinné dominanty. Na okrajích plutonu se dotykem s hloubkovými vyvřelinami vytvořil metamorfovaný sedlčansko-krásnohorský ostrov z rohovců, břidlic, slepenců a krystalických vápenců. Na četných místech jsou uchovány vzácné a chráněné rostliny. Najdeme zde hořeček brvitý, pelyněk metlovitý, vemeník dvoulistý, kokořík, jalovec obecný a jiné vzácné rostliny.
Na tomto území se dochovala v podstatě sídlištní struktura z období kolonizace hvozdu (12.-13. století) a celistvá rybniční soustava z 15.-16. století. osobitý ráz krajiny je dán kulturní lesostepí, která vznikla mýcením původních porostů při zakládání zemědělských osad.

PETROVICKÁ STEZKA

Kuníček

"Pohled na západ ke Kuníčku"
V závěru našeho putování krajinou petrovicka se před vámi otevře pohled na centrální část sedlčansko-krásnohorského ostrova. Uvidíte jeden z nejvyšších vrcholů této oblasti Hodětín o nadmořské výšce 572m.
"Tařice kališní"
Jeho geologická stavba je velmi významná, neboť představuje zvětrávajícími pochody obnaženou pánev, na které jsou uloženy křemence, křemité vápence a břidlice starších prvohor (silur - devon). Z botanického hlediska je na Hodětíně pozoruhodný výskyt chráněného kruštíku tmavočerveného.
"Kruštík tmavočervený"

"Sleziník routový"
Směrem na Petrovice leží osada Kuníček. První zmínka o této vsi je z roku 1260 za Jakuba z Kuníčka. Od roku 1628 přísluší Kuníček do Petrovic. O zdejší tvrzi se nedochovaly žádné zprávy, stávala pravděpodobně ve dvoře čp. 1. V okolí je pozoruhodná otevřená barokní kaple z 18. století, postavená na místě morového hřbitova a několik hranolových božích muk a žulových křížů tzv. sedlčanského typu.

"Janovec metlatý"
Jak na keš?
Úvodní souřadnice Vás přivedou k informační tabuli dvacátého zastavení naučné stezky. Hned u cedulí naleznete jedno ze zastavení křížové cesty která je celá vytesána do kamenů. Vedle výjevu vytesaného do kamene naleznete i cedulku s nápisem, který je zakončen číslicí. Číslice = A (pozor, nezajímá Vás římské číslo na začátku, ale arabské na konci!!!)
Finální souřadnice po dosazení potřebných hodnot jsou:
N 49° 33. (A)(A-6)(A-5)
E 014° 18. (A+2)(A-6)(A-3)
Hledáte nevyfouklou petku pod kamenem. Fotohint napoví.
Čerpáno z webových stránek obce http://www.petrovice-obec.cz/