Tato série keší je věnovaná dobrotám, jejichž domovem je převážně Velká Británie a Severské Země (Dánsko, Finsko, Island, Norsko, Švédsko). Inspirací pro vytvoření této zamýšlené sériovky je mi vášeň mé dcery pro pečení, u nás mnohdy nevšedních výrobků. Postupně Vám tedy poskytnu jednotlivé recepty, které, jak pevně věřím, stojí za vyzkoušení. Jako bonus k nim získáte „pikošky“ (zajímavosti) a praktická doporučení dcery, které získala opakovaným pečením dobrot.
Takže slovy dcery: „I když některé chutě asi nebudou zrovna blízké těm u nás doma, zkusit se má přeci všechno, takže kdo má chuť a odvahu, směle do toho!“
Pokud Vás tato mlsná tématika zaujala, můžete nakouknout i na blog, kde mimo receptů, tipů, recenzí a doporučení, naleznete i mnohé jiné zajímavé povídání: http://vunezeseveru.blogspot.cz/.
Citrondrömmar – švédské sušenky
Drömmar jsou tradiční křehké vanilkové sušenky, u kterých je hlavní přísadou hjorthornssalt, což je zvláštní druh soli, který u nás ale není k mání. Je to sůl, která má tak silnou vůni, že se dříve dávala k nosu lidem, kteří omdleli. Při pečení tato sůl v sušenkách vytváří malé vzduchové bubliny, díky kterým získávají sušenky zvláštní strukturu, a dává jim také zvláštní chuť. My tuto sůl však můžeme nahradit jedlou sodou.
Drömmar ve švédštině znamená sny a citron je více než jasný. Citronové sny, no není to krásný název sladkosti ke kávě či čaji?
Těsto na 34 sušenek:
- 190 g hladké mouky
- 82 g másla
- 100 g cukru krystal
- 35 ml řepkového oleje
- 5 g jedlé sody
- 1 lžička vanilkového cukru
- 1/4 citronu
- špetka soli
Postup:
Nejprve důkladně vyšleháme máslo s cukrem. Do směsi poté pomalu a po částech zašleháváme olej tak dlouho, dokud směs není nadýchaná a téměř bílá. Následně zašleháme jedlou sodu se špetkou soli a vanilkovým cukrem.
* Na mysli mám opravdový VANILKOVÝ CUKR, nikoli ten vanilínový, který mají v obchodech. Já používám svůj vlastní, na jehož výrobě není nic těžkého – jednoduše vydlabejte z vanilkového lusku všechna semínka a ta smíchejte s 1 kg cukru krystal a uzavřete ve sklenici i s vydlabaným luskem na 14 dní. Občas je potřeba sklenici protřepat, ale to je vše, a určitě se Vám to vyplatí i finančně.
A proč? Vanilínový cukr z obchodu má příliš silné a takové umělé aroma na rozdíl od opravdového vanilkového cukru, který při pečení krásně provoní celý byt a chuť je velmi jemná.
Dále přidáme nastrouhanou kůru a šťávu ze čtvrtky citronu a opět vyšleháme. Nakonec už jen přisypáváme mouku a vypracováváme hladké těsto. Z těsta tvoříme malé kuličky o průměru 2 - 3 cm, které klademe na plech vyložený pečícím papírem.
* Na kuličky při tvoření příliš netlačte, jinak se Vám budou rozpadat.
Plech vložíme do předehřáté trouby na 150 °C a pečeme maximálně 20 minut. Po vyjmutí necháme sušenky vychladnout na plechu.
* Chuť citronu není příliš výrazná, sušenky mají pouze příjemný podtón. Můžete si ale klidně udělat celou dávku s větším podílem kůry a šťávy, to záleží pouze na Vaší chuti…
* Už v úvodu jsme si řekli, že základní sušenky jsou pouze vanilkové, ale dělají se i jiné příchutě - například kokos, kakao, zázvor nebo právě citron, který tak moc chutná mě. DOBROU CHUŤ!
ŽÁDNÝM ZPŮSOBEM ZDE NESPOILUJTE, NEBERTE RADOST Z PÁTRÁNÍ OSTATNÍM KOLEGŮM KÁČERŮM!
S KEŠÍ ZACHÁZEJTE PŘIMĚŘENĚ S CITEM, PROSÍM!