Naše společná série je věnována několika slavným osobnostem Písecka. Vytvořili jsme celkem 8 keší a každá z nich je věnována nějaké slavné osobě ať již se jedná o malíře, hudebníka, básníka, nebo operního pěvce.
Po nalezení všech keší základní série si opište bonusové čísla. Budete mít podklad pro nalezení finálové deváté keše.
Putování jsme začali ve městě Protivín a teď naše cesta povede do Písku. Písek je město s bohatými kulturními tradicemi a s velkou koncentrací vzdělávacích institucí, právě proto se mu přezdívá „jihočeské Athény“. Od konce 19. století a především v prvorepublikových, meziválečných časech zde působilo mnoho profesorů a studentů, kteří se později zapsali do dějin české kultury, ať už to byli básníci, spisovatelé, malíři nebo hudebníci.
Adolf Heyduk byl český básník a představitel májovců. Psal převážně lyrické básně a stal se autorem více než 60 básnických sbírek.
Narodil se 6. června 1835 v Rychmburku v rodině truhláře.
Do Písku přišel již jako populární básník. Adolf se nadšeně zapojil do veřejného života města a proslul jako skvělý recitátor a oblíbený společník. Město Písek ho velmi okouzlilo, a také zde zdomácněl. Roku 1860 začal učit stavitelství a kreslení na reálce v Písku. Roku 1877 se oženil se svou o 25 let mladší žačkou Emilií Reinerovou, která byla dcerou píseckého restauratéra. Poté co se oženil, žil 23 let v Reinerovském domě. U Reinerů prožil básník nejplodnější období a zde se zrodily sbírky Dědův odkaz, V zátiší, Zaváté listy. Do Písku za Adolfem Heydukem přijížděl jeho přítel Jan Neruda, se kterým navázal blízké přátelství již v roce 1857.
V následujících letech se stal dvojnásobných otcem, ale bohužel obě události skončily hroznou tragédií. Jeho první dcera Jarmila zemřela ještě před pokřtěním ve věku 3 měsíců. Právě na tyto křtiny měl přijet jeho dlouholetý kamarád Jan Neruda. Tato smutná události ho inspirovala ke tvorbě díla Balady dětské. Druhá dcera Liduška bohužel taky zemřela, a to ve věku 4 let.
V roce 1900 si nechal básník postavit v Písku vlastní dům dle návrhu Jana Kouly, který je v současnosti v majetku Prácheňského muzea.
Samotný básník Adolf Heyduk zemřel v Písku, v roce 1923. Jeho hrob v Písku nenajdeme, protože byl pochován na vyšehradský hřbitov.
KOHO BY ZAJÍMALO VÍCE O JEHO ŽIVOTĚ, URČITĚ NAVŠTIVTE PAMÁTNÍK ADOLFA HEYDUKA!!
Jak na kešku
Nyní Vás zvu na menší procházku po Písku. Každé zastavení má s Adolfem Heydukem něco společného :-)
STAGE 1 – POMNÍK ADOLFA HEYDUKA
Souřadnice: N 49° 18. 558 E 014° 09. 043
Zde se nachází socha Adolfa Heyduka. Jděte až k soše a na podstavci uvidíte kromě jména také vyryté dvojciferné číslo. Ciferace tohoto čísla Vám dá hodnotu A.
STAGE 2 – GYMNÁZIUM
Souřadnice: N 49° 18. 400 E 014° 09. 063
Zde Adolf Heyduk nějaký čas učil. Vaším úkolem je spočítat zlaté květiny nad hlavním vstupem do školní budovy. Poté co je spočítáte, udělejte ciferaci. Tento údaj bude B.
STAGE 3 – HEYDUKOVA ULICE
Souřadnice: N 49° 18. 525 E 014° 08. 949
Právě se ocitáte na začátku Heydukov ulice. Ulice není dlouhá. Projděte si jí a cestou natrefíte na jedno domovní znamení. Jaké to bylo??
U DVOU TISÍC – C = 2
U ZVONU – C = 1
U ZLATÉHO KLÍČE – C = 3
STAGE 4 – HOSPODA „U REINERŮ“
Souřadnice: N 49° 18. 564 E 014° 08. 959
V tomto domě Adolf Heyduk žil 23 let. Vaším úkolem je spočítat celkový počet oken v obou patrech. Je to jednociferné, liché číslo. Tento údaj bude D.
STAGE 5 – PAMÁTNÍK ADOLFA HEYDUKA
Souřadnice: N 49° 18. 719 E 014° 08. 955
Tento dům si nechal básník postavit, a pobýval v něm více než 20 let, než zemřel. Přejděte na druhou stranu, abyste na dům lépe viděli a všimněte si číslice, která je vyobrazena úplně nahoře vpravo. (Je to 4 - místné číslo). Jeho ciferace Vám dá hodnotu E.
ULOŽENÍ FINÁLNÍ POMŮCKY
Zjištěné hodnoty dosaďte do následujícího vzorce:
N = 49° (E) ( A) . ( D - C) ( C + E) ( D – B)
E = 014° 08. ( D ) ( A - B + E) ( A)
Následující souřadnice Vás zavedou místo, kde se dozvíte vše potřebné k tomu, abyste zjistili, kde se FINÁLNÍ keška nachází a také heslo ke krabičce. K odlovu budete potřebovat také čtečku QR kódů, bez ní to opravdu nepůjde.
Odlov finální keše je možný jen v těchto otevíracích hodinách:
- březen – prosinec
- úterý – sobota (9 -12, 13 – 17 hodin)
Dále máme malou prosbu. Jelikož je tato multinko-mysterka zaměřena na básníka, byli bysme rádi, kdybyste do logů napsali nějakou vaši oblíbenou báseň.
Keše série OSOBNOSTI PISECKA