Zajatecké tábory na Jesenicku
Historie zajateckých táborů na Jesenicku, se začala psát na jaře devětatřicátého roku. Bylo to způsobeno odchodem práceschopných mužů do německé armády. V tom roce chybělo Německu 2 000 000 pracovních sil. Nejinak tomu bylo i na Jesenicku, kde se v těžké situaci ocitla těžba dřeva a problémy byly i v zemědělství a kamenoprůmyslu.
V dubnu 1939 byl v Javorníku zřízen tábor pro 200 příslušníků říšské pracovní služby. Přepadením a porážkou Polska, získalo Německo bohaté zásoby surovin, ale i lacinou pracovní sílu. Do kaolínových lomů ve Vidnavě přišlo už v listopadu na 60 zajatých Poláků.
Podle toho, jak se vyvíjela situace na frontě, dostávali se na Jesenicko zajatci Francouzské, Anglické nebo Ruské národnosti. V červenci 1940 pracovalo na lesní správě v Domašově 35 Francouzů.
Největším táborem na Jesenicku se stal Theologický seminář ve Vidnavě, kde bylo umístěno na 600 francouzských důstojníků a asi stovka řadových vojáků. Tábor nesl označení Oflag VIIIG Weidenau.
V krátké době začaly vznikat další a další tábory např. v Adolfovicích, Nýznerově, Staré Červené Vodě, Rejvízu, Mikulovicích nebo České Vsi. V prvních třech letech války, zde bylo založeno okolo 40 zajateckých táborů, které byly schopny pojmout na 3000 zajatců. Podle zjištěných údajů prošlo Jesenickem 4000 poslkých dělníků + 6000 zajatců. Z toho bylo asi 2500 Rusů, 2000 Angličanů, 1000 Francouzů a 500 Poláků.
Mezi ty nejznámější tábory, které se zapsaly černým písmem do historie, patřil tábor v Borku (Kiefrich 2), v Rudohoří (Vietseifen 3), v Mikulovicích a na Rejvízu. V Mikulovicích zahynulo 34 Rudoarmějců, na Rejvízu 22, v Rudohoří 36 a v Borku 18. Většinou tito zajatci umírali na tuberkulózu, střevní katary, záněty pobřišnice, apod.
Od jednoho do třech úmrtí si připsala i Česká Ves, Písečná, Stará Červená Voda, Bílá Voda nebo Nýznerov.
Zásadní obrat nastal po porážce Němců u Stalingradu v únoru 1943. Totální mobilizace odváděla do války další německé dělníky. V táborech se množily sabotáže, a proto docházelo k častějším přesunům zajatců do jiných táborů. Na jejich místo přicházeli ještě zesláblejší zajatci s Kyrgyzstánu, Tádžikistánu, Turkmenistánu nebo Uzbekistánu. K nim se Němci z rasových důvodů chovali ještě hůř.
Všechny tábory byly přibližně do března 1945 opuštěny před blížící se frontou.
Lesní hřbitov v Rudohoří v Domašově
V údolí Keprnického potoka byl zřízen tábor v Rudohoří (Viefseifen). Tábor se nacházel asi 3 km od obce. Zajatci byli ubytováni v dřevěných barácích a zaměstnáni u Komorního ředitelství arcibiskupských lesů. V komandu pracovalo přibližně 100 zajatců. Tak jako v jiných táborech na Jesenicku, i zde propukla vinou špatné stravy epidemie tyfu, na kterou zahynulo 36 zajatců z
Běloruska, Kazachstánu, a Ruska. Dále se v táboře nacházeli i zajatci z Ukrajiny a Tatarstánu.
V roce 1960 byl v blízkosti bývalého tábora zřízen symbolický hřbitov. V letech 2003-2004 byl byl státním podnikem Lesy ČR, Lesní správou Jeseník, celý areál hřbitova kompletně zrekonstruován.
Více infromací o zajateckém táboře, včetně seznamu zajatcků, kteří táborem prošli, si můžete přečíst v listingu související keše GC6PV4E Zajatecký tábor 1: Rudohoří.
Centrálním památníkem všech jesenických zajatců se nedávno stal pravoslavný kostelík Proměnění Páně a sv. Nektaria Eginského v Horní Lipové, kde jsou díky badateli Romanu Janasovi uvedena jména většiny z těch, kteří Jesenickem prošli. Poklonit se jejich památce a zamyslet se nad jejich osudy může kdokoliv, kdo se sem vydá. Mnohé o zajatcích a jejich osudech se můžete dozvědět také v muzeu v České Vsi, které se v roce 2016 otevřelo.