SDH Frydek-Mistek Mystery Cache
-
Difficulty:
-
-
Terrain:
-
Size:  (micro)
Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions
in our disclaimer.
HISTORIE SBORU DOBROVOLNÝCH HASIČŮ VE FRÝDKU
1872 - založení SDH ve Frýdku. Z počátku to byl sbor německý s devadesáti členy. Své stanoviště měl u vlakového nádraží, v místě, kde dnes stojí Komerční banka. Frýdek v té době měl asi 5.000 obyvatel a veřejnost měla o hasičský spolek velký zájem a značně jej podporovala.
1897 - u příležitosti 25. výročí v r. byla postavena nová hasičská zbrojnice na Hasičské ulici. V prvních 50ti létech sbor nepřijímal za členy občany české národnosti, to se změnilo až v roce 1924.
Zbrojnice byla vybudována v r. 1897 na Hasičské ul. ve Frýdku. Nejprve sloužila německému spolku,
později i českému hasičskému sboru. Do konečné podoby byla dostavěna po 2. světové válce.
1939 - došlo k nemilé události, když hořela židovská synagoga. Německá část sboru existovala společně s českou části sboru, která byla u synagogy jako první a začala budovu hasit. Po příjezdu německé části, tito převzali velení a zakázali požár hasit. Synagoga vyhořela do základu a Frýdek tak přišel o jednu dominantu.
Technickou raritou sboru byl určitě automobilový žebřík
Po válce - německá část sboru zanikla a sbor kromě zásahů u požárů vyvíjel i jinou činnost. Začali v domech dělat preventivní prohlídky, zajišťovali pohotovostní služby při žních, zúčastňovali se různých brigád a pořádali spoustu výletů a zájezdů.
1952 - vyhrály ženy krajskou soutěž a muži zase jednu z největších soutěží té doby v Turzovce.
1953 - zasáhla naše město ničivá vichřice. Sbor tehdy zasahoval u odstraňování vzniklých škod.
Zbrojnice prošla dostavbou. Přistavělo se jedno patro pro byt domovníka a klubovny.
V té době Frýdek a s ním i Místek, jako jediní v okrese mají cisterny.
Jednalo se o cisterny Praga RN, kde v kabině seděli 3 požárníci a další čtyři seděli na lavičkách, které byly po obou bocích cisterny. Kromě této malé cisterny byly v garážích ještě dva další dopravní automobily. Jedním z nich byl vůz Praga RH zvaný Erena. Dalším dopravním vozem byl německý vůz Klöckner Humbolt Deutz, který stále dobře sloužil již od války.
1963(okolo) - bylo naše město, co se týče požární techniky, druhým nejvybavenějším městem v kraji, hned po Ostravě. Sbor se dobře staral i o své nástupce, mladé požárníky. Ti získali spoustu úspěchů.
Ve Frýdku časem přibyla cisterna Š706 kropící vůz o obsahu 7 kubíků vody a tehdy špičková cisterna Š706 RTHP, později cisterna sovětské výroby ZIL. Sbor vyjížděl ke všem větším požárům do dalekého okolí. V té době již svolávání hasičů neprobíhalo pomocí poplašných zvonků v bytech hasičů, ale poplach byl vyhlašován sirénou.
1968 - při jízdě na Ostravskou chatu se pod kropičkou prolomil dřevěný můstek a ta se skutálela ze svahu. Naštěstí se opřela o vzrostlý strom, nikomu se nic vážného nestalo.
1969 - tragický novoroční požár v Havířově. Tam dobrovolní hasiči nedokázali zvládnout požár paneláku, kde lide dokonce v zoufalství vyskakovali z oken. Tato tragédie vedla k tomu, že okamžitě ve všech okresních městech zřizovaly se sbory požárníků z povolání. Ve Frýdku-Místku se toto opatření zajišťovalo právě tímto sborem dobrovolníků, ke kterým byl každý den zařazen jeden řidič, který měl toto jako svoje zaměstnání (ti začali psát historii profesionálních hasičů v našem městě).
1970 - se počet placených hasičů rozrostl na každé směně na tři.
Vozový park má další cisternu Tatru 138. Tato jednotka stále vyjížděla k požárům i do vzdálenějších obcí. Při jednom takovém výjezdu, k požáru rodinného domku v Palkovicích, havarovala cisterna na mostě pod Frýdeckým zámkem (v lijáku dostala smyk a převrátila se dolů na železniční koleje).
Trvalo půl roku, než se podařilo cisternu vlastníma rukama opravit, aby jednotka mohla opět jezdit k zásahům.
Po havárii cisterny, nastala díky dlouhodobé opravě výluka výjezdu k zásahům. Díky tomu si požární útvar odvykl využívat pomoc dobrovolníků a po uvedení cisterny do provozu výjezdu velmi ubylo.
Sbor měl výborný kolektiv mladých, který kromě aktivní výjezdové činnosti, byl úspěšný i v požárních soutěžích:
Mužům se tenkrát podařilo několikrát vyhrát tehdy největší soutěž požárních družstev, Memoriál Jana Suka v Rýmařově, soutěže se zúčastňovala stovka nejlepších družstev z celé republiky.
Inspirovány těmito úspěchy se do soutěžení zapojily i ženy, kterým se tuto soutěž podařilo taky vyhrát.
1971 - se podařilo uskutečnit společné foto na dvoře požární zbrojnice na hasičské ulici. Členská základna se na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let pohybovalo okolo stovky členů.
Sbor, čekala velká rána pod pás. Městský národní výbor vzal hasičskou zbrojnici hasičům v Místku, ve Frýdku ji přímo zbourat. Měla ustoupit nové výstavbě na Hasičské ulici. Slyšet bylo spoustu slibů o výstavbě nové zbrojnice, ale nic se nekonalo. Cisterna byla zaparkována na nádvoří národního výboru a hasiči dostali na schůzování dvě místnosti v objektu na Bruzovské ulici. Tím vedení města v podstatě zlikvidovalo represivní činnost. Udržet takový kolektiv pomocí schůzování byl nesmysl. Nepřestali se však starat o mladé požárníky. Kolektiv sboru se začal zmenšovat.
Po několika létech se konečně městský národní výbor rozhodl postavit novou hasičskou zbrojnici, ale měla se stavět v "akci Z" (v podstatě si ji postavíme sami a oni nám jen dodají materiál). Stavba na Střelniční ulici se skládala ze dvou částí. Garáží pro požárníky, nad kterými byly v poschodí pro ně potřebné místnosti.
Druhá část měla sloužit organizacím Národní fronty. To byla organizace, kde komunisté shromáždili různé zájmové spolky.
Účast na brigádách byla veliká a stavba rychle přibývala, ale na stavbě vydrželo pracovat jen několik jedinců, členská základna se začala povážlivě tenčit.
Koncem osmdesátých let se podařilo dokončit i druhou budovu a tím i celý areál současné zbrojnice.
Současná zbrojnice na Střelniční ulici
1989 - a s ním i konec komunistického režimu. Zastupitelé na Městském úřadě brali činnost hasičů podobně, jako činnost zahrádkářů, myslivců a podobných organizací. Výjezdová činnost byla potlačena a hrstku lidí držel pohromadě zájem o požární sport.
1997 - veliká povodeň - po tři dny a dvě noci nepřetržitě pracovala tato jednotka podle pokynů vedení našeho města a záchranných a likvidačních pracích. Zde si zastupitelé uvědomili na co dobrovolné hasiče ve městě má. Jednotky profesionálních hasičů zasahovaly po celém okrese a na práci ve městě zůstal jen tento sbor.
Po povodních byli další členové špatným přístupem vedení sboru zklamáni a opustily řady členů nadobro.
Jednotku tvořilo již jen několik jedinců a výbor se začal taky pomalu rozpadat, přesto se podařilo výjezdovou činnost oživit.
2002 - vyjela jednotka 58 krát a o rok později dokonce 197 krát. Hasičský záchranný sbor opět začal spoléhat na naší jednotku.
2005 - mladší generace se nechala zvolit do vedoucích funkcí. Výsledkem jejich snažení byl návrat některých dříve odejitých členů a příliv členů docela nových. Nové vedení ale mělo neuvěřitelné problémy v komunikaci s odborem krizového řízení na Městském úřadě.
Hlavním úkolem bylo získat novou techniku. Nahradit starou cisternu Š706 něčím moderním. Nové vedení protlačilo do městského zpravodaje i do denního tisku články o naší činnosti. Zastupitelé města se tak po mnoha létech začali dovídat o práci dobrovolných hasičů. Vrcholem byla určitě překvapivá návštěva tehdejšího ministra vnitra Langra ve zbrojnici.
2007 - vedení města konečně zakoupilo novou cisternu Tatra Terrno. Předáváni bylo na Zámeckém náměsti formou veliké hasičské show.
Nový velitel se zapříčinil o spoustu technických vychytávek ve zbrojnici. V té době byl sbor opět mezi VIP jednotkami našeho okresu. Operační středisko se na jednotku mohlo spolehnout a taky toho hodně využívalo, vyjížděla ke spoustě událostí, nejen v našem hasebním obvodě, ale např. výjezd do zaplavených Životic u Nového Jičína.
Vytoužená nová technika Tatra Terrno
2009 - podařilo se získat z HZS rozpadající se cisternu LIAZ. Členové ji za cenu velikého množství odpracovaných hodin uvedli do velmi pěkného stavu. Jednotka tak má dvě téměř rovnocenné výjezdové vozidla. Na úseku práce s mládeži, se naplnily všechny věkové kategorie, včetně dorostu.
2010 - mladší žáci byli nejlepší v okrese, stejně jako dorostenky. Mužům se podařilo vyhrát okrskové i okresní kolo a postoupili do kola krajského. Mimořádným, ale bylo vítězství v krajském kole.
Družstvu mužů se tak jako prvnímu z okresu Frýdek-Místek v celé historii požárního sportu podařilo postoupit na mistrovství republiky do Prahy, kde po dvou disciplínách prvého dne se naši dělili o první a druhé místo. Nakonec za požární útok přibyly i cenné bronzové medaile.
Za tento mimořádný úspěch přišla družstvu poděkovat do zbrojnice samotná primátorka našeho města. Okresní sdružení pak na výroční schůzi předalo organizaci medaili za Příkladnou práci.
2012 - zavedl magistrát města ve sboru služby, ze které poskytuje odměnu. Nepřetržitou službu zajišťuje 24 členů výjezdové jednotky. Kvalitní činnost jednotky stále láká nové zájemce, které bohužel sbor musí odmítat. Nic však nebrání, aby se stali členy SDH.
Jak na keš?
Na úvodních souřadnicích keš rozhodně nenajdeš, je to místo, kde stávala požární zbrojnice, kterou minulý režim nechal v osmdesátých létech zbourat.
Jak bývá v mých keší zvykem, používám nenáročné šifry, ne jinak je tomu i zde, proto nápověda je snad zbytečná.
1
1 1
2 1
1 2 1 1
1 1 1 2 2 1
3 1 2 2 1 1
_ _ _ _ _ _ _ _
_ _ A B C D E F G H
N 49 4A.(B+2)DC E 018 2H.E(F+2)G
Zdroj informací: web SDH. Foto: net.
Additional Hints
(Decrypt)
wfrz fcvfr ilfr n wfrz VA