Založení a historie TJ Sokol
16.2.1862 - Byla založena Tělocvičná jednota Pražská.
zakladatelé: Dr. Miroslav Tyrš (*1832 – 1884)
Jindřich Fügner (*1822 – 1865)
JUDr. Julius Grégr, T. Černý, Jan Malypetr a další
5.3.1862 – se již začalo cvičit (účast 60 cvičenců a 10 cvičitelů).
léto 1862 – Vychází Pravidla tělocvičné jednoty pražské Sokol.
1863 – Fügner kupuje pozemek na stavbu tělocvičny a ještě týž rok je položen základní kámen.
13.11.1864 - Přijato za oficiální název pojmenování SOKOL.
- Označení „sokol“ se začalo používat až na návrh Emanuela Tonnera, který se nechal inspirovat u Jihoslovanů, kteří „sokoly“ nazývali své hrdiny. Tito dravci pro ně představovali symbol síly, rychlosti, cti a čestného boje.
- První sokolský prapor navrhl a namaloval Josef Mánes. Prapor je vyroben z hedvábí, na bílé straně, lemované slovanskými motivy, je umístěn velký nápis Sokol, na opačné červené straně pak najdeme bílého sokola v letu a nad ním heslo Tužme se. Při jeho slavnostním křtu, který se odehrál 1. června 1862 v sále Apolla (který pro Sokol pronajal sám Fügner za 1800 zlatých ročně), se nechala spisovatelka Karolína Světlá inspirovat starořeckým učením kalokagathie a pronesla památná slova: „Ve zdravém těle, zdravý duch!“.
- Tyrš vydává souhrnné dílo „Základy tělocviku“, popisuje cviky výstižně a stručně, později jeho názvosloví přejímá také armáda.
Soustava obsahuje: 1 část – cvičení bez nářadí
2 část – cvičení na nářadí a s náčiním
3 část - cvičení skupinová
4 část – úpony
- Během následujících let se počet zájemců rozšiřovat řady Sokola začíná zvyšovat.
Roku 1882 se uskutečňuje 1. Všesokolský slet na kterém působí 720 mužů.
Tato akce vzbudila vysoký zájem a příval zájemců se několikanásobně zvýšil.
Poslední všesokolský slet před 1. Světovou válkou (celkem šestý) se uskutečňuje 1912 .Tehdy cvičilo 12 000 mužů, 2500 žen, 1065 dorostu, 2097 žáků a 1980 žákyň.
1. SVĚTOVÁ VÁLKA
- Za I. Světové války tvořili Sokolové velkou část našeho prvního vojska - čs. legií.
24.11.1915 – TJ Sokol je zakázána, existence žup a jednot ale přetrvává a činnost pokračuje.
říjen 1918 – Sokol vytvořil „Národní stráž“, která zabránila chaosu a rabování.
1919 – Čtyři sokolské prapory (8300 mužů) se zúčastnily obrany jižního Slovenska proti vpádu Maďarů.
2. SVĚTOVÁ VÁLKA
- Od roku 1939 hromadné zatýkání činovníků nacisty.
8.10.1941 – Organizace již podruhé rozpuštěna a všechen majetek zabaven.
Sokolové se stali vedoucí silou II. odboje např. ve skupině JINDRA a dalších. Za II. Světové války bylo umučeno a popraveno na 3 388 sokolů a mnoho tisíc jich bylo zatčeno a vězněno. Po válce obnovil TJ Sokol opět svou činnost a počet členů přesáhl 1 milión.
Podzim 1948 – Po puči vyloučili komunisté přes 11 000 členů a tělovýchova byla násilně sjednocena až do roku 1989.
1968 - Pokus o třetí obnovení Sokola. Bohužel se nezdařil kvůli okupaci a následující normalizaci.
7.1.1990 – Čtvrté obnovení Sokola (I. sjezdu obnoveného Sokola se zúčastnilo na 3000 lidí). Po čtyřiceti letech komunistické totality a po jejím pádu povstal Sokol v roce 1990 znovu k životu.
30.10.1993 – Ustanoven Světový svaz sokolstva (členy jsou: Americká obec sokolská, Dělnický americký sokol a další).
2000 - Poslední XIII. slet , cvičilo přibližně 21 000 cvičenců. Národní sletový večer.
Hřiště TJ Sokol Šumbark
Toto hřiště bylo vytvořeno členy TJ Sokol v roce 1928 .
O stavu Jednoty Sokol v Havířově po založení tohoto hřiště se mi nepodařilo najít žádné záznamy. Dále: Jednota byla obnovena roku 1957. V uplynulých letech se zaměřila na získávání cvičících, hlavně z řad mládeže. Podařilo se jen zčásti, protože mnozí mladí lidé dávají přednost nočním zábavám. Zakoupeno nářadí, provedeny opravy, avšak nedostatek vedoucích. Uspořádán kurz cvičitelů.
1959 - Do základní tělesné výchovy zapojeno 194 žáků a 175 žákyň, což je velmi málo. Větší docházka je brzděna nedostatkem cvičitelů (bude proveden nábor z řad učitelů a rodičů).
6 června 1959 - Uskutečněna místní spartakiáda ve spolupráci se školami Havířova III a hornickými učilišti. Zúčastnilo se 1 278 cvičenců.
1960 - 61 organizovaných členů. Průměrná docházka v oddílu základní tělesné výchovy : 25 žáků.
1962 - TJ Sokol Havířov – Šumbark Je počtem členů nejmenší tělovýchovnou jednotou. K 31.12.1962 má pouze 31 členů a počet žactva se pohybuje kolem 20. Malý zájem je u žen. Muži nejraději chápali tělovýchovu podle svých individuálních zálib, jako : vzpírání činek, box, stolní tenis aj., avšak celkově chybí program a systém. Mnoho členů se během minulých 2 let ze Šumbarku vystěhovalo, zbytek členské povinnosti stejně nekonal.
1963 - Počet členů pouhých 26. Cvičí pravidelně ženy a žactvo. Muži se věnují pouze stolnímu tenisu a vzpírání. Přes léto hrávají na hřišti muži i ženy odbíjenou, žáci a dorostenci kopanou. Upravena atletická dráha, doskočiště a volejbalové hřiště.
Další archivovány záznamy se mi již získat nepodařilo. V letech 1991 - 1992 uspořádán na hřišti karneval, po kterém TJ Sokol definitivně ukončila činnost na tomto hřišti.
PS: doplňuji informace získané z logů kačerů :
- žákům OU SPZ č.13 zde probíhali hodiny tělocviku, jelikož jiná možnost tenkrát nebyla (pokud nepršelo).
- Hřiště bylo rozděleno mezi dvě skupiny a to mezi TJ Sokol a TJ Orel.
- Na Sokolské části se nacházelo: antuková běžecká dráha, doskočiště pro skok daleký a uprostřed hřiště pro "českou" házenou.
- Na Orelské části se nacházelo: vybavení pro konání "hornických dnů, "dožínek", "zahradních" a jiných slavností.
- Momentálně se na hřišti nachází větší travnatá plocha umožňující hrát fotbal a podobně. Dále zde zůstaly lavičky a dětské pískoviště, hřiště vhodné na volejbal / nohejbal a také malá dřevěná bouda, kterou vlastní soukromník. Ten v horké letní dny přijíždí, boudu otevírá a návštěvníkům hřiště prodává drobné občerstvení, nealko a také pivo z oblasti Jeseníků. Na podzim sem chodí hodně lidí sbírat kaštany, kterých je zde nemálo.
- Na kraji areálu pak dnes již jen zbytky (základy) malé budovy která tenkrát sloužila jako úschovna pracovního nářadí k údržbě hřiště a sportovního vybavení.
- V současnosti jediná organizovaná činnost - Občas různé soukromé skupiny využívají plochu hřiště pro pořádání Dne Dětí.
K SAMOTNÉ KEŠI :
Jedná se o mojí první keš, tak snad se bude líbit.
Prosím o maximální obezřetnost před mudlama. Pokud to je možné, na podzim a v zimě se snažte lovit po setmění. V době, kdy je opadané listí, je na místo keše dobře vidět a pohyb mudlů je zde poměrně velký.
Do kešky se vlezou i nějaké menší předměty. Keš obsahuje tužku, logbook a pár kinderšrotů do začátku od mojí malé geodcerušky. Těší se, že si to někdo vezme a dá tam něco jiného, tak snad jí někdo z Vás udělá radost, až půjdeme kolem a keš zkontrolujeme.
Snad přežije první zimu, než se zahalí do roušky listí keřů a stromů.
Co se zaměření týče, tak jsem se s gps dostal na +- 2 metry.
Na závěr : Mé velké díky patří Opičákovi2014, který mě trpělivě zaučil do celého procesu zakládání keše.
Také bych chtěl poděkovat kotva.skala za opravdu velice rychlé provedení betatestu. :-)
Děkuji Vám oběma :-)
Hezký odlov.