Czeskie Kamienie to także grupa skał o tej samej nazwie.
Nieopodal szczytu, na jednym z głazów wykuta jest data 14 stycznia 1929 r., upamiętniająca śmierć w czasie burzy śnieżnej dziennikarza czeskiego Rudolfa Kalmana.
Pomiędzy płatami kosodrzewiny rozwijają się, charakterystyczne dla karkonoskiego krajobrazu, zbiorowiska murawowe z dominującą bliźniczką psią trawką. Trawa ta tworzy zbite kępy, pokrywając zwartą darnią całą powierzchnię gleby, przez co inne rośliny mają ograniczone możliwości wzrostu. Bladozielone (a jesienią płowe) hale urozmaicone są nielicznymi gatunkami, m.in.: kosmatką sudecką, turzycą tęgą, czy żółto kwitnącym jastrzębcem alpejskim. Ciekawy akcent stanowi również wrzos i widłaki. Psiary odznaczają się niesamowitą odpornością na warunki atmosferyczne, szczególnie na silne mrozy. Potrafią też rosnąć na najuboższym podłożu.
Murawy bliźniczkowe to zbiorowisko o charakterze naturalnym, jednak ich zasięg znacznie się powiększył na skutek wypalania kosodrzewiny, w związku z prowadzoną w Karkonoszach od XVII do początku XX wieku gospodarką pasterską.
Jedynym czynnikiem, który obecnie zagraża bliźniczyskom, są dzikie ścieżki wydeptywane przez turystów oraz eutrofizacja zajmowanego przez nie siedliska.