PARKY FRÝDECKÉHO ZÁMKU
O tomto místě spousta lidí ví, že se jedná o zámecký park, ale zřejmě málokdo ví, že v okolí je parku hned několik. Rád bych vám je snad stručně představil:
Čím začít, jistěže zámkem, kdo nezná, něco málo o něm:
Na vysokém návrší nad řekou Ostravicí, někdejší zemskou hranicí, nechala těšínská knížata ve 14. století vystavět hrad. Sloužil k ochraně zemské hranice, vznikajícího městečka Frýdek (Friedeck) a obchodní cesty z Moravy do Těšína (vedla trasou Příbor – Staříč – Sviadnov – Frýdek – Těšín, jižnější a kratší trasa přes Chlebovice a Místek, tzv. císařská silnice, vznikla daleko později, až za Josefa II. v roce 1775).
Hrad prošel řadou přestaveb, v 16. století byla vystavěna východní, západní a jižní renesanční křídla a z hradu se stával pohodlný panský zámek.
Co k jednotlivým parkům?
Pod zámkem (1,95ha)
vznikl v místě bývalého údolí potoka Blatnice. Při přestavbě historického Frýdku (1975 - 1983) a výstavbě nové ulice Revoluční zde postupně vznikala skládka zeminy navezené při výstavbě nového Frýdku mezi ulicemi Revoluční a Zámeckou.
Potok Blatnice byl zatrubněn a údolí zasypáno. Největší převýšení násypu nad úrovní původního terénu bylo až 12 m. Podle původních představ zde mělo vzniknout sídliště panelových obytných domů. K této výstavbě již naštěstí nedošlo.
Přestavba skládky na park byla zahájena v říjnu 2002 a koncem listopadu 2003 byl park dokončen. Slavnostní předání parku veřejnosti proběhlo 1. května 2004.
V parku a jsou vymezeny tři základní prostory:
- Podzámecká louka - funkce pobytová
- Horní terasa - je vysvahována do travnatých teras okolo malého kamenného jeviště
- Dolní terasa - podél ulice Revoluční má funkci komunikační. Hlavním prvkem je vrbový altán
Štěpnice (0,68ha)
Už od časů renesance zámek obklopovala zeleň a zahrady. V pramenech z roku 1664 je u zámku zmiňována ovocná zahrada a zahrada zvaná „Ráj“.
V ovocné zahradě severně od zámku bylo pravděpodobně v devatenáctém století zřízeno zámecké zahradnictví s domkem zahradníka a malým skleníkem.
V roce 2000 došlo na území města k výstavbě několika objektů, které si vyžádaly kácení dřevin a za ně byla předepsána náhradní výsadba. Tato výsadba byla provedena roku 2001 v nově zkultivované Štěpnici.
V roce 2010 se soukromá společnost ujala rekonstrukce domku zahradníka, měla by zde vzniknout restaurace.
Zámecký park (1,48ha)
Nejcennější plocha náročněji zahradnicky upravená byla na rovné ploše u zámku, menší část ve svahu byla řešena zcela volně přírodně. V celém parku byly cesty, nad řekou vyhlídka. Byly zde vysazeny některé významné dřeviny, nejmohutnější dřevinou (a to v celém městě) je jasan ztepilý (Fraxinus excelsior), starý asi 200 let, jehož obvod kmeno dosahuje okolo 6m(!), musí pocházet ještě z doby renesančních úprav zámku. Součástí parku jsou i na dvou místech skupinky bludných balvanů.
V druhé polovině dvacátého století nebyla údržba parku prioritou. Běžným způsobem byla udržována horní, rovinatá část parku. Druhá část – svahy nad řekou (nová část) nebyla udržována vůbec.
nová část Zámeckého parku
Podoba tohoto parku v minulosti (viz výše) tvořilo nepřístupné, zanedbané území plné náletových dřevin a černých skládek znemožňovalo ideální přímé pěší spojení dvou historických center Frýdku a Místku.
Revitalizace tohoto parku spolu s vybudováním zcela nového parku Jižní svahy probíhala od srpna 2010 do července 2011. Až na menší detaily se povedlo obnovit cestní síť původní zahrady.
Hned po dokončení se park stal oblíbeným místem k odpočinku obyvatel města a k vycházkám návštěvníků města. Do plné krásy se však park dostane až po několika letech, kdy vysazené stromy trochu odrostou.
Jižní svahy (1,43ha)
vznikl na místě opuštěných zahrad a pozemků na svazích pod ulicí Hasičskou, směrem k železniční trati a fotbalovému stadiónu.
Stará zástavba byla zlikvidována a na jejím místě vznikla počátkem osmdesátých let dvacátého století řada panelových, obytných domů.
Vlastní revitalizace tohoto místa probíhala v období od července 2010 do července 2011. Na předlážděné promenádní trase byla vystavěna odpočinková terasa a dětské hřiště.
Park se stal oblíbeným a hojně navštěvovaným místem především pro nápaditou a pečlivou úpravu, krásné výhledy na město a okolní krajinu. =Park se účastnil soutěže Parky roku 2012, kde získal krásné 3 míslo.=
Zahrady u zámku
severní a severovýchodní svahy, směrem do údolí potoka Blatnice, byly zemědělskými pozemky, šlo většinou o pole, pastviny a zahrádky. Po roce 1918 byly pozemky okolo zámku, včetně pastvin na tomto prostoru, využívány zaměstnanci institucí sídlících na zámku.
Od roku 2011 zde probíhá záchovná údržba. Zatím proběhlo odstranění plotů a vyčištění pozemku od odpadů a travnaté plochy jsou pravidelně koseny.
Město zde chce realizovat parkovou úpravu, která by využívala hlavně místní, krajové a staré odrůdy ovocných dřevin. Tyto staré ovocné dřeviny chápeme tedy jako součást kulturního dědictví a proto si zaslouží svou ochranu a udržování v podobných výsadbách, jako budou Zahrady u zámku.