Vítejte na nejkrásnějším nádraží ČR 2013 v Rynolticích!
Historie nádraží v Rynolticích se datuje k roku 1899, kdy byla zahájena výstavba železniční tratě z Mimoně do Liberce. Železniční trať vybudovala společnost Ústecko-teplická dráha (ATE) zejména proto, aby byla usnadněna doprava podkrušnohorského uhlí do rychle se rozvíjejícího průmyslového Liberce. Celou dráhu projektoval Hermann Rosche a stavba byla zadána stavitelské firmě František Schön a synové. Velkým problémem pro stavitele trati byl zejména hodně stoupající horský terén za Rynolticemi směrem na Zdislavu až k Ještědskému tunelu a proto byl také tento úsek trati zadán technicky schopnější vídeňské stavitelské firmě Redlich a Berger. Stavba pokračovala rychlým tempem, a tak provoz na tratě z Liberce do Mimoně mohl být zahájen již následujícího roku – 16. září 1900.
Se stavbou tratě pochopitelně souvisela i stavba nádražní budovy. V Rynolticích se jedná o zvlášť výjimečně dochovaný soubor budov, jejž vyprojektovala Ústecko-teplická dráha (ATE). Skládá se ze staniční budovy čp. 208, která je obdélné cihlové stavby s pískovcovými okenními otvory a hrázděným podkrovím. K areálu dále náleží roubené skladiště čp. 207, dvoulodní remízy z lomeného zdiva a s cihlovými záklenky čp. 206, cihlová budova vodárny s kotelnou a komínem čp. 205 a strážní domek čp. 204.
O železniční trati Liberec – Česká Lípa
Nádraží stojí na trati 086 vedoucí z Liberce přes Jablonné v Podještědí, Mimoň a Zákupy do České Lípy. V okolí Kryštofova Údolí prochází pěti tunely a přes dva viadukty. Viadukt v Novině je asi charakteristický pro tuto krásnou trať. Při povodních v červnu 2013 se sesunula trať v délce 70 metrů poblíž stanice Křižany. Výluka trati trvala po celý rok. Opravy začaly až v listopadu 2013 a skončily v květnu 2014. Hlavní část oprav byla hotová v květnu a od 1. června 2014 začaly po trati jezdit rychlíky a spěšné vlaky.
Po této trati v současnosti jezdí osobní vlaky Liberec – Česká Lípa hlavní nádraží – Děčín hlavní nádraží a rychlíky linky D22 Liberec – Česká Lípa hlavní nádraží – Ústí nad Labem hlavní nádraží, provozované v pravidelných dvouhodinových intervalech. Mezi nejčastější vozidla jezdící po této trati patří motorové jednotky řady 843 (rohlík, kvatro, rakev či apollo) a 844 (RegioShark) jako osobní vlaky nebo soupravy tažené motorovými vozy 854 či 843 (rychlíky). V letním období je po trati veden i nostalgický spoj "Lužický motoráček", jezdící v trase Liberec – Kamenický Šenov (dopravce KŽC Doprava). Ten je provozován motorovým vozem M 262.0.
KNIHA DO VLAKU
V čekárně je unikátní knihovna, vypůjčené knihy si můžete ponechat nebo na oplátku nějaké knihy věnovat. Knihy naleznete mimo jiné i v jiných čekárnách na trati 086 - v Křižanech, Jablonném v Podj. i v Brništi. :-)
Ke keši:
CZ: Keš je uvnitř čekárny. Všichni na nádraží o keši vědí, tak nemusíte mít strach. :-) Jelikož o čekárnu i okolí nádraží se dobře pečuje, tak se chovejte slušně a nic neničte!
Bohužel keš v původním provedení už není na místě, byla nahrazena běžnou krabičkou.
EN: The cache is inside waiting room. Behave yourself and do not destroy anything!
POZOR! Keš je dostupná pouze po dobu otevírací doby čekárny:
pondělí - pátek 6:30-21:20
sobota 6:30-21:20
neděle 8:30-21:20
Keš je velká a bezpečná, lze tedy využít jako TB hotel.
Nachází se v ní také CWG směnárna, tak prosím vyměňujte férově!