Slovéčko úvodem…
Když Bertateam (Karel) nechal publikovat svoji první krabičku A.CH., avizoval sérii 30 mysterek. Vyběhl na dlouhou trať a neuvěřitelně dlouho držel tempo. Přilákal k odlovům spousty kačerů a kačerek z blízkého okolí i z dalekých krajů. Přivedl nás všechny na krásná a zajímavá místa. Potrápil při luštění a povinné četbě nejednoho z nás.
Patří mu za to nesporně veliký dík!
Pro jednoho je to, ale dlouhá cesta…Sil mnohdy ubývá a zpočátku rovná trať mění se na trať klikatou, plnou naházených překážek.
Jak snadné je v tuto chvíli kritizovat, zlobit se nad archivacemi, poukazovat na nedostatky… A jak nesnadné je pak naopak pomoci...
Vybíháme u nás ve Bzenci na trať za Karlem, udržíme tempo, zastavíme se na posledních 4 metách a vběhneme společně do cíle! Držte nám palce, lovte a sbírejte žolíky k ústřižkům, budete je potřebovat!
libmen&ivets
Harley Quin je nejtajuplnější a nejneuchopitelnější postava, jakou kdy A.CH. stvořila. Zjevuje se a mizí naprosto nečekaně a do běhu událostí zasahuje téměř nepostřehnutelně až lze zapochybovat o jeho reálné existenci. Zanechává za sebou zcela změněné, znovu rozehrané nebo jinak završené osudy lidí živých i dávno zemřelých. Sám sebe nazývá „obhájcem mrtvých“. Povídky s ním jsou o poznání nejednoznačnější, mají i značně melodramatičnější atmosféru a typicky přesně charakterizují postavy. Přes to všechno však v povídkách nechybí, pro autorku její nejzásadnější ingredience – úkladná vražda.
Jak na luštění keše?
Klasické sudoku už je přece nuda! Zkusme si dneska tak příhodné a tématické killer sudoku. O co jde? Představme si sudokové pole o 9 čtvercích a 81 políčkách při začátku hry zcela prázdné – bez jediného vloženého čísla ! Rozdělené (třeba barevně) na jednotlivé pole tkzv. „koše“ s přesně uvedeným součtem číslic v jednotlivých koších. Takovou tabulku je nejlepší si vytisknout kvůli poznačování si vpisek (určování možností obsahu vícero číslic v konkrétním políčku).
Při luštění využíváme pravidel SUDOKU – především faktu, že každý řádek, každý sloupec a každý čtverec s 9 políčky z celkem 9 čtverců obsahuje neopakující se číslice 1 - 9. Dále pak pravidel KILLER SUDOKU – především pak faktu, že ani v jednotlivých koších se stejné číslice neopakují. Doporučuji si další podrobnější metody nastudovat na internetu.
Určení obtížnosti luštění u této keše není jednoduché…Ponechám plně na Vás, kolik si do hracího pole „nasypete“ číslic z níže přiloženého kvízu. Můžete začít se zcela prázdným polem nebo naopak nasypat do košů až celkem 25 hodnot černých písmen (G,H,I,J,K,L,M,N,O,P,Q,R), vyjadřujících číslice. Vaším úkolem je pak odhalit číselné hodnoty bílých písmen (A,B,C,D,E,F) a tyto už jen dosadit do následujícího vzorečku:
N 48° 5A. BED
E 017° 1C. E(B-2)F |
|
Finální souřadnice Vás zavedou na pěkné a zajímavé místo v lese ve Bzenci-Přívoze, v k.ú. obce Vracov. PROSÍM !!!, respektujte dopravní značení a nevjíždějte do lesa motorovými vozidly, k odlovu si udělejte pěknou procházku nebo projížďku na jízdním kole.
Přeji Vám hodně štěstí při luštění a odlovu a při jízdě na JK bacha na písek…
Poděkování patří kačerovi demonek33 za návrh finálního místa a GEOmanželce jáje za zkušební luštění a pomoc s vybíráním místa a umísťováním schránky.
Kvízeček
1. KAPITOLA: Pan Quin přichází. Jaký byl důvod jeho příchodu do domu?
- potřeboval nutně na toaletu (G=7)
- porouchalo se mu auto a venku byla strašná zima (G=8)
- nutně potřeboval telefonem přivolat policii k dopravní nehodě (G=9)
2. KAPITOLA: Skvrna na skle. O jakou skvrnu se vlastně jednalo?
- na okenní tabulce (H=8)
- na láhvi od portského (H=7)
- na konferenčním stolku (H=6)
3. KAPITOLA: Hostinec U Kára a rolničky. Kdo stál za zmizením kapitána Harwella?
- podkoní Stephen Grant (I=1)
- nikdo, zmizel sám a záměrně (I=2)
- zahradník John Mathias (I=3)
4. KAPITOLA: Znamení na nebi. Kdo zavraždil Vivien Barnabyovou?
- sir George (J=1)
- Martin Wylde (J=2)
- Louisa Bullardová (J=3)
5. KAPITOLA: Duše krupiérova. Kolik vyhrála hraběnka Czarnová v kasinu?
- 10.000 £ (K=3)
- 25.000 £ (K=4)
- 50.000 £ (K=5)
6. KAPITOLA: Muž, jenž přichází z moře. Jaké jméno dala tajemná žena synovi?
- Charles (L=7)
- James (L=8)
- John (L=9)
7. KAPITOLA: Hlas v temnotě. Kdo promluvil hlasem v temnotě?
- Roley Vavasour (M=3)
- Beatrice Barronová (M=4)
- Noel Barton (M=5)
8. KAPITOLA: Tvář Heleny. Čím měla být zavražděna Gillian Westová?
- elektřinou (N=4)
- jedem (N=5)
- plynem (N=6)
9. KAPITOLA: Mrtvý harlekýn. Jak stará událost byla hosty objasněna?
- 14 let (O=3)
- 15 let (O=4)
- 16 let (O=5)
10. KAPITOLA: Raněný pták. Struna jakého hudebního nástroje vraždila?
- housle (P=5)
- harfa (P=6)
- ukulele (P=7)
11. KAPITOLA: Na konci světa. Jaký kámen vydala kouzelná krabička?
- opál (Q=1)
- smaragd (Q=2)
- diamant (Q=3)
12. KAPITOLA: Harlekýnská ulička. Kdo zatančil postavu Harlekýna?
- John Denman (R=7)
- pan Quin (R=8)
- kníže Oranov (R=9)
CWG a žolíci, aneb co nás ještě čeká…
Někdy na konci letních prázdnin (termín odtajníme brzy) uspořádáme event všech příznivců slavné spisovatelky Agathy Christie a to ve Bzenci, přímo na náměstí.
K dispozici budou 2 druhy CWG – klasické za obvyklou cenu 10,-Kč a inverzní (NEPRODEJNÁ) verze pro ty, co poctivě sbírali ústřižky z krabiček.
Za 10 libovolných ústřižků získáte toto inverzní CWG. A že jich tolik nemáte? Tak ještě nevěšte hlavu. V následujících 4 agátkách naleznete celkem 5 druhů žolíků( i náhradu za A.CH. 26), které můžete zkombinovat s ústřižky a dosáhnout tak požadovaného počtu.
Avizovaný event bude tématický – pomalu si PROSÍM VŠICHNI shánějte jakoukoliv detektivku od A.CH., aby jste ji pak v rukách mohli zvednout nad hlavu na společnou fotku.