Skip to content

Zavodni - SKODA Octavia WRC Multi-Cache

Hidden : 11/2/2014
Difficulty:
2.5 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   small (small)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Škoda Octavia WRC vychází z jiného závodního vozu a to ze Škody Octavia Kit Car. Oba vozy vznikly na základě sériového vozu Škoda Octavia I, který se vyráběl od roku 1996 v Mladé Boleslavi. Poslední vůz Škoda Octavia I setrval ve výrobě až do roku 2010 pod názvem Škoda Octavia Tour.

Závodní předchůdce Škody Octavia WRC byl dvoulitrový speciál pro skupinu A7 Škoda Octavia Kit Car. Tento vůz byl představen na Italské Rally Sardinie 1997, kde s ním startovala tovární posádka P. Sibera - P. Gross. Největšího úspěchu dosáhla Škoda Octavia Kit Car v roce 1998, kdy startovala hlavně v ME a posádka E. Triner - J. Klíma skončila celkově pátá a vyhrála Formuli 2. Octavie Kit Car se hlavně stala testovacím vozem pro komponenty pro vůz Škoda Octavia WRC. Závodnický život tohoto vozu v rámci MS v barvách továrního týmu byl krátký, protože už v roce 1999 ho nahradila Škoda Octavia WRC. A tu bych vám chtěl podrobně představit.

Závodní vozy specifikace WRC (World Rally Car je specifikace závodních vozů pro soutěže rallye. Je to nová kategorie, kterou vypsala FIA v druhé polovině devadesátých let i pro výrobce vozů, které nemají ve svém výrobním programu vozidla s přeplňovaným motorem a pohonem všech kol. Musí však vyrobit aspoň 25 000 ks sériových vozů) mají motory o obsahu max. 2000 ccm. Jsou přeplňovány turbodmychadlem a stálým pohonem všech kol. Tím, že chtěl tovární tým Škoda Motorsport proniknout do absolutní špičky v rámci MS, tak nasadil do této kategorie i první vůz české výroby této specifikace a tím byla Škoda Octavia WRC I. V době od roku 1999 až do roku 2003 vznikly tři evoluce Škoda Octavia WRC (Evo I, Evo II a Evo III). Každá evoluce přinesla určité vylepšení jak po vzhledové stránce, tak hlavně po stránce jízdních vlastností Škody Octavie WRC. A postupně získávala vavříny jak na domácích tratích, tak i v rámci MS.

Škoda Octavia WRC Evo I byla představena v rámci MS na Rallye Monte Carlo v roce 1999, ale bohužel pro tovární barvy tato premiéra mezi absolutní závodnickou špičkou nedopadla slavně. Ač nasadila hned dvě Škoda Octavia WRC Evo I, tak do cíle nedojela ani jedna nebo lépe řečeno, ani na strat RZ nedojela žádná Škoda Octavia WRC Evo I. Vůz pilotovaný německým jezdcem A. Schwarzem nedojel pro poruchu elektroniky ani na startovní rampu. Na podobnou závadu doplatila i druhá Škoda Octavia WRC Evo I pilotovaná P. Siberou. Ta odstoupila skoro hned na začátku první RZ. Ani na následující Portugalské a Katalánské Rallye do cíle nedojela žádná Škoda Octavia WRC Evo I, kde se za volantem místo P. Sibery představil E. Triner. Teprve na Rallye Acropolis projely oba vozy cílovou páskou. A. Schwarz dojel v absolutním pořadí na 12. místě a E. Triner dojel hned za týmovým kolegou na 13. místě. Na poslední RAC Rallye vystřídal české jezdce belgický pilot B. Thiry. Získal pro tovární barvy nejlepší umístění v absolutním pořadí v tomto kalendářním roce - dojel na 4. místě. Po první sezoně bylo vidět, že tovární tým má před sebou ještě hodně práce, aby se mohl srovnávat s absolutní špičkou v MS. Na domácím šampionátu dopadla premiéra vozu Škoda Octavia WRC Evo I velmi úspěšně. Hned její první start na domácí Rallye Bohemia v roce 1999 proměnila česká posádka E. Triner - M. Hůlka ve vítězství a následně Škoda Octavia WRC vyhrála další 3 ročníky. Na domácích tratích neměla konkurenci a když nezlobila technika, tak vozidla v továrních barvách vítězila.

Jak už bylo zmíněno, tak karosérie byla převzata ze sériového vozu. Škoda Octavia WRC Evo I byla opatřena motorem přeplňovaným (přeplňování se provádí pomocí zvláštního čerpadla tzv. turbodmychadla, které za účelem zvýšení celkového výkonu motoru dodává zvětšené množství vzduchu a paliva vstupujícího do spalovacího prostoru), čtyřválcovým, zážehovým, kapalinou chlazeným. Motor je uložený vpředu napříč. Obsah motoru je 1999 ccm a má 20 ventilů s rozvodem DOHC (tento rozvod se využívá u čtyř a pěti-ventilového uspořádání, kde jedna vačková hřídel ovládá dva nebo tři sací ventily a druhá dva výfukové ventily. Ale jinak se jedná jen o modifikaci rozvodů OHC). Výkon tohoto vozu je 221 kW (300 k) při 6250 ot./min. Max. rychlost byla kolem 210 km/h a zrychlení je z 0 na 100 km/h za 4,6 s. Dále Škoda Octavia WRC Evo I byla opatřena šestistupňovou sekvenční převodovkou podélně umístěnou (sekvenční převodovka je typ , kdy se řazení jednotlivých stupňů na rozdíl od klasického řazení do H provádí jen pohybem páky dopředu/dozadu po jednom rychlostním stupni jako u motorky. Tento způsob je rychlejší než klasické řazení). Vpředu i vzadu je použito zavěšení kol McPherson, tlumiče (plnokapalinové, individuálně nastavitelné) a pružiny zn. Proflex. Řízení je hřebenové s posilovačem. Samozřejmostí byly na obou nápravách kotoučové brzdy s vnitřním chlazením. Lišily v průměru kotouče vpředu a i vzadu. Přední byly na šotolinu 304 mm / na asfalt 378 mm a zadní 304 mm / 366 mm. Pneumatiky se používaly zn. Michelin a disky zn. Speedline, které byly 8 x 18 palců na asfalt a 7 x 15 palců na šotolinu. Celkové rozměry jsou: délka 4511 mm, šířka 1770 mm, rozvor náprav 2512 mm. Celková hmotnost vozu je 1230 kg.

V roce 2000 přišla automobilka s celkovou modernizací sériové Škoda Octavia I (tzv. facelift). Ten se následně promítnul i do závodní verze a vznikla Škoda Octavia WRC Evo II. Druhá generace se lišila hlavně po vzhledové stránce, ale i změnami v oblasti motoru a aerodynamiky, které se pozitivně projevily na RZ. Premiéru měla Škoda Octavia WRC Evo II na Kyperské Rallye 2000. Tovární jedničku A. Schwarze nejdříve doplňoval belgický pilot L. Climent a od roku 2001 opět B. Thiry. A i podle výsledků bylo vidět, že druhá evoluce se posunula blíže k absolutní špičce. Skoro pravidelně se umísťovala v první desítce a dosáhla taky historické umístění mezi prvními třemi, kdy A. Schwarz dojel na Safari Rallye 2001 na třetím místě a vyhrál i jednu RZ. Ještě v průběhu roku 2001 nasadil tovární tým třetí posádku. Na místě pilota dostal příležitost český jezdec R. Kresta, který se poprvé představil na Rallye San Remo, kterou bohužel nedokončil.

Poslední evoluce přišla na začátku sezony 2002. Na Finské Rallye 2002 byla představena Škoda Octavia WRC Evo III. Tato poslední verze měla nejkratší život v rámci MS. Na tratích se pohybovala jednu celou sezonu a v průběhu roku 2003 byla nahrazena nástupcem. Škoda Octavia WRC Evo III se dala nazvat ztělesněnou spolehlivostí. Tento vůz měl minimum technických problémů a navíc se jeho motor podařilo vyladit tak, že byl údajně vedle Subaru nejsilnější ze všech továrních týmů. Na začátku sezony došlo k výměně tovární jedničky. A. Schwarz odešel do Hyundaie a obráceným směrem šel do týmu Škoda Motorsport švédský jezdec K. Eriksson. Dvojkou se stal mladý Fin T. Gardemeister a na třetím voze se střídal R. Kresta a S. Blomgvist. V dalším roce po odchodu K. Erikssona angažoval tým mistra světa z roku 1994 francouzského pilota D. Auriola. Celkově vzniklo okolo 30 vozů Škoda Octavia WRC I, II, III. V továrním týmu bylo toto první škodovácké WRC od roku 1999 a až do půlky roku 2003.

Největším problémem vozu Škoda Octavia WRC I, II, III byla její robustnost a velikost. Výkonem a spolehlivostí se už dostala mezi elitu. Ve světě byl trend stavět vozy specifikace WRC z menších a lehčích vozů. Tovární tým Škoda Motorsport musel na tento trend také reagovat a tak v průběhu roku 2003 nasadil do MS nástupce - tou byla Škoda Fabia WRC. Dalším vozem, který vám představím v poslední keši této malé série o závodních legendách se škodováckým znakem na přídi nebude výše zmíněná Škoda Fabia WRC, ale až její nástupce a to je Škoda Fabia S2000. Tato novinka byla poprvé nasazena na Rallye Monte Carlo 2009.

Předchozí tři závodní legendy: tradiční keš Zavodni - SKODA 180/200 RS, mystery keš Zavodni - SKODA 130 RS, mystery keš Zavodni - SKODA Favorit 136 L/A.

Tato multi-keš vás provede po místech v Mladé Boleslavi, kde v minulosti byla startovní rampa. Podle mých zjištěných poznatků byla v prvních ročnících Rallye Škoda startovní rampa na dnešním nám. Republiky (pro pamětníky bývalé Leninovo náměstí). Dále se přesunula do míst před hlavní vchod na ústřední stadion - dnešní ulice U Stadionu. Pak byla umístěná před muzeem Škoda a v posledních letech je pravidelně postavena na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi.

STAGE č.1:


- A - N 50°24.664 E 014°54.985 - na uvedených souřadnicích najdete památník. Na pamětní desce jsou různá čísla. Vašim úkolem bude provést součet všech čísel na desce památníku.

  • A = 4 - 49
  • A = 5 - 50
  • A = 1 - 51

STAGE č.2:


- B - N 50°25.565 E 014°54.864 - na uvedených souřadnicích naleznete památník z dob, kdy Mladá Boleslav byla cílovým městem při etapách cyklistického Závodu Míru. Na čtvrtém kovovém štítku od zhora na přední straně je uvedené jméno závodníka, který reprezentoval svoji zemi. A to je vašim úkolem zjistit, jakou.

  • B = 4 - ČSSR
  • B = 1 - NDR
  • B = 6 - SSSR

STAGE č.3:


- C - N 50°25.144 E 014°54.836 - na uvedených souřadnicích je pomník, na kterém jsou zakladatelé místní automobilky V. Klement a V. Laurin. Na zadní straně sousoší je napsáno jméno M. Moravec. Za tímto jménem je dvoumístné číslo. A vy máte zjistit, jaké je to číslo.

  • C = 5 - 06
  • C = 4 - O5
  • C = 7 - 07

STAGE č.4:


- D - N 50°24.639 E 014°54.144 - na uvedených souřadnicích uvidíte morový sloup. Na jeho čelní straně najdete určitý letopočet, který je uveden v římských číslicích. Vašim úkolem bude zjistit, o jaký letopočet se jedná.

  • D = 7 - 1689
  • D = 4 - 1581
  • D = 5 - 1681

N 50°24.AB8 E 014°56.CD0

Ciferný součet zjištěných souřadnic je 49.



Vlastní keš je kousek od míst, kde ve dnech 30. 6. – 2. 7. 1978 byla trasa 5.ročníku Rallye Škoda. V rámci druhé etapy dne 1.7.1978, zde byla RZ33 Kolomuty - Jemníky, která měřila 10,10 km. Celkovým vítězem 5. ročníku Rallye Škoda se stala česká posádka J. Šedivý - J. Janeček na voze Škoda 130 RS v barvách AMK Škoda AZNP, na druhém místě skončila další česká posádka V. Havel - M. Wohanka na stejném voze jako vítězná posádka a dokonce reprezentovali stejný tým AMK Škoda AZNP. Na třetím místě v absolutním pořadí se umístila zahraniční posádka B. Sjunning - H. Andersson na voze Opel Kadett GT/E. Zajímavé bylo, že na prvních 8 místech, kromě uvedené švédské posádky, se umístily vždy české posádky. Ve všech případech to bylo na legendárních vozech Škoda 130 RS.

Additional Hints (Decrypt)

Oenqnivpr, qhgvan qin zrgel bq mrzr

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)