„Drobné sakrální stavby – kapličky, boží muka, kříže, poklony, sochy svatých – stály a pořád ještě stojí na okraji zájmu společnosti i památkové péče. Jsou zvláštní, mnohdy nikomu nepatří, často se neví, proč byly postaveny, dedikační nápisy vybledly, pamětníci nejsou… Prostě jen stojí po desetiletí a staletí na svém místě. Jejich původní význam, kdy byly především vyjádřením lidové zbožnosti, se vytratil. Co s nimi? Stovky jich pro nezájem nebo naopak přílišný nevraživý zájem lidí zmizely, ale stále jich ještě mnoho nacházíme ve volné krajině i v obcích. Mají pro nás ještě význam? Drobné sakrální stavby plnily funkci pamětní, vždyť mnohé jsou spojeny se zcela konkrétními událostmi či lidskými osudy, nesou v sobě pečeť památného místa. Především však bylo jejich posláním uspokojování běžných každodenních náboženských potřeb lidí. Kostel byl určen nedělím a svátkům, kříž k modlitbě při práci na poli. Kapličky byly cílem procesí v prosebné dny, konaly se zde liturgické obřady spojené se svátky jejich svatých patronů. Jako druhotně získaná pak byla jejich funkce orientační, stavěly na významných místech, na křižovatkách a v zákrutách cest, na návrších, na okrajích vesnic, u studánek. To vše ale patří do značné míry minulosti. Přesto tomu tak není zcela, i dnes najdeme podél silnic nové drobné křížky, památníky tragických událostí, u starých křížků i v kapličkách pak čerstvé květiny. Význam je ale dnes již převážně v něčem jiném. Kapličky, boží muka a kříže tvoří malebné jednotlivosti naší kulturní venkovské krajiny, vizuální dominanty či drobná a často i svébytná architektonická a sochařská díla v obcích. Jsou to památky, udávající krajině její rozměr, spojující minulost se současností, jak se dnes říká, jsou součástí našeho kulturního dědictví. V dnešní pomíjivé době jsou staré drobné památky připomenutím něčeho stabilního, zastavením času, pobídkou k chvilkovému zastavení, k zamyšlení. Přispívají k pocitu sounáležitosti s krajinou, s domovem. Po staletí různé ideologické vlny na drobné památky útočily. Vadily době ne snad fyzicky, ale především myšlenkově. Ničivým údobím mnoho z nich podlehlo a ani dnes nemohou konkurovat „velkým“ památkám, jsou drobné, je jich moc, ani se vlastně neví, kde jsou a většina ani není umělecky zvláště cenná. I proto mnohé chátrají, pomalu vrůstají do terénu a zůstávají po nich jen hromady cihel a kamenů či značky v mapách. Mnohé však naopak doznaly v posledním desetiletí svého znovuoživení. Oprav se ujímají obce, skupiny nadšenců i jednotlivci. Součástí bývá jejich nové vysvěcení, konají se pobožnosti, restaurují sochy. A tak se, doufejme, začíná drobným památkám blýskat na lepší časy.“
Bořivoj Teichmann - drobné sakrální stavby v poodří
Všechny zdroje informací pocházejí z knížky jménem "Opomíjené klenoty: drobné sakrální stavby v Poodří",jejímž autorem je Bořivoj Teichmann"
INFORMACE K SÉRII
Série se skládá z těchto keší
DSSVP #1
DSSVP #2
DSSVP #3
DSSVP #4
DSSVP #5
DSSVP #6
DSSVP #7
DSSVP #8ARCHIVOVÁNA(bonusové číslo: H = 2)
DSSVP - BONUS
Jak už bylo řečeno,tak tato série má za cíl ukázat vám nevelké a neprávem opomíjené sakrální stavby Oder.Některé keše jsou přímo u památky,některé jsou trochu dále.
V každé keši bude uvedeno PÍSMENO a ČÍSLO,které jsou potřebné k nalezení bonusové keše !
Často se budete pohybovat v hodně zamudlených místech,tudíž buďte obezřetní !
Rozetový kříž
Tento litinový ozdobný rozetový kříž na rohu Pohořské a Skřivančí ulice byl vysvěcen 22. září 1998 děkanem Hubertem Šulou za účasti P. Bohuslava Nováka, P. Kamila Víchy, ing. Petra Šustka, vedoucího odboru kultury Městského úřadu v Odrách a také pěvecké skupiny Střední církevní školy sv. Anežky České v Odrách.Na čelní části stojí nápis "Obnoveno 22.9.1998".Podle Dějin města a soudního okresu Odry od Antona Rolledera byl tento kříž postaven v roce 1869 v Novém městě na místo zpuchřelého dřevěného kříže.
Jak najít keš ?
Nalezení keše je opravdu jednoduché.
Stačí jít na úvodní souřadnice,kde se nachází výše zmíněný kříž a tam zjistit tyto informace :
Na kříži je nápis s číslicemi ve tvaru :
Es ist vollbracht Johannes AB,CD Errichtet AEFG
Pokud si nebude jistí písmenem E(neboť nápis už není tak dobře čitelný),tak písmeno E dostanete tímto způsobem : E=B-C+A
Jakmile zjistíte potřebné čísla,tak je stačí jednoduše dosadit do tohoto vzorce :
N 49° CB.E(B-A)D
E 017° FD.AFA
ENGLISH VERSION
The abbreviation "DSSVP" means :small sacral sights of Odry
This series consists from these caches
DSSVP #1
DSSVP #2
DSSVP #3
DSSVP #4
DSSVP #5
DSSVP #6
DSSVP #7
DSSVP #8ARCHIVED(bonus number: H = 2)
DSSVP - BONUS
How I say,this series will show you a small but unfairly overlooked sights of Odry.Some caches are close to the sight,some caches are little further from sight
In every cache,you will find letter and number,that are necessary to find BONUS cache !
You will be moving in a very muggled places very often,so be circumspect !
Rosette cross
This cast-iron decorative rosette cross is located on the garden on corner of two streets.On the cross,there is a sign : renovated 22.9.1998.According to book "history of city Odry" from Anton Rolleder,was this cross builded in 1869,instead old wooden cross.
How to find cache ?
Finding the cache is really easy.
You just have to go on opening coordinates,where is located that cross and there you have to find out these informations.
On the cross,there is a sing with numbers in form :
Es ist vollbracht Johannes AB,CD Errichtet AEFG
If you won´t be sure by letterE(because sign isn´t so readable),then you will get letter E by this easy way : E=B-C+A
After you will find out these numbers,you will put them to this easy formula :
N 49° CB.E(B-A)D
E 017° FD.AFA