Dešenice s nadmořskou výškou 505 m jsou nejen svoji polohou, ale také dobrým vlakovým i autobusovým spojením, vhodné jako výchozí bod pro pěší i cykloturistiku. Cyklotrasy procházejí hlubokými šumavskými lesy s krásnými vyhlídkami. Po nich se dostanete také do přírodní rezervace Městišťská rokle. Cesty odtud vedou také na hranice s Německem.
V centru Dešenic stojí tvrz ze 14. stol. Původně gotická tvrz byla později renesančně přestavěna. Tvrz je prvně zmiňována r. 1533. R. 1585 byla v majetku Adama z Předenic, poč. 17. stol. přestavěna na renesanční zámek. Od r. 1686 v majetku Kolowratů, v pol. 18. stol. byla opravena Prokopem Kolowratem-Krakovským v barokním stylu. Po r. 1757 opuštěna. V 2. pol. 19. stol. zde byl zřízen pivovar.
Nyní je tvrz po rekonstrukci a v jejích prostorách tak vznikne nové informační centrum, obřadní síň, knihovna, kanceláře městyse Dešenice a Lesů městyse Dešenice, ale i další spolkové místnosti, které prý budou využívány pro pořádání různých besed, přednášek, výstav a podobně.
Vlevo od vchodu do tvrze pod kaštany vedle sochy sv. Jana Nepomuckého je ve zdi KÁMEN DOTEKU. Hladký opracovaný kámen vybízí k pohlazení, k doteku. Symbolicky tak spojuje přes základní skalní masiv obce sousední i za hranicemi.
Sochařský projekt Kámen doteku Aloise Öllingera byl zrealizován v Akčním sdružení a všech 11 obcí se díky vyhlazeným místům doteku ve skále spojilo v jeden umělecký objekt. Kameny doteku jsou označeny.
Pět bavorských a šest českých obcí okolo českého hraničního hřebenu s horou Ostrým se sdružilo do přeshraničního Akčního sdružení „Královský hvozd “. Území Královského hvozdu se rozkládá kolem horského hřebenu Ostrý a Svaroh. Území nese pojmenování odvozením od svého lesnatého charakteru – hvozd, tedy hluboký a neprostupný les. Velmi dlouho (od 11.století) se v důsledků panovnické držby uchovával název Království, později zakotvený ve spojení Královský hvozd.