Něco z historie
V roce 1847 realizoval kníže Vincenc Karel Auersperg stavbu hospodářského stavení pojmenované Švýcárna. Proč toto pojmenování? Z jednoduchého důvodu. Vzorem mu byla horská salaš ve švýcarských Alpách. Ze Švýcarska si také nechal dovézt stádo typického černostrakatého skotu a v okolí Švýcárny pro ně nechal zřídit pastviny. Později dovezená stáda doplnily ovce a Švýcárna se tak stala hlavním zdrojem mléka a mléčných produktů pro zámeckou kuchyni. Nebylo to však jen hospodářské stavení, v domě měli Auerspergové mimo jiné uloženou také svou sbírku keramiky.
To by bylo z historie vše podstatné. Nesmíme ale ještě opomenout zajímavou úlohu této stavby. Švýcárna se nám vryla do paměti prostřednictvím filmového plátna a televizních obrazovek. Ve vnitřních prostorech byly natočeny záběry pro film „Smrt v sedle“ a také je všem dobře známá z televizního seriálu „Dobrá voda“.
To bylo v časech, kdy byla budova ještě v dobrém stavu. Pak už nebyla využívána a několik let chátrala. Avšak blýsklo se na lepší časy a z rujn se opět stal objekt, který si zasluhuje pozornost. Za pomoci evropských dotací získala staronový kabát a nově bude svým návštěvníkům sloužit jako interaktivní muzeum věnované starokladrubskému koni. Muzeum určitě stojí za návštěvu a svým návštěvníků nabízí plno informací, exponátů, ale i kočárový trenažér, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet řízení kočáru zapřaženého koňmi promítanými na obrazovce. Více o muzeu včetně otevírací doby se dozvíte ZDE.
Zdrojem informací i některých obrázků byl, jak jinak než, internet. Pokud někoho napadají nějaké úpravy listingu nejsem proti.
A teď k informacím co vás zajímají asi nejvíce
Nacházíte se na úvodních souřadnicích a po pravé straně si určitě všimnete informační tabule s mapou okolí. Vás bude zajímat počet vrutů A, kterými je informační tabule připevněna (časem jeden přibyl, ale s tím nepočítejte). Na informační tabuli jsou i fotografie. Jejich počet je B. Ve spodní části informacní tabule si povšimnete třech řádků pravidelně se opakujících symbolů. Vás bude zajímat symbol hlavy koně na posledním řádku. Počet symbolů Vám dá C. To je vše co potřebujete pro zjištění finálních souřadnic. Indície dosaďte do následujíchího vzorce:
49°54,(A+C)(A+B)(2xB)
015°47,(A+4)(A)(C+5)
Každá závorka znázorňuje jedno číslo tisícin minut, závorky mezi sebou nenásobte. A teď už Vám jen popřeju: Klidný a pohodový odlov.