Tato keška je věnovaná synagoze v Čáslavi.
Tato keška spadá do série kešek věnovaným Židům a židovským památkám.
Zidovska serie - bonus GC418E7
Pokud jste ještě neviděli či nenavštívili židovské památky v blízkém okolí, tak jsem si některé pro Vás připravil:
A= Synagoga Golcuv Jenikov GC2D796
C= Osudy zidu v Koline GC2VZ99
D= Synagoga v Koline GC2W56P
E= Zidovsky hrbitov v Malesove GC2X522
F= Zidovsky hrbitov ve Zbraslavicich GC3HMTV
G= Osudy zidu v Kutne Hore GC3JWED
H= Synagogy v Kutne Hore GC3PRFQ
I= Zidovsky hrbitov v Caslavi GC3VQ50
J= Zidovsky hrbitov v Golcove Jenikove GC3VQ53
Nezapomňte si zde opsat bonusové číslo B!!!
Židé v Čáslavi:
Od 14. století byla v Čáslavi židovská osada, avšak v 15. století byli Židé vyhnáni.
V polovině 19. století bydlela ve městě pouze jedna židovská rodina. Po zrovnoprávnění Židů v roce 1867 přesídlili mnozí z okolí do města Čáslav. Kolem roku 1893 žilo ve městě 245 Židů.
Synagoga:
Konec 19. století byl pro čáslavskou židovskou obec dobou společenského a kulturního rozkvětu, která na přelomu století vyvrcholila stavbou nové synagogy.
Známý vídeňský architekt Wilhelm Stiassny navrhl synagogu v maurském slohu, která nahradila starší modlitebnu doloženou v Čáslavi v polovině 19. století.
Stavební práce začaly13. března 1899. Oslava vysvěcení se konala 3. září 1899. Ve stejný den projížděl Čáslaví císař František Josef, čímž se svátek vysvěcení stal ještě slavnostnější.
Synagoga je patrová stavba stojí volně v městské zástavbě, předzahrádkou posunuta za uliční linii. Fasáda je rozčleněna na tři části. Uprostřed dominuje vysoký podkovovitý maurský oblouk, který spočívá na dvojitých sloupech. Uprostřed oblouku je rozeta s Davidovou hvězdou. Stavební prvky synagogy připomínají barokní radnici v Čáslavi. Podkovovitý oblouk se opakuje jak u portálu tak u orámování oken, a spolu s kosočtvercovým ornamentálním vzorem nad vchodem a nad okny udávají orientální ráz stavby.
Půdorys dokládá jednoduché členění stavby. Hlavním vchodem se vchází do předsíně, vlevo je šatna a vpravo schodiště, které vede do ženské galerie a na půdu. V druhém patře , přímo nad šatnou, byla zasedací síň. Nad předsíní byli lavice pro ženy. V synagoze se nacházelo 140 míst k sezení pro muže a 90 pro ženy, tedy celkem 250 míst.
V předsíni jsou umístěny dvě pamětní desky se jmény architekta, stavitele a představenstva izraelské kulturní obce.
Synagoga v Čáslavi sloužila svému původnímu účelu do roku 1941, kdy došlo k uzavření synagog k bohoslužbám. Během války byly Davidovy hvězdy zazděny a věžičky strženy.
Od 40. let 20. století až do roku 1960 se využívala synagoga jako skladiště firmy Kosmos a od roku 1970 jako městská galerie. Na místo, kde se nacházela Davidova hvězda, byl osazen městský znak. V roce 1994 se izraelská obec v Praze stala majitelem čáslavské synagogy. V roce 2008 byla opravena fasáda synagogy a byla osazena okna s Davidovou hvězdou. Projekt renovace se uskutečnil s podporou města Čáslav.
Dnes můžete obdivovat synagogu v této podobě:
Přejeme Vám nikým nerušený odlov a doufáme, že se Vám zde bude líbit.
Podklady jsem čerpal zde.
O kešce:
Keška je plastová schránka o malém objemu, která je připevněna k břečťanu. V kešce nemusí být tužka. Keška je určena na výměnu CWG, GC a TB.
Pokud se Vám tato keška nebo jiná ode mne líbila, tak se nebojte pridat bod oblíbenosti.
Pokud chcete, tak můžete navštívit další naše kešky. Naše kešky jsou zde.