Kde: číslo A je rok dokončení stavby tohoto krásného dřevěného kostelíku ( ve formě 178A)
číslo B je číslo zastavení NS Zpřístupnění zajímavých míst Valašsska (viz. obrázek)
poslední číslo C je počet vyobrazených broučku na dřevěné truhle.
This cache was inspired by popular fairy-tale Broučči by Jan Karafiát.
This story was finished here, in Velká Lhota during Jan´ s stay.(1846 - 1929)
To be able to open and log this cache you will need numeric code ABC.
Number A is the year when the church was finished (178A),
number B - what number is mentioned on the (hint - image),
number C - How many beetles are there on the chest?
Jan Karafiát (1846 - 1929) působil jako evangelický kněz v tolerančním kostele v Hrubé Lhotě 20 let, které sám označil jako nejštastnější období svého života.
Narodil se v Jimramově, jeho dětství bylo dosti skromné, jeho otec se oženil s vdovou, která měla čtyři děti, společně pak měli dalších šest (takže jich bylo jako malých broučků). Studoval na gymnáziu v Güterslohu, bohosloví v Berlíně, Bonnu a ve Vídni. R. 1874 byl duchovním správcem na evangelickém učitelském semináři v Čáslavi, r. 1875 se stává farářem ve valašské Hrubé (Velké) Lhotě. V červnu 1895 pro neshody s nadřízenými složil svůj úřad a odešel odsud do Prahy, kde působil jako misionář. Volný čas věnoval studiu Kralické bible. Pro práce na revizi bible odmítl nabídky na působení v Amsterodamu, v Americe a ve Vídni.
Broučci (1876) je jedním ze základních děl české dětské literatury. Knihu vydal Karafiát anonymně vlastním nákladem u Václava Horkého. Teprve po 17 letech, v roce 1893, je objevil v knihovně Jana Herbena prozaik, kritik a novinář Gustav Jaroš-Gamma a otiskl o nich nepodepsanou recenzi v časopise Čas. Tím knihu zpopularizoval natolik, že první edice byla rychle vyprodána a v roce 1894 přišla první reedice. Až do desátého vydání (1912) vycházeli Broučci anonymně. V současnosti patří k nejvydávanějším českým publikacím pro děti a mládež. Jen česky vyšlo kolem 100 vydání. Zajímavé je, že svá autorská práva na tuto knihu Karafiát odkázal Českobratrské církvi, která díky tomuto štědrému daru mohla sponzorovat vydávání bible a církevních tisku.
Toleranční kostel mohl vzniknout díky Tolerančnímu patentu Josefa II. z roku 1781. Rok po jeho zveřejnění vznikl na Hrubé Lhotě evangelický sbor. Bohoslužby se nejprve konaly ve stodole Jiřího Fabiána, poté byl postaven dřevěný kostel, v němž se bohoslužby konají od roku 1783.
Kostel je prostý, nevytápěný, bez umělého osvětlení, bez věže. Celá stavba je kryta šindelem. Je chráněnou státní památkovou péčí, a to jako jediný kostel s původními základními rysy tolerančních kostelů. Kostel je doposud v provozu a konají se v něm pravidelné nedělní bohoslužby (v 9:30) a další obřady.
Prohlídku interiéru je možné předem objednat u pana Zajíčka na telefonu 737410093 a zaplatíte za ní symbolických 20 kč/os jako příspěvek na údržbu kostela.Jinak je kostel přístupný pouze v době nedělní bohoslužby.
Každoročně od počátku května do konce září mají návštěvníci možnost navštívit a seznámit se s historií a zajímavostmi významných sakrálních památek ve Zlínském kraji v rámci projektu Otevřené brány.
Možnosti prohlídek: sobota, a státní svátky od 10 do 17 hodin, neděle od 13 do 17 hodin
v době církevních obřadů, koncertů a jiných akcí se od prohlídek upouští.
"Průvodci jsou většinou studenti a aktivní senioři a při prohlídkách je příjemné sdílet jejich nadšení z možnosti prezentovat krásu „své“ památky i jistou hrdost na místo, kde žijí."
1.5.2014 Drobná korekce souřadnic.
1.5.2015 Keš deaktivována kvůli revitalizaci okolí a drobným opravám.
18.7.2015 Keš obnovena, na původních souřadnicích, úprava parkovacího místa.
28.3.2020 Keš deaktivována, po rekonstrukci okolí bylo nutné hádanku předělat.
18.7.2020 Keš zrekonstruována a aktivována.
18.8.2020 Keš deaktivována, někdo urval zámek :(
24.12.2023 Keš v pořádku, provedena údržba.