Skip to content

Policke a Broumovske steny EarthCache

Difficulty:
2 out of 5
Terrain:
2 out of 5

Size: Size:   not chosen (not chosen)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:

Info na úvod: Cache byla založena dne 28/07/2008 Autorem ladabohac, od archivace jí zachránil dne 3/9/2013 současný owner kacer-daffy

Polické a Broumovské steny

File:Broumovské stěny - Skalní Divadlo panorama.jpg

Pozoruhodným předělem mezi Polickou pánví a Broumovskou kotlinou je nesouměrný hřbet (tzv.kuesta) Broumovských stěn. Od 1.10.2009 jsou zde nove vyhlášená dve maloplošná zvlášte chráněná území, jejichž společná hranice vede po hřebeni stěn. Pozvolný svah klesající k Polici nad Metují je Národní přírodní památka (NPPPolické stěny. Oblast od hřebene prudce spadající k Broumovu je Národní přírodní rezervace (NPRBroumovské stěny. V NPP jsou chráněná zejména rozsáhlá pískovcová skalní města s mnoha skalními hriby a okny. Staré bučiny a vlhká balvanište v NPR jsou domovem mnoha plachých živočichů. Ochranný režim rezervace omezující horolezectví a vstup veřejnosti mimo značené cesty chrání hnízdící ptáky. Zejména sokol stěhovavý je velmi citlivý na vyrušení v době hnízdění. Pro ochranu sokola a výra velkého byla v roce 2005 vyhlášena Ptací oblast Broumovsko, která je součástí evropské sítě chránených území Natura 2000. Kromě Broumovských a Polických stěn zahrnuje všechna významná pískovcová území na Broumovsku, která jsou hnízdišti těchto ptáku. 

   
Hranice NPP Polické steny a NPR Broumovské steny od 1.10.2009 podle vyhlášky

Hřbet Broumovských stěn je atraktivním cílem turistů a milovníku přírody. Po strmém výstupu nabízejí opojnou závrať z výhledu do Broumovské zemičky. Na rozcestích frekventovaných tras pro pěší i cyklisty jsou vybudovány prístrešky, které poskytují úkryt před nepříznivým počasím a informace o průběhu tras, o přírodě, krajině a lidech v ní na tabulích naučných stezek. Lidé si odjakživa zkracovali cestu z Police do Broumova přes stěny. Handlíři hnali zvířata po dobytcí stezce, přes Hvezdu chodil z Hronova do Broumovského gymnázia Alois Jirásek. Cesty poutníku do polských Vamberic připomínají názvy rozcestí Machovský a Pánuv Kríž

NPP Polické stěny

Polické stěny jsou součástí chráněného území už od roku 1956. V součastnosti jsou Národní prírodní památkou o rozloze 686 ha

Tajemným obzorem jsou při pohledu z mnoha míst Policka stěny. Pokud do nich vstoupíme, uchvátí nás rozlehlé bludiště roklin tvořený kvádrovými pískovci. Mohutné vrstvy této usazené horniny byly původně dnem mělkého druhohorního moře. Písek byl slepen křemičitým tmelem, a tak vznikl pískovec, který později rozpukal v navzájem kolmých rovinách na obrovské kvádry.

Pukliny už tisíciletí prohlubuje vítr a voda, jejíž sílu v zimě umocňuje rozpínání ledu. Hřbet je směrem k Polici nad Metují zbrázden řadou roklí, kterými odtéká voda ze skalnatých plošin. Nejznámejší je hojně navštevovaná Kovářova rokle.

Všechny stěny jsou orientovány podél tektonických puklin vzniklých v době alpínského vrásnění. (viz. foto)

Na dně roklí je málo slunečního svitu a sníh se místy udrží až do zacátku léta. V nejchladnejších polohách Polických stěn se tak vyskytují i fragmenty horských smrčin. Svislé stěny skal vynikají bohatstvím mechorostu a lišejníku. Na vrcholcích je naopak sucho a teplo. Roste tam drobná keříčková vegetace brusnic a vřesu. 

Vítr, který zde vane nejčasteji od západu, s sebou přinášel ve druhé polovine 20. století velké množství prumyslových škodlivin, které oslabily zdejší lesy a ty následně na velkých plochách podlehly kurovci. V době kalamity se snažili lesníci zabránit odnosu tenké vrsty pudy doséváním břízy. Ta dnes přebírá úlohu přípravné dřeviny pro rozvoj nového lesa.

Postupně se daří na imisních holinách obnovit les s přírodě blízkou druhovou skladbou, který je odolnejší. Díky čistému ovzduší mají šanci na prežití i výsadby jedle bělokoré

NPR Broumovské stěny

Broumovské stěny jsou součástí chráněného území už od roku 1956. V součastnosti jsou Národní prířodní rezervací o rozloze 558 ha

Broumovské stěny tvoří při pohledu z Broumovské kotliny mohutnou hradbu. Na jejich prudkých, stinných svazích mužeme vdechovat vůni květnatých i kyselých pralesovitých bučin, ze kterých místy vystupují skalní stěny - často vlhké, stinné, porostlé mnoha druhy mechorostu a lišejníku.

Podrost lesa prozrazuje, která z přítomných hornin dala základ lesním půdám. Na pískovci tvořené hlavně zrnky křemene spojenými křemitým tmelem, je podrostem lesa hebká tráva metlička křivolaká. Na horninách minerálne bohatších, zdobí les pitulník horský, bažanka vytrvalá, mařinka vonná nebo jedovaté vraní oko čtyřlisté.

Balvaniště, která jsou rozesetá pod korunami mohutných buků, jsou hnízdištěm naší největší sovy - výra velkého. Výr svoji hnízdní jamku každý rok mění a na hnízdištích zanechává stopy po svém hodování - vývržky kostí drobné zvěře, ježcí kuže, zobáky ptáku. Ve starých lesích Broumovských stěn je možné zaslechnout tiché hvízdání nejdrobnější sovičky naší prírody - kulíška nejmenšího. Kulíšek hnízdí výhradně v dutinách starých stromů.

Tichý pozorovatel muže zahlédnout v korunách stromu datla černého, žlunu zelenou nebo některého ze strakapoudů. Velmi výrazně na sebe upozorňuje hlasitým voláním "Rro, rro" krkavec velký.

Jen několikrát byl v nejklidnějších částech rezervace pozorován velmi vzácný jeřábek lesní. Broumovské stěny spolu s rozsáhlými lesy sousedního polského Národního parku Stolových hor mají předpoklady stát se jeho trvalým domovem. 

Earthcache Podmínky logu Earthcache

>> Vyfoťte se s vaší osobou nebo GPS a fotku nahrajte k logu ci přiložte odkaz.

Při přesunu na STAGE 2 změřte ušlou vzdálenost a napište ji do formuláře.

>> Vyfoťte se s vaší osobou nebo GPS a fotku nahrajte k logu ci přiložte odkaz.

 INTERNET: zjistěte a vyplňte do formuláře.
>> Presné datum vyhlášení původní rezervace Broumovské stěny (před jejím rozdělením na Polické/Broumovské stěny).
>> Vyberte si jakýkoliv vrchol v Broumovských nebo Polických stěnách a zjistěte jeho nadmořskou výšku.


Poslední aktualizace listingu: pri Adopci 3.9.2013



Additional Hints (No hints available.)