Skip to content

Dr. Emil Holub Traditional Cache

Difficulty:
1 out of 5
Terrain:
1.5 out of 5

Size: Size:   micro (micro)

Join now to view geocache location details. It's free!

Watch

How Geocaching Works

Please note Use of geocaching.com services is subject to the terms and conditions in our disclaimer.

Geocache Description:


Památník Dr. Emila Holuba

Dr. Emil Holub

[CZ]
Dr. Emil Holub se narodil 7. října 1847 v Holicích místnímu lékaři Františku Holubovi a jeho ženě Anně. Rodným domem se mu stala bývalá městská radnice. V roce 1857 se Holubovi odstěhovali do Pátku nad Ohří. První ročník na gymnáziu absolvoval Emil v Praze, další dokončil v Žatci. Poté se rozhodl pro studia na pražské univerzitě, kde byl 24. února 1872 promován na doktora medicíny.

Čtyři měsíce po promoci se vypravil na první cestu do Afriky. Dne 1. července 1872 přistál v Kapském městě, kde se zpočátku věnoval lékařské praxi. Po osmi měsících se vydal v doprovodu místních lovců na první dvouměsíční výzkumnou výpravu. Shromáždil rozsáhlý soubor přírodovědných sbírek, které odeslal do Prahy. Na druhou výzkumnou výpravu se vydal 3. listopadu 1873 a zvýšenou pozornost věnoval sběru etnografického materiálu. Z této výpravy se navrátil 7. dubna 1874 do Dupoitspanu. Třetí výpravu zahájil 2. března 1875 a jejím cílem byla řeka Zambezi a zde se nacházející Viktoriiny vodopády. V listopadu roku 1876 se vrací do Kimberley, kde v lednu 1877 uspořádal výstavu svých sběrů, která vyvolala značný ohlas. Dne 5. srpna 1879 se vydal zpět do Evropy, kam dorazil 18. října téhož roku. Dostalo se mu značných ovací, ale také četných zklamání. Proto s povděkem přijal nabídku na umístění sbírek ve výstavní Rotundě vídeňského Prátru. Dříve, než odjel do hlavního města mocnářství, vydal dvoudílný cestopis "Sedm let v jižní Africe". Ve vídeňské Rotundě se seznámil s osmnáctiletou dcerou zdejšího správce Růženou Hofovou a 2. listopadu 1883 se s ní oženil.

O dvacet dní později se spolu s manželkou a šesti průvodci vydává na druhou cestu do Afriky. Jeho cílem nebylo nic menšího než projít Afrikou od Kapského města až na sever do Egypta. Tedy to, co zatím nikdo nedokázal. Po příjezdu do Afriky začaly nepříjemnosti, které výpravu stíhaly po celou dobu jejího trvání. Byla to například byrokracie britské koloniální správy, nečekaný úhyn velké části tažného dobytka na počátku cesty nebo onemocnění některých členů výpravy malárií. Této nemoci nakonec dva členové výpravy podléhají, třetí těžce nemocný je poslán zpět. To nejhorší však čekalo expedici za řekou Zambezi. U vesnice Galulonga byl 2. srpna 1886 tábor přepaden výbojnými Mašukulumby. Holub přišel o většinu sbírek, zásob, vědeckých přístrojů i nenahraditelných deníků. Výprava navíc v boji ztrácí dalšího člena. Zbytek expedice se obrací na zpáteční cestu do Kapského města a koncem září roku 1887 se vrací do vlasti. Autentickou výpovědí o této cestě je dvoudílný Holubův cestopis "Druhá cesta po jižní Africe. Z Kapského města do země Mašukulumbů".

Doma se dostalo Holubovi zadostiučinění ve dvou velkých výstavách - v roce 1891 ve Vídni a v roce 1892 v Praze. Ovšem závist a intriky neskončily, navíc Praha nedokázala nalézt umístění pro Holubovy sbírky. Roztrpčený cestovatel začal sbírky postupně prodávat, ale hlavně rozdávat muzeím, vědeckým ústavům a školám. Holub se posléze se svou ženou natrvalo usadil ve Vídni, odkud udržoval kontakty s celým světem. Vydává řadu odborných spisů, příspěvků do novin a časopisů, absolvuje stovky přednášek. V letech 1894 až 1895 pořádá přednáškové turné po USA. Stále více jej však sužují následky prodělaných tropických nemocí. Dr. Emil Holub umírá 21. února 1902 ve věku nedožitých 55 let a je pohřben na čestném oddělení vídeňského ústředního hřbitova. Jeho manželka Růžena Holubová se dožila 93 let a zemřela 28. září roku 1958.

Město Holice na svého velkého rodáka nikdy nezapomnělo. Již při Holubově návštěvě v roce 1880 byl jmenován čestným občanem města, neméně vřelé bylo i jeho přijetí v roce 1889. V říjnu roku 1919 byla na jeho rodném dome - městské radnici - instalována pamětní deska akademického sochaře Jana Štursy. V říjnu roku 1947 proběhly vzpomínkové oslavy 100. výročí jeho narození. Cestovatelův pomník, dílo akademického sochaře Jindřicha Soukupa, byl odhalen v roce 1949. Památník Dr. Emila Holuba - Africké muzeum - se stal od svého otevření v roce 1964 nejen významnou pamětihodností města, ale také velmi navštěvovaným objektem cestovního ruchu. Památník opatruje odkaz velkého rodáka pro příští generace a v podobě "Afrických sympózií" jej dále rozvíjí.


[EN]
Dr. Emil Holub was born on 7th October 1847 in Holice as a sonof local doctor František Holub and his wifw Anna. His native house was former town hall. The Holubs moved to Pátek nad Ohrí in1857. Emil finished his first year of secondary school in Prague, next one in Žatec. Afterwards he decided to study oat Prague University where he was taken a degree as a doctor of medicine on 24th February 1872.

Four months after his graduation ceremony he set out on his first journey to Africa. On 1st July 1872 he landed in Cape Town. First he devoted to his medical practise here. After eight months he set out in convoy of local hunters on his first two months´ experimental expedition. He collected an ample set of natural historical collections ans sent them to Prague. On 3rd November 1873 he set out on his second experimental ecpedition and he devoted an advanced attention to collection of ethnographic material. He returned from this expedition to Dupoitspan on 7th April 1874. He opened his third expedition on 2nd March 1875. A destination of this expedition was Zambezi river and Victoria waterfalls which were founded here. In November 1876 he had come back to Kimberley wherw hw arranged an exposition og his collections. This exposition stirred up a great acceptance. On 5th August 1879 he had come back to Europe where he arrived on 18th October 1879. He felt great ovations but numerous failures too. That´s why he gratefully accepted an offer to locate his collections in show Rotunda of Viennese "Prátr". Before he left to the capital of monarchy, he had published two-parted book of travel "Seven years in southern Africa". He had met Ružena Hof, an eighteen-year-old daughter of local administrator, in Viennese Rotunda an he merried her on 2nd November 1883.

Twenty days later he, his wifw and six guides set out to second journey to Africa. His target was nothing smaller than go through Africa from Cape Town to the north, to Egypt. Then what nobody achieved by then. The troubles, which were finding his expedition during the whole its time, started after his arrival to Africa. It was for example bureaucrasy of British colonial administration, sudden death of a big part of draught cattle at the beginning of the joutney or illness with malaria of some members of his ecpedition. Two members died owing to this illness in the end, the third one, seriosly ill, was sent back. However teh worst thing waited for expedition beyond the Zambezi river. Their camp was assaulted by aggressive Mašukulumbs near the village Galulonga on 2nd August 1886. Holub lost most of his collections, stores, scientific instruments and irreplaceable diaries. In addition the axpedition lost another replaceable diaries. In addition the expedition lost another member. The rest of expedition nad turnet to the back´n journey to Cape Town and in late September 1887 he came back to his native country. Two-parted Holub´s book of travel "Second journey about southern Africa. From Cape Town to Mašuklumbs´ country" is an authentic statement about this journey.

Holub felt satisfaction in two great shows at home - in 1891 in Vienna and in 1892 in Prague. But envy and plots did not end, in addition Prague did not prove to find location for Holub´s collections. Annoying traveller started gradually to sell his collections but largely to give them away to museums, scientific institutions an schools. Then Holub with his wife were in Vienna to stay. He kept contacts with the whole world from there. He published series of special documents, contributions to the papers and magazines, he passed hundreds of lectures. In 1894 and 1895 he was organizing a lecture tour of the USA. However he was more and more wexing with consequences of experienced tropical diseases. Dr. Emil Holub died on 21st February 1902, he wasn´t fifty-five years old, and is buried on an honourable department of Viennese central cemetery. His wife Ružena Holub died on 28th September 1958 as a ninety-three-year-old woman.

Town Holice has never forgotten its great native. Holub was called an honourary freeman of the town at his visit in 1880 already. An accepting of him in 1889 was no less warm too. In October 1919 an academic sculptor Jan Štursa´s tablet was established on his native house - on a town hall. Recalling celebrations of 100th anniversary of his birth passed in October 1947. Traveller´s monument, an academic sculptor Jindrich Soukup´s works, was unveiled in 1949. Dr. Emil Holub´s memorial - African museum - has become since its opening in 1964 not only a noted but an object of a travelling rush with a big attendance too


PŘI ODLOVU CACHE BUĎTE PROSÍM OPATRNÍ, MŮŽE BÝT V OKOLÍ DOST LIDÍ.


!!! Vracejte keš na magnetický úchyt, aby se nepovalovala na zemi !!!

!!! POZOR !!! - Změna souřadnic od 19. 1. 2022

 

Rodné domy

Additional Hints (Decrypt)

Zrmv qirzn qryfvzv xhyl qbyr / Orgjrra gjb ybatre fgnxrf ng gur obggbz * ARIFGHCBING an geáiaíx, nav qb xreh *

Decryption Key

A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M
-------------------------
N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

(letter above equals below, and vice versa)