Jedenadvacítka
Baťův mrakodrap nechal postavit Jan Antonín Baťa ve Zlíně podle projektu architekta Vladimíra Karfíka v letech 1936–1938 jako sídlo ředitelství obuvnické firmy Baťa. Budova má číslo 21, říká se jí proto „jednadvacítka“. Označení budov v Baťově závodě bylo podle amerického stylu, kdy číslo udává přesnou polohu budovy v areálu, neboť první číslice (tedy dvojka) označuje řadu budovy (počítáno od východu k západu) a druhé číslo (tedy jednička) představuje řadu budovy (číslováno od jihu k severu). Původně měla být administrativa firmy soustředěna do tří navzájem propojených třípodlažních budov. Avšak architekt Karfík přišel s návrhem jedné výškové budovy a Jana Antonína Baťu pro svou představu získal. Mrakodrap má 16 pater a výšku 77,5 m. Během výstavby se uplatnil standardní zlínský modul 6,15 × 6,15 m, který byl použit u většiny budov stavěných firmou Baťa. Vzhledem k výšce stavby se jednalo o druhou nejvyšší budovu Evropy. Vyšší v té době byl již jen palác Všeobecné bankovní jednoty v Antverpách známý jako Boerentoren, mající výšku 87 m (dnes 97 m). Nejvyšší budovou světa tehdy byla Empire State Building v New Yorku o výšce 381 m.
Dispozice budovy
Suterén budovy obsahoval ústřední firemní archiv, strojovnu, elektrorozvodnu, dále sklady a dvě telefonní ústředny. Jedna telefonní ústředna byla automatická a sloužila k vnitřní komunikaci mezi 3 500 zaměstnanci. Druhá, ruční, byla určena pro meziměstské telefonní hovory. V přízemí se nacházela rozsáhlá komunikační hala o rozměrech 24 × 6 m. Na 1. až 14. podlaží jsou velkoprostorové kanceláře dimenzované pro 200 pracovníků na jedno patro. Osmé patro bylo vyhrazeno pro vedení firmy. Kanceláře zde měli ředitelé (v abecedním pořadí) Čipera, Hlavnička, Hoza, Hradil, Knap, Malota, Pokorný, Udržal a jiní. Do 15. etáže byl situován sál pro konference nebo předvádění výrobků. O patro výš byla střešní vyhlídková zahrada s květinovými záhony a fontánou. Nejvyšší patro je jen nástavbou se strojovnou klimatizace, dílnami pro údržbáře a vodními rezervoáry.
Kancelář Jana Antonína Bati
Technickou raritou budovy je výtahová kancelář ředitele firmy Jana Antonína Bati o rozměrech 6 × 6 metrů, která je elektricky klimatizovanou jednotkou umístěnou na stropě kanceláře (teplota v místnosti klimatizací kolísá v rozmezí 18 až 25 °C). Kancelář je dále vybavena samostatným signalizačním zařízením (včetně automatického elektrického požárního hlásiče a otevírání dveří), telefonem či umyvadlem s teplou i studenou vodou a odpadem. Výtah s kanceláří se pohyboval rychlostí 0,75 m/s.
Boření mýtů
* Tomáš Baťa nemá s budovou nic společného, jak se mnoho lidi ještě dnes domnívá. Byla iniciována a postavena Janem Antonínem Baťou šest let po smrti Tomáše. Jan Baťa si ale budovy moc neužil, neboť záhy po dokončení budovy opustil republiku.
* Mýtus o kontrole svých podřízených přímo z výtahu je také z oblasti pohádek. Podíváme-li se na umístění výtahu v rámci půdorysu, nemohl toho Jan Baťa z tohoto místa mnoho vidět, pokud výtah neopustil. Nehledě na to, že kontrolovat lidi pracující u Baťů nebylo zase až tolik nutné.
Zdroj a více informací na wikipedie.cz
Přístup a keš
Souřadnice keše se dozvíte vyřešením malého rébusu.
N 49° X
E 17° Y
X = 53# / 1359* . 135#* / 13* / 37095
Y = 135#* / 984260 . 379# / 13* / 314907
Keš je dostupná pouze v otevíracích hodinách Jedenadvacítky: 8 - 21h.
Prosba
Do logbooku prosím pište pouze propiskou, šetřete místem a nepoužívejte razítka!
Po zalogování uložte prosím keš do stejné polohy.
Nezapomeň na psaná i nepsaná pravidla a etiketu. Bez fyzického zápisu do oficiálního logbooku je to, jako bys kešku nenašel, takže si nemůžeš regulérně zapsat log na webu. Proto si na lov nezapomeň vzít svou "zbraň" - propisku. Fotolog není rovnocennou náhradou, uznávám ho jen výjimečně a vždy jen po předchozí dohodě (v souladu s pravidly).
Karma keše
Aktuální verze: místo č. 4, krabicka č. 7
Aktuální stav: indicie zrušena, finálka OK
Posledni editace listingu: 19.4.2022
Poslední kontrolní návštěva: 2.4.2024